İsmail YK Kimdir? Biyografi Sayfası Sayfası

27.10.2021
395
İsmail YK Kimdir? Biyografi Sayfası Sayfası

İsmail YK Kimdir? Biyografisi, bölümünde İsmail YK Kimdir? Biyografisi sayfası ile karşınızdayız. İsmail YK Kimdir? Biyografisi detayları ile daha da iyi tanıyalım.

İsmail YK Kimdir? Biyografisi – Kaç Yaşında – Memleketi Neresi

İsmail YK

İsmail YK,  5 Temmuz 1978 senesinde Almanya’da dünyaya geldi. Esasen Sivaslıdır. 5 kardeşinin de Müzikle İlgilenmesinden dolayı oyuncaklarla Oynamak yerine müzik enstrümanlarıyla oynamak onu daha çok mutlu ediyordu. 5 yaşında Bağlama, gitar, çalmaya başlayan İsmail YK, 7 yaşında kardeşleriyle birlikte sahnelere çıkmaya başlamıştır. Okulda,sahnede her yerde istediği gibi davranır şarkılar söylerdi. Yurtseven Kardeşler olarak 1985 ve 1987 senelerında 2 amatör albüm çıkarmışlardır.

İsmail YK, Amatör olmalarına rağmen albümleri ve şarkılardaki Soundlar ile bi hayli dikkat çekmiş,1988 senesinde bir ilki gerçekleştirerek alman ZDF televizyonunda “Nachbarn in Europa” adlı programa davet edilerek yurt dışında yabancı bir tv programına davet edilen İsmail YK’nın da olduğu ilk Türk Grup olma başarısını göstermişlerdir. Müziğe ufak yaşlarda başlayan İsmail YK, 13 yaşında tam anlamıyla sahne yaşamına başlamış ve 1995 senesinde ise Profesyonel Müzik kariyerine adım atmıştır.Lise mezunu olduktan sonra ise kendisini tamamiyle müziğe verdi.İsmail YK dünya çapında kullanılan önemli enstrümanları çalıyor,bunun bunun yanında stüdyosunda kardeşleriyle birlikte Aranje ve Müzik yönetmenliği yapmakla birlikte bunun yanı sıra Söz ve Müzik yazarıdır. Alişan, Seda Sayan, Kibariye, Ebru Yaşar gibi sanatçılara bir çok beste vermiş, albümlerinde aranje ve Müzik yönetmenliği yapmıştır.


1996 senesinde ”Yurtseven Kardeşler” olarak Bir tek sen adlı ilk albümlerini piyasaya sürmüşlerdir. Albümdeki Gitme turnam şarkısıyla büyük beğeni kazanmışlardır. 1998 senesinde ise Canın Çıksın İnsafsız, Hop de bakim, Kalmadı gibi şarkılarının da olduğu 2. albümleri olan Toprak albümünü piyasaya sürmüşlerdir.Bilhassa İsmail YK’nın seslendirdiği Canın Çıksın İnsafsız adlı şarkı bi hayli dikkat çekmiş ve albüm reklamsız,promosyonsuz bir biçimde 850.000 satış trajına ulaşmıştır. ”Canın Çıksın İnsafsız” adlı şarkının bireylerin dilinde olmasıyla birlikte bir çok televizyon programında arka fon müziği olarak kullanılmaktaydı. Şarkının Popülaritesi grup isminden daha ön planda ve daha çok konuşulmaktadu. İsmail YK’nın seslendirdiği bu şarkının ve hemen sonrasında 2001 senesinde piyasaya çıkardıkları De bana/Of anam of albümündeki yine İsmail YK’nın seslendirdiği Hayatımı mahvettin adlı şarkının Türkiye ve Avrupa da büyük kitle aracılığıyla ilgi görmesi grup üyelerinden Hüseyin Yurtseven’in Aklına Solo albüm yapma düşüncesine yol açtı. Teklifi kabul eden İsmail YK 2002 senesinde 2004 senesinde çıkaracağı albüm için çalışmalarına başladı.

İsmail YK, ilk Olarak Türkiye, Avrupa ve dünya çapındaki en önemli sanatçıların başarı hikayelerini inceledi,Ardından 13 Yıllık bir Proje Çizip, Proje üzerinde çalıştı. Projenin her noktası en ince ayrıntısına kadar mantıksal zekayı gerektirecek düzeyde tamamlandı.Gençlerden bir araya gelen takipçiye sahip olmak bir yana ileri ki seneler için Hedef kitlesi olarak çocukları seçti. Bu Proje de Michael Jackson’ı ve Coca-Colayı misal olarak gösterdi ve projenin parçası olarak çocuklar için Tek eldiven taktı,bir kolu sıvanmış Gömlekler ve Aksesuarlı Pantolonların bunun yanında Robocop tarzı kıyafetler giyindi.Bir Moda yenilikçisi gibi saç ve sakal tarzları yarattı. Buna benzer değişimlerin çocukların hoşuna gideceğini ve çocukların o’na hayranlık duyacağını çok iyi tahmin etmişti.Bunların bunun yanında Dans Kareografilerininde Önemi büyüktü İsmail YK için. Çizdiği Dans Kareografilerinin Çoğunun Sekronilize edilişi çocuklara göre uyarlandı.Bu Proje aracılığıyla 2004 senesinde İsmail YK’ya hayranlık duyan milyonlarca çocuk senelerın geçmesiyle büyüyecek ve İsmail YK bu sayede hala dinleniyor olacak,zirvede kalacaktı. Projenin bir başka parçası olarak Magazine,eğlence kitlesine hitap edebilmek ve albümlerin patlayabilmesi için Şappur Şuppur , Bombabomba.com,Allah belanı versin, Bas gaza, facebook Adında sıradışı sözlerden bir araya gelen şarkılara albümlerinde yer verilmesiydi. Bunun yanında albüm patlayacak ve albümdeki diğer şarkılar dinleyiciyle buluşup Hit olacaktı. fakat İsmail YK sıradışı olan bu şarkıların tutacağını bildiği gibi bir kesim aracılığıyla yadırganacağını A-B Grubu sosyete ve entelektüel kesim’in onu eleştireceğini çok iyi biliyordu.Bunu da Projenin bir parçası olarak görmüş Projenin başarısından dolayı kimseye yanıt dahi vermemiştir. Şappur şuppur adlı Albümdeki her şarkıveya dönemin en iyi teknolojisi kullanılarak hit olabilecek güçte değer verildi ve bunun neticesinde da başarı geldi.

Farklı tarzı ile kendisini çok iyi hazırlayıp ”Yurtseven Kardeşler” müzik grubunun da desteğiyle 8 Mayıs 2004 tarihinde ilk solo albümü ”Şappur şuppur” ile Türkiye müzik piyasasına bomba gibi düştü. İsmail YK bu albümü ile Türkiye ve Avrupa müzik piyasasında adından söz ettirdi. Türkiye de zirvede olan ve en başta gelen önemli sanatçıların da albüm çıkardığı zamanda yeni bir sanatçının albüm satışlarının birden hız alması müzik patronlarının da dikkatini çekmeyi başarmıştır. ”Şappur Şuppur” şarkısı ve klibi ile babaların yaramaz çocuğu,annelerin yakışıklı evladı,gençlerin sevgilisi ve çocukların kahramanı oldu. 2004 senesinin En kaliteli çıkış yapan şarkısı ve Sanatçısı olmayı da başardı.Aynı zaman da Nerdesin isimli şarkısı ile sevenlerin yüreğine seslenerek çok büyük bir takipçiye sahip olmuş ve Yılın en iyi şarkısına da imzasını atmıştır.

Çocuklara yönelik Proje’nin başarısı olarak Türkiye de ilk, dünya çapında ise Michael Jackson ve Elvis Presley’den sonra oyuncağı yapılan 3. sanatçı olmuştur.Aynı zamanda Tüm ilk ve ortaöğretim okullarında ders kitaplarına konu olmuştur.İsmail YK Şappur şuppur albümü ile 1.250.000 adet satarak 2004 yılın da Türkiye’nin en fazla satan 2.albümüne imzasını atıp MÜ-YAP aracılığıyla ‘Albüm Başarı’ ödülüne layık görülmüştür.Şappur Şuppur albümü ile Üniversite ve özel kuruluşlar dahil olmak üzere bir çok ödüle layık görülen İsmail YK 2005 senesinde Yurtseven Kardeşler Olarak Şimdi halay zamanı Adlı albümleriyle çıkış yapmış 450.000 satarak MÜ-YAP aracılığıyla Albüm satış ödüllüne layık görülmüşlerdir.

İsmail YK 2 yıl daha bilave edip bir albüm hazırlayıp 2006 senesinde Bombabomba.com albümü ile çıkış yakalayıp bu albümle de müzik hayatına bomba gibi giriş yapmıştır. Bilhassa Allah belanı versin şarkısı Tüm Türkiye de odak noktası haline gelmiş bir çok gazete,anahaber bülteni ve bir çok canlı TV programına konu olmuştur. İsmail YK bu şarkıyla ne kadar çok eleştirilse de zirvede kalmayı o kadar iyi başarmıştır. Bu albüm de toplam 5 şarkıya klip çekmiş ‘600.000’ (Altı yüz bin)den fazla satarak Türkiye’nin en fazla satan sanatçısı olmuş Yılın En çok satan MEKANİK albüm ödül’ü ve Yılın en fazla satan DİJİTAL albüm ödüllerini alarak rekorlara imza atmıştır,bunun yanı sıra 300.000 satış bandrolünü geçtiği için Türkiye’nin en ‘Prestijli’ Müzik ödüllerinden birisi olan ‘Diamond’ Albüm ödülünü de almaya hak elde etmiştir.Pop-Fantazi/Arabesk müzik dalında Git hadi git isimli şarkısı ile En kaliteli Pop-Fantazi/Arabesk Erkek Sanatçısı seçilmiştir. İsmail YK’nın Bombabomba.com’ albüm’ü ‘2006-2007’ yılın’ın en kaliteli albüm’ü seçilmiş ve MÜ-YAP aracılığıyla ‘Albüm Kalite’ ödülüne de layık görülmüştür.

2007 Yılında İsmail YK’nın Liderliğinde Yurtseven Kardeşler olarak Sen hiç aşık oldun mu Kanka ? albümleriyle bir kez daha Türkiye Müzik piyasasına bomba gibi düşmüşlerdir. Müzik listelerinde Uzun bir süre Zirvede kalmış ve Türkiye’nin en fazla satan 3 albümünden biri olmuş MÜ-YAP Tarafından Platin Albüm Ödülü ve Djital Albüm Ödülleri Almışlardır.

İsmail YK 2008 senesinde, ”Bas Gaza” Albümü ile yine iddialı giriş yapmış yılın en fazla satan 3 albümünden biri olmuştur. Türkiye bilboard top 20 listesinde 7 hafta boyunca Zirvede kalmıştır.Hem MÜ-YAP hem Kral Tv hemde Dijital platformda ödüller almıştır.’Bas Gaza’ albümümünün satış rekorları kırması çok büyük kitlelere ulaşması Türkiye ve avrupada bulunan Dünyaca ünlü ‘Nielsen Müzik Endüstri’ şifrketinın da dikkatini çekmiş Marka incelemelerinda İsmail YK marka olan ilk 10 sanatçı arasına 5 yılda girmeyi başarmış, başarısını tescillemiştir.Aynı zamanda Türkiyede İsmail YK’dan başka hiçbir ünlü 5 yıl gibi çok kısa bir sürede Marka olabilmeyi başaramamıştır.

2009 senesinde Haydi Bastır albümü ile yine süper çıkış yapan İsmail YK, albümü piyasaya çıkmadan ‘70.000’ (Yetmiş bin) sipariş almış ve ilk’lerine bir ilk daha katmıştır. İsmail YK’nın ‘Haydi Bastır’ Albümü toplam satış bandrolü olarak 1.500.000 adet satmış ve bu devirde ulaşılması çok zor bir rekora’da imza atmıştır. İsmail YK ”Çılgın/Facebook” şarkısı ile dünyaca üne de kavuşmuştur, İsmail YK bu zamana kadar Türkiye ve Yurtdışındaki Milyonlarca hayranına her zaman enteresan çalışmalar sunmuş ve dikkat çekmiştir,Haydi Bastır Albümü ile birlikte bu başarısını tüm dünyaya yaymıştır,Söz ve müziği İsmail YK’ya ait olan Facebook’ta ki bir genç’in öyküsünü anlatan ”Çılgın/Facebook” şarkısı ve Video klib’i Dünyaca ünlü sosyal imleme sitesi BuzzFeede Düşünce dünya çapında ilgi gördü.Şarkının dünyaca Tık rekorları kırması İsmail YK’yı ve şarkısını Dünyaca ünlü Teknoloji şifrketi TechCrucha haber yaptı.İsmail YK TechCrucha haber olmakla birlikte TechCruch’ın ve dünyanın en önemli yazarlarından MG Sieglerin yazısına konu oldu.

Siegler, Facebook gerçekten fazla büyük bir ağ, bu sosyal ağın 100 milyon, 500 milyon hatta 1 milyar üyesi de olsa beni ilgilendirmez, ile ilgili bir hollywood filmi bile olsa beni ilgilendirmez, Servisiniz ile ilgili bir ”TÜRKÇE” pop video klibi ile dünya çapında bir başarı sağlayamazsanız başarısız olursunuz diyerek İsmail YK’nın haklı başarısından bahsetmiş ve İsmail YK’da Bu başarıdan sonra Türk Müziğinin dünyaca tanınan en büyük sanatçılarından birisi olduğunu göstermiş, yurt dışındaki hedef kitlesi ve tanınmışlığını arttırmıştır. İsmail YK’nın Dünya Çapındaki bu başarısı sonrasında yurt dışındaki (Yunanistan, Romanya, Bulgaristan) bir çok ses sanatçıları İsmail YK’dan esinlenerek facebook adlı şarkılar yapmış,müzik listelerinde zirveyi zorlamışlardır.

İsmail YK, Şubat 2011 de Türk Gençliği Kimi İdol olarak görüyor adı altında yapılan idol araştırmasının sonuçlarına göre Türk Gençliğin’in idol olarak gördüğü Kişiler sıralamasında açık ara farkla 1.sıraya yerleşmiş ve Türkiye de ne kadar çok sevildiğini gözler önüne sermiştir.İsmail YK 2010 senesinde Azerbaycan da Yılın En İyi Sanatçısı ödüllüne de layık görülmüştür.İsmail YK 5. Solo albümün’den önce 2011 Mart ayında ‘One Minute’ adlı hareketli Single çalışması ile müzik dünyasına bomba gibi düşmüştür,şarkı yalnızca 3 günde internet ortamında 1 milyondan fazla dinlenerek bir rekora imza atmıştır,şarkının klibi ise yayına girdiğindan yalnızca 12 saat sonra HİT olmuştur.

İsmail YK, solo müzik kariyerindeki 5. albüm’ü olan Psikopat’ı 9 haziran 2011 günü takipçilerinin beğenisine sunmuş ve bu albümle de başarısını devam etmiştir,Albüm yalnızca Dağıtımdan 1 gün sonra tüm müzik marketlerinde sonlanmıştır, İsmail YK bu albümüyle de başarılarına başarı katmaya devam etmiştir.

Psikopat Albümü Diğer Albümlerine oranla İsmail YK ve Hayranları için değişik bir çalışma olmuştur. Bu albümde Her ne kadar İsmail YK kendine özgü varolan tarzını sürdürsede, tarz üzerinde ufak değişiklikler de yapmış ve bunun yanı sıra tarzını geliştirmiştir.Diğer Albümlerinde Hareketli Şarkılarla Çıkış Yapan İsmail YK bu albümde Sanane Adlı Slow bir şarkı ile Çıkış Yapmıştır.Albümüne Adını verdiği Psikopat Şarkısıyla Kendisini eleştiren,ufak gören,dışlayan ve takipçilerini hedef alan kitleyi ağır bir dil ile eleştirmiş,yerden yere vurmuştur.İsmail YK bu albümü ile 2011 senesinde Türkiyenin en fazla dinlediği 5 Sanatçıdan biri olmuş,bunun yanı sıra albüm’ün çıkış şarkısı ”Sanane” Türkiye 2011 yılı En çok aranan şarkılar listesinde 3. sıraya kadar yükselmiştir.Bu albümle de Farklı Dallarda Çeşitli Ödüllere Layık Görülmüştür. İsmail YK Psikopat Albümünün de Hit şarkıları Arasında Yer Alan ve albümün 3. video klibi olan ”Duydum Ki Çok Mutsuzsun” da Kadına Karşı Şiddet Temasını ele almış, kadınlara karşı şiddette kadınların en etkin savunucuları içinde olduğunu göstermiştir. Hayranlarının yoğun İsteği Üzerine Kanaltürk Tv’de 4 haftalık YK Show adında bir talk programı yapmış, aldığı yüksek reyting ile dikkat dahi çekmiştir. Müziğe zaman ayıramadığı için her fırsatta sinema ve dizi oyunculuğuna sıcak bakmayan İsmail YK’ya 2011 senesinde 400’e yakın sinema ve dizi teklifi sunulmuş ama İsmail YK zamanı olmadığından dolayı tekliflerin hiçbirini kabul etmemiştir.

İsmail YK, uzun zamandır üzerinde çalıştığı müzik kariyerinin 6. Solo albümü İle 7 Aralık 2012 günü Türkiye ve Avrupa müzik piyasasına bir kez daha bomba gibi düştü. Albüm günler öncesinden çıkış şarkısı ile tüm dikkatleri üzerine çekti. Birçok yazılı, görsel basın, gazeteci ve Yazarlar İsmail YK’nın olay yaratan Albüm’ünü tartışmaya başladı. Albüm’ün çıkış şarkısı ”Ben Senin Ananın” çok konuşuldu ve İsmail YK, sosyal platform’da çok büyük bir yankı uyandırdı. Albüm piyasaya sunulduğu ilk günden satmaya başlarken, bunun yanı sıra albüm piyasaya çıkalı çok az bir süre geçmesine rağmen Türkiye’nin en fazla satan ve dinlenilen albümleri arasına girmeyi başardı. ve İsmail YK başarılarına başarı katmaya sürdürmektedir.

İsmail YK şarkıları en fazla yabancı dillere Coverlanan ‘Türk sanatçılarından biridir. Söz ve Müziği İsmail YK’ya ait olan bir çok İsmail YK besteleri Avrupa ve Dünyadaki sayısız sanatçılar aracılığıyla kendi dillerince seslendirmiştir. Çıktığı ilk günden bu zamana kadar zirveden hiç inmeyen ve ödüle doymayan İsmail YK, yüzbinlerin katılımıyla kırdığı konser rekorları,Sektör hemen hemensının çok üzerinde albüm satış sayıları ve Türkiye’nin en büyük ödüllerinin dağıtıldığı MÜ-YAP ödülleri dahil olmak üzere aldığı yüzlerce ödül ve plaketle adını Türk Müzik Tarihine Altın Harflerle yazdırmayı başarmıştır. İsmail YK dünyaca ünlü video paylaşım platformu Youtube’da şarkıları en fazla dinlenilen Türk sanatçılarından biridir.

Ayrıca İsmail YK Albümlerinin kayıtlarını kendi stüdyosunda kardeşleri ile birlikte yapmaktadır. İsmail YK’nın Örnek aldığı sanatçılar Michael Jackson ve Orhan Gencebay‘dır. İsmail YK kendisini maddi anlamda geliştirerek Avrupa müzik’ten ayrılarak Müzik Kariyerine kendi kurduğu müzik şirketi olan MUSICOM’da müziğe sürdürmektedir.

Albümleri2012 – Metropol
2011 – Psikopat
2009 – Haydi Bastır
2008 – Bas Gaza
2006 – Bombabomba.com
2004 – Şappur Şuppur

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.