Işıl Alben kimdir, Işıl Alben kaç yaşında?

06.11.2021
267
Işıl Alben kimdir, Işıl Alben kaç yaşında?

Işıl Alben kimdir, biyografi bölümünde Işıl Alben biyografi sayfası ile karşınızdayız. Işıl Alben kaç yaşında?, Işıl Alben memleketi neresi, Işıl Alben facebook, Işıl Alben nereli, Işıl Alben instagram, Işıl Alben ile ilgili kısaca her şey bu sayfada.. Işıl Alben kimdir? başlığımızın detayları..

Işıl Alben Kimdir – Işıl Alben Biyografi

1986 İstanbul doğumlu Işıl Alben, Galatasaray’da oyun kurucu pozisyonunda forma giymektedir. 1998 senesinde İstanbul Üniversitesi altyapısında basketbola başlayan Işıl Alben, burada iki yılı A takımda olmak üzere aralıksız sekiz yıl oynamıştır.

İstanbul Üniversitesi takımında ufaklerde bir, yıldızlarda üç, gençlerde ise beş Türkiye şampiyonluğu yaşamıştır. Bunun bunun yanında altyapıda oynadığı senelerda bir çok kez asist kraliçesi, en kıymetli oyuncu ve en iyi oyun kurucu ödüllerini almıştır. On altı yaşında A takıma yükseldiği İstanbul Üniversitesi’nde birinci oyun kurucu görevini üstlenmiştir.

İstanbul Üniversitesi’nden sonraki durağı ise BOTAŞ olmuştur. Daha sonra ise Galatasaray’a transfer olmuştur. Galatasaray’a 2014 senesinde veda edip Dinamo Kursk’ta oynamaya başlamıştır. 2014-2015 sezonunun sonunda tekrar Galatasaray’a dönmüştür.

116 kez A Millî Takım formasını giyen Işıl Alben Türkiye kadın millî basketbol takımı ile Polonya’da tertip edilen EuroBasket Kadınlar 2011 şampiyonasında 2. olarak gümüş madalya almıştır. Fransa’da tertip edilen EuroBasket Kadınlar 2013 şampiyonasında ise 3. olarak bronz madalya elde etmiştir.2014 senesinde ise Dünya Kadınlar Basketbol Şampiyonasına ilk kez katılan A Millî Takım’ın formasını giymiş ve Türkiye’de tertip edilen organizasyonda 4.lük yaşamıştır.

biyografi

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.