Isaac Newton Kimdir? Biyografi Sayfası

27.10.2021
377
Isaac Newton Kimdir? Biyografi Sayfası

Isaac Newton Kimdir? Biyografi, bölümünde Isaac Newton Kimdir? Biyografi sayfası ile karşınızdayız. Isaac Newton Kimdir? Biyografi detayları ile daha da iyi tanıyalım.

Isaac Newton Kimdir? Biyografi – Kaç Yaşında – Memleketi Neresi

Isaac Newton Kimdir

Isaac Newton, 4 Ocak 1643 senesinde İngiltere’nin Woolsthorpe kentinde dünyaya geldi. Fiziğin en önemli isimleri içinde yer alır.

İlk aynalı teleskopu geliştirmiş, renk ve ışığın niteliğine açıklık getirmiş, evrensel kütle çekimi yasasını ortaya atarak fizikte devrim gerçekleştirmiştir. Newton doğumundan 3 ay önce babasını kaybetmiştir. Bir çiftçi ailesinin çocuğu olan Newton 12 yaşında Grantham’daki King’s School’a başlamıştır.

1661’de buradan mezun olan Newton aynı yıl Trinity College’a girdi. 1665’de buradan mezun olan Newton lisans üstü çalışmalarına başlayacağı sırada veba salgını baş gösterdi ve üniversite kapatıldı. Bunun üzerine Newton 2 yıl annesinin çiftliğinde kaldı. Burada çalışmalarına sürdü. 1667’de Trinity College’a öğretim görevlisi olarak geri döndüğünde sonsuz ufakler hesabının (diferansiyel ve integral) temelini atmıştır.

Daha sonra da ışığın yapısını açıklamış ve evrensel kütle çekimi kanunu ortaya atmıştır. Lakin çekingen olan Newton fizikte devrim yaratacak bu fikirlerini çok uzun yıllar sonra yayınlamıştır. Misal verilecek olursa sonsuz ufakler hesabını 38 yıl sonra yayınlamıştır.

Lisans üstü çalışmalarını tamamlayan Newton 27 yaşındayken Cambrige Üniversitesinde matematik profesör olarak getirilmiştir. 1671’de aynalı teleskopu geliştirerek Royal Society’e seçildi. Ama burada özellikle Robert Hooke aracılığıyla şiddetle eleştirilmesi Newton’u iyice içine kapanık hale getirdi.

Bilim dünyasıyla ilişkisini kesen Newton 1678’de ruhsal bunalıma girdi. Yakın dostu ünlü astronom Edmond Halley’in çabalarıyla 6 yıl sonra bilimsel çalışmalarına geri döndü ve 2 yıl içinde tanınmış yapıtı Principia’yı paylaşımı yaptı. Bu eser büyük ses getirdi.Kitabın yayına girdiği yıl kral II. James aracılığıyla Katolikliği yayma çalışmalarına direniş gösteren Newton, kral düşürüldükten sonra 1689’da üniversite parlamentosuna girdi. 1693’de yeninden bunalıma giren Newton’un yakın dostları John Locke ve Pepys ile arası bozuldu. 2 yıl sonra düzeldiyse de bilimsel çalışmalarda eski verimliliğini gösteremedi. 1699’da darphane müdürlüğüne getirilerek Londra’ya yerleşti.

1701’de profesörlükten ayrıldı. 1703’de Royal Society’nin başkanı oldu.1704’de sonsuz ufakler hesabını da içeren Optik adlı kitabını yayınlayınca Leibniz içinde tartışma başladı. Leibniz, sonsuz ufakler hesabını Newton’dan 20 yıl önce yayınlamıştı. Newton’un yaşamının son 25 yılı bu tartışmalarla geçti.

Newton, 31 Mart 1727 tarihinde Kensington’da öldü.

Newton bilimsel çalışmalarının bunun yanında ilahiyata da ilgi duydu. Esasen Yahudi olan Newton İncil’deki kutsal üçlemeye karşı çıkan kronolojik bir eserde yazmıştır.Newton’un önemi antik çağda başlayan ve ardından İslam uygarlığı aracılıyla Avrupa’ya geçen ve Kopernik, Kepler, Galileo aracılığıyla savunulan fikirleri tutarlı olarak birleştirebilmesidir. Sonsuz ufakler hesabını bularak analitik geometriyi geliştiren İslam uygarlığından bu yana matematikteki en önemli gelişmeye imza atması da onu yücelten en önemli faktördür.

Isaac Newton’un Bazı Buluşları – Keşifleri
Hareket yasaları
Gravitasyon yasası
Hidromekanik yasası
Newtonian akışkan
Soğurma yasası
Newton halkaları
Emisyon teorisi
Newton teleskobu
Calculus
Binom serileri
Newton metodu
Newton-Cotes formülü
İnterpolasyon formülü

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.