İpek Ongun Kimdir? Biyografi Sayfası

28.10.2021
139
İpek Ongun Kimdir? Biyografi Sayfası

İpek Ongun Kimdir? Biyografi, bölümünde İpek Ongun Kimdir? Biyografi sayfası ile karşınızdayız. İpek Ongun Kimdir? Biyografi detayları ile daha da iyi tanıyalım.

İpek Ongun Kimdir? Biyografi – Kaç Yaşında – Memleketi Neresi

İpek Ongun

İpek Ongun, 1942 senesinde Mersin’de dünyaya geldi. 1961 senesinde Amerikan Kız Koleji Edebiyat Bölümü’nden mezun oldu. Yazı yaşamına lise senelerında Doğan Kardeş dergisine çeviriler yaparak başladı. 1980 senesinde ilk çocuk romanı Mektup Arkadaşları yayınlandı.

Yaş On Yedi gençlik için yazdığı ilk romandır. Bundan sonra kalemini hep gençler için romanlar ve yine gençler için kişisel gelişim ve yaşam kültürü bölgesindeki çalışmalarında kullandı.

1991 senesinde Tüyap’ta “Altın Kitap Ödülü“ nü aldı. Gençler için yaptığı çalışmalar sebebiyle kendisine Toros, Akdeniz ve Tarabya Rotary Kulüpleri aracılığıyla 1995-1996, 2003- 2004 ve 2006 senelerının “Meslek Hizmeti” ödülleri verildi. 1998 senesinde Oriflame şifrketinın 250.000 kişilik halk jürisine yaptırdığı anket neticesinde “Yılın En Başarılı Kadın Yazarı” seçildi.

2009 senesinde, İçel Soroptimist Kulübü aracılığıyla kendisine “Başarılı Kadın Ödülü” verildi. 2010 yılı Türk Kütüphaneciler Derneği’nin araştırması neticesindeysa, kütüphanelerde kitapları en fazla okunan yazar ilan edildi. 2012 senesinde “Uluslararası Çukurova Sanat Ödülü”nü aldı.

İpek Ongun’un çıkış noktası gence hizmet, önce kitabı ve okumayı sevdirmek, sonra da gençlik döneminin karmaşık poblemlerinı, yine gençlerle el ele vererek aşmaya çalışmak. Evli ve iki kızı olan İpek Ongun çok sevdiği Mersin’de yaşamaktadır.

İpek Ongun, son kitabı ”Yoksa Hayat Gençken Daha mı Zor” kitabını 2013 senesinde çıkardı.


İpek Ongun Kitapları

Yoksa Hayat Gençken Daha mı Zor?
Bir Genç Kızın Gizli Defteri
Arkadaşlar Arasında
Kendi Ayakları Üstünde
Adım Adım Hayata
İşte Hayat
Şimdi Düğün Zamanı
Hayat Devam Ediyor
Günler Akıp Giderken
Ya Sen Olmasaydın
Taşlar Yerine Otururken
Afacanlar Çetesi
Mektup Arkadaşları
Kamp Arkadaşları
Yaş On Yedi
Yarım Elma Gönül Alma
Sabah Pırıltıları
Bir Pırıltıdır Yaşamak
Bu Hayat Sizin
Lütfen Beni Anla
Duyarlı Davranışlar
Mayanın Günlüğü- Haydi Tanışalım
Mayanın Günlüğü- İşte Benim Ailem
Mayanın Günlüğü- Güzel Bir Gün
Mayanın Günlüğü- Haydi Oyuna
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.