İnci Türkay Kimdir? Biyografi Sayfası Sayfası

27.10.2021
317
İnci Türkay Kimdir? Biyografi Sayfası Sayfası

İnci Türkay Kimdir? Biyografisi, bölümünde İnci Türkay Kimdir? Biyografisi sayfası ile karşınızdayız. İnci Türkay Kimdir? Biyografisi detayları ile daha da iyi tanıyalım.

İnci Türkay Kimdir? Biyografisi – Kaç Yaşında – Memleketi Neresi

İnci Türkay

İnci Türkay, 15 Temmuz 1972 senesinde İzmir’de dünyaya geldi. Hacettepe Üniversitesi Ankara Devlet Konservatuarı Tiyatro bölümünü bitirdi. Konsevatuar eğitiminin sonrasında Trabzon Devlet Tiyatrosu ve Ankara Devlet Tiyatrosu’nda çalıştı.

2000 senesinde Sylvia adlı tiyatro oyununda i başarısı ile Afife Jale Tiyatro Ödülleri kapsamı içinde Tiyatronun Herhangi Bir Dalında Genç Kuşak Başarılı Sanatçı ödülü ve Avni Dilligil Tiyatroda Yeni Kuşak Özel Ödülü’ne layık görüldü.

İnci Türkay, tiyatro oyunculuğundan sonra dizilerde de oynamaya başladı. 2001’de Dünya Varmış adlı dizide Hülya kişiliğini, 2002’de İki Oda Bir Sinan dizisinde Aslı karakterini oynadı.


2003 senesinde yayınlanmaya başlayan Sihirli Annem adlı fantastik aile dizisi İnci Türkay’ın kariyerinde dönüm noktası olmuştur. İnci Türkay, Betüş kişiliği ile başrolde oynadığı dizide; Şahap Sayılgan, Nevra Serezli, Metin Serezli, Gül Onat, Ebru Karanfilci ve Defne Joy Foster ile birlikte rol aldı.

Sihirli Annem dizisi ile özellikle çocuklar içinde popüler isimler içinde zirveye çıkan İnci Türkay, Duma Duma Dum, Şahane Çocuklar gibi gibi programlarda sunuculuk da yaptı. Lakin Sihirli Annem dizisi ile yakaladığı başarıyı farklı türde dizilerde elde edemeyen İnci Türkay, Teyzanne ve Cuma’ya Kalsa gibi dizilerde başrolde oynasa da diziler kısa bir sürede reyting kurbanı olarak yayından kaldırıldı.

2009 senesinden bu yana Atilla Saral ile birliktedir.

İnci Türkay, 2012 senesinde TRT Çocuk’ta yayınlanmaya başlayan Köstebekgiller adlı çocuk dizisinde Ceyda kişiliğini canlandırmaktadır.

2004 senesinde iş adamı Ahmet Eroğlu ile evlenen İnci Türkay’ın bu evliliğinden Ali adında bir oğlu mevcuttur. 2009 senesinde ise boşandı. Eşinin işi sebebiyle sürekli olarak yurt dışına çıkması ve evine vakit ayıramamasından dolayı boşandıklarını dile getirdi.


2016 Kaçın Kurası (Rengarenk) – Zerrin
2015 Köstebekgiller : Gölgenin Tılsımı – Ceyda
2015 Köstebekgiller : Perili Orman – Ceyda
2013 Kızım İçin – Banu
2012 Köstebekgiller – Ceyda
2012 Arkadaşım Max – Suna
2010 Cuma’ya Kalsa – Şebnem
2009 Teyzanne – “Eda – Zehra
2003-2011 Sihirli Annem – Betüş2002 İki Oda Bir Sinan – Aslı
2001 Dünya Varmış – Hülya
1993 Ferhunde Hanımlar – Çocuk Bakıcısı
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.