İlkay Akkaya Kimdir? Biyografi Sayfası Sayfası

27.10.2021
239
İlkay Akkaya Kimdir? Biyografi Sayfası Sayfası

İlkay Akkaya Kimdir? Biyografisi, bölümünde İlkay Akkaya Kimdir? Biyografisi sayfası ile karşınızdayız. İlkay Akkaya Kimdir? Biyografisi detayları ile daha da iyi tanıyalım.

İlkay Akkaya Kimdir? Biyografisi – Kaç Yaşında – Memleketi Neresi

İlkay Akkaya

İlkay Akkaya, 26 Mayıs 1964 senesinde İstanbul’da dünyaya geldi. İlkay Akkaya, Marmara Üniversitesi Basın Yayın Yüksekokulunu bitirdi. Profesyonel müzik çalışmalarına Grup Yorum’a katılarak başladı. Bir süre İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuarına sürdü.

Ayrıca özel şan dersleri aldı. Grup Yorum’la birlikte Berivan-Haziranda Ölmek Zor veTürkülerle albümlerinde çalıştı. 1989’da Tuncay Akdoğan’la birlikte Grup Yorum’dan ayrıldı.

İlkay Akkaya, 10 Ocak 1990’da Tuncay Akdoğan ve İsmail İlknur’la birlikte Grup Kızılırmak’ı kurdu. Grup Kızılırmak’la birlikte şu ana kadar on üç albüm çıkardı. Türkiye içi ve dışında konserlere çıktı. Çeşitli gazete ve dergilerde haftalık yazıları yayınlandı.


Grup Kızılırmak’la çalışmalarını sürdürirken öte yandan da solo çalışmalar yaptı. 1990-1992 senelerı içinde Ankara Birlik Tiyatrosu aracılığıyla sahnelenen Pir Sultan Abdal oyununun müziklerini yapan Grup Kızılırmak’ın bu oyuna diğer katkısı, Tuncay Akdoğan’ın (anlatıcı-ozan) ve İlkay Akkaya’nın (Pir Sultan Abdal’ın eşi Ballıhan) oyuncu olarak da sahnede yer almasıydı.İlkay Akkaya, 1991 senesinde Tarık Akan ve Füsun Demirel’in oynadığı Bir Küçük Bulut filminin müziğini yaptı.

Grup Kızılırmak’la birlikte başka bir çok oyun müziği yapan Akkaya, 2003’te Zafer Diper’in sahnelediği Talan adlı oyunda da rol aldı. Mayıs 2005’te Nazım Hikmet’in Şeyh Bedreddin Destanı adlı şiiri oyunlaştırılmış biçimde sahnelendi. Bu oyunun müziklerini de Grup Kızılırmak yaptı. Oyun Küba’da da sahnelendi; bunun bunun yanında İlkay Akkaya ve Kızılırmak Küba Kültür Bakanlığı davetlisi olarak Havana şehrinde konser verdi.

Birçok müzisyenin ve grubun albümlerine konuk sanatçı olarak destek verdi. İlk solo albümü olan Kül’ü 1998’de paylaşımı yaptı. 1999’da Salkım Söğüt adlı ortak bir çalışmada yer aldı. Daha sonra 2001’de Unutma adlı ikinci solo albümü yayınlandı. Üçüncü solo albümü olan Yine 2003 senesinde yayınlandı. Aralık 2005’te piyasaya sürülen solo albümü olan Yalnız ile bir müddet albüm çalışmalarına ara verdi. 2010 senesinde Gelmedin Diye albümüyle dönüş yaptı.

Siyasi yelpazede sol seçenekte duran İlkay Akkaya, 2008 senesinde Yeşiller Partisi’nin kurucular kurulunda ve parti meclisinde yer aldı.

Albümleri
Kül – 1998
Unutma – 2001
Yine – 2003
Yalnız – 2005
Gelmedin Diye – 2010
Umut -2013
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.