İlhan Selçuk Kimdir? Biyografi Sayfası

28.10.2021
190
İlhan Selçuk Kimdir? Biyografi Sayfası

İlhan Selçuk Kimdir? Biyografi, bölümünde İlhan Selçuk Kimdir? Biyografi sayfası ile karşınızdayız. İlhan Selçuk Kimdir? Biyografi detayları ile daha da iyi tanıyalım.

İlhan Selçuk Kimdir? Biyografi – Kaç Yaşında – Memleketi Neresi

İlhan Selçuk

İlhan Selçuk, 11 Mart 1925 senesinde Aydın’da dünyaya geldi. Karikatürist Turhan Selçuk’un ve Mengü Ertel’in eşi Ülfet Ertel’in kardeşidir. Anne aracılığıyla Ermeni kökenlidir İlhan Selçuk, 1950’de İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ni bitirdi. Bir süre serbest avukat olarak çalıştıktan sonra, önce yayıncılığa sonra da gazeteciliğe yöneldi.

Kardeşi Turhan Selçuk ile birlikte 1952’de 41 Buçuk ve 1956’da Dolmuş, Aziz Nesin ve Turhan Selçuk ile birlikte 1958’de Karikatür adlı mizah dergilerini çıkardı. Karikatür sonradan Semih Balcıoğlu’nun Taş adlı mizah dergisiyle birleşerek Taş-Karikatür adını aldı.

İlk yazıları 1952 senesinde 41 Buçuk dergisinde çıkan İlhan Selçuk, 1961 senesinde bu yana gazeteciliğe başlayarak Yeni İstanbul, Akşam, Tanin, Vatan gazetelerinde fıkra yazarlığı yaptı. 1963’te girdiği Cumhuriyet’teki “Pencere” adlı köşesindeki yazılarını vefatına kadar sürdürdü.


İlhan Selçuk, 12 Mart Muhtırası’ndan sonra, 9 Mart 1971 darbe teşebbüsüne katılan Milli Demokratik Devrimcilerden olduğu gerekçesiyle gözaltına alındı. 12 Mart 1971 muhtırasına giden zamanda Doğan Avcıoğlu’nun çıkardığı Devrim gazetesi etrafında toplanan ve içlerinde 27 Mayıs Darbesini yapan Milli Birlik Komitesi’nin gerçek önderi Emekli Korgeneral Cemal Madanoğlu’nun da olduğu öne sürülen “Milli Demokratik Devrimciler”, o dönemin siyasi partilerinin demokrasi anlayışının bir oyalamaca olduğunu ileri sürerek ulusçu-devrimci yöntem olarak ifade edilen ilkeler ışığında parlamento dışı muhalefeti savunuyorlardı.Devrim gazetesinin genel yayın yönetmeni Hasan Cemal çok sonraları anılarını anlattığı Cumhuriyet’i Çok Sevmiştim adlı kitabında o zamanki maksatlarının “ulusalcı” subayları ikna ederek onlarla birlikte 1917’de Rusya’da yapılmış olan Bolşevik Devrimi gibi askeri darbeye andıran bir “Milli Demokratik Devrim” yapmak olduğunu yazdı. 1971’de Oktay Kurtböke ile birlikte sıkıyönetim mahkemesinde yargılandı.

İlhan Selçuk, 12 Mart zamanında Ziverbey Köşkü’nde yaşadığı sorgulama günleri üzerine açıklamalar yapmayı düşünmediğini belirtse de 1987 senesinde burada yaşadıklarından yola çıkarak köşkün adını taşıyan bir kitap yazdı. Kitapla birlikte Ziverbey Köşkü’nün işkence iddiaları ilk defa anlatılmış oldu. İlhan Selçuk, Köşk’teki işkence iddiasını ifadesinin içine akrostiş yöntemiyle gizlice yerleştirmişti, yazdığı her cümlenin sondan ikinci kelimesinin baş harfi yukarıdan aşağı sıralandığında “işkence altındayım” cümlesi çıkıyordu.

Yazar, Ziverbey Köşkündeki “ilişki ağı” hususundaki bir soruyu şöyle yanıtlamıştır:

“Erenköy Köşkü Cevdet Sunay-Memduh Tağmaç-Faik Türün cuntasının işkence merkeziydi. 12 Mart yapısı içinde özel bir yeri vardı. Çünkü 1. Ordu’nun olduğu İstanbul bölgesinde Faik Türün, kendi yetkilerini tercih ederek özel operasyonlar yaptırabiliyordu. Basın da İstanbul’da olduğuna göre, burada yaşandı bir çok şey. İnsanlar tutuklanmaya, gözaltına alınmaya, kovuşturulmaya başlandı, davalar birbirini izledi. Bu karmaşa içinde aydınlık olan şudur: 12 Mart zamanında Erenköy’de, Ziverbey Köşkü’nde Faik Türün ve Memduh Ünlütürk buyruğunda bir işkence merkezi kurulmuştur. Bu işkence merkezinde de bir çok aydın tezgahtan geçirilmiştir.”

İlhan Selçuk, kitapta yaşadığı işkenceyi şöyle anlatıyordu:

”Gözlerim bağlı olduğundan hiçbir şey görmüyordum. Birileri beni yere yatırmışlar, çoraplarımı çıkarmışlardı. Ayak bileklerime bir alet geçirilmişti. Bir manivelanın veya vidanın sıkıştırıldığını duyumsuyordum. Öyle bir an geldi ki, bacaklarımı kıpırdatamaz oldum. Bir yağ mı sıvı mı sürüyorlardı tabanlarıma sonra sopa inip kalkmaya başladı. Kendimi acıya katlanabilir sanırdım (…) fakat falakanın verdiği acı hiçbir acıyla kıyaslanamaz (…) Taa kemiklerine işleyen bir acı duyuyor insan. Başlangıçta bağırmamak için kendimi tutuyor, dişlerimi sıkıyordum. Ama sonra kendimi bıraktım; çünkü ne kadar çabalarsan çabala sesine gem vuramıyorsun. Önce hırıltı başlıyor, sonrasında feryada dönüşüyor, hayvanlaşıyorsun. Olayın bir de ruhsal yanı var ki, bedensel acının üstüne biniyor. Kendini aşağılanmış olarak görüyorsun…”

İlhan Selçuk, 1991 senesinde, Nadir Nadi’nin ölümünden sonra Cumhuriyet’in yayın politikası sebebiyle başlayan tartışmalar neticesinde bir grup yazar ve çalışanla birlikte gazeteden ayrıldı. Lakin Nisan 1992’de yeni bir yayın kurulu oluşturulmasıyla gazeteye döndü ve vefatına kadar sürdüreceği başyazarlık görevine başladı.

İlhan Selçuk, Türkiye İnsan Hakları Kurumu (TİHAK) kurucu üyesidir. 1997 Sertel Demokrasi Ödülü’ne layık görülmüştür.

İlhan Selçuk, 21 Mart 2008 tarihinde saat sabah 04:30’da Ergenekon soruşturması kapsamı içinde gözaltına alındı. İlhan Selçuk ile birlikte gözaltına alınanlar içinde İşçi Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek, eski İstanbul Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kemal Alemdaroğlu, Ulusal Kanal Genel Yayın Yönetmeni Ferit İlsever, Aydınlık Dergisi Genel Yayın Yönetmeni Serhat Bolluk ve gazeteci Adnan Akfırat da bulunmaktaydı. İlhan Selçuk, 22 Mart’ı 23 Mart 2008’e bağlayan gece, saat 01:30’da serbest bırakılmıştır.

14 Ağustos 2009 günü, rahatsızlanarak Vehbi Koç Amerikan Hastanesi Yoğun Bakım ünitesinde tedavi altına alınmış beyin damar tıkanıklığına bağlı olarak kısmi felç geçirdiği saptanmıştır. 10 gün yoğun bakım ünitesinde tedavi gören İlhan Selçuk, 24 Ağustos 2009 günü yoğun bakımdan çıkmıştır.

İlhan Selçuk, 21 Haziran 2010 tarihinde çoklu organ yetmezliği sebebiyle İstanbul’da yaşamını yitirdi. Vasiyeti üzerine Nevşehir’in Hacıbektaş İlçesi’nde ağabeyi Turhan Selçuk’un yanıbaşında toprağa verildi.


İlhan Selçuk Eserleri – Kitapları
1967 Uzak Komşu Rusya’dan Gezi Notları  – Gezi
1969 Mustafa Kemal’in Saati – Belgesel
1973-1975 Yüzbaşı Selahattin’in Romanı (2 cilt) – Roman
1976 Güzel Amerikalı – Gezi notları
1976 Sovyetler, İran, Amerika İzlenimleri – Gezi
1976 Yeni Kırallar, Yeni Soytarılar – Belgesel
Atatürkçülüğün Alfabesi
1982 Ağlamak ve Gülmek – Belgesel
1984 Düşünüyorum Öyleyse Vurun – Belgesel
1986 Görülmüştür (1986) – Belgesel yazılar
1987 Ziverbey Köşkü – 12 Mart Anıları
1988 Japon Gülü – Deneme
Enel Hakk’ın Hakkı
1996 İskele Sfakat Sol – Sağ – Şeriat
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.