İlhan İrem Kimdir Biyografi ve Hayatı

30.09.2021
243
İlhan İrem Kimdir Biyografi ve Hayatı

İlhan İrem Kimdir? Biyografi ve Hayatı, biyografi bölümünde İlhan İrem Kimdir? Biyografi ve Hayatı biyografisi ile sizlerleyiz. İlhan İrem Kimdir? Biyografi ve Hayatı , kaç yaşında, nereli hemen siz değerli okurlarımıza geniş bir şekilde bahsedelim.. 

İlhan İrem Kimdir? Biyografi ve Hayatı – Kaç Yaşında – Memleketi Neresi

İlhan İrem Kimdir-Biyografi ve Hayatı

Birçok birinin ismini sürekli olarak duyduğu şarkıcılardan biri olma özelliğini taşır İlhan İrem. Peki İlhan İrem kimdir? İlhan İrem nerelidir ve çok yönlü bir kişilik olan İlhan İrem kaç yaşındadır? İlhan İrem 1 Nisan 1955 tarihinde Bursa’da dünyaya gelmiştir. Dolayısıyla Bursalı şarkıcılardan biri olma özelliğini taşır.


İlhan İrem Kimdir? Biyografi ve Hayatı

Çocukluğu Hacılar Mahallesinde geçen İlhan İrem son derece sorunsuz bir çocukluk dönemi geçirmiş, ailesi aracılığıyla istekleri ayaklarına serilmiş, istediği imkanlara rahatlıkla ulaşmıştır. Eğitimini Bursa Kolejinde alan İlhan İrem kolej senelerında müziğe merak salmış kendince şarkı kelimeleri yazıp besteler yapmaya başlamıştır. 1969 senesinde ortaokul son sınıf öğrencisiyken okul orkestrasının solistliğini yapmış, 1970 senesinde Milliyet Gazetesinin düzenlemiş olduğu liselerarası müzik müsabakasında Meltemler adlı orkestralarıyla bölge birincisi olmuşlardır. Meltemler orkestrasıyla 1973 yılına kadar Bursa Çelik Palas Otelinde ve Uludağ’daki çeşitli otellerde sahne almışlarladır.


İlhan İrem’in Müzik Kariyeri

1973 senesinde Birleşsin Bütün Eller Bazı zaman Neşe Bazı zaman Keder adlı kırk beşliğini kendi olanaklarıyla yapmış fakat herhangi bir başarı gösterememiştir. 1974 senesinde Yazık Oldu Yarınlara Haydi Sil Gözyaşlarını adlı ikinci kırkbeşliğini çıkarmış, bu albümüyle bir anda popüler olmuştur. Bu başarıyı 1975 tarihli Anlasana adlı kırkbeşlik takip etmiş ve 1976 senesinde Kuklacı Amca adlı kırkbeşliği çıkarmıştır. Lakin bu albüm yaratılışı ve Yaratıcıyı sorguladığı gerekçesiyle büyük tepki çekmiş ve plak şirketi aracılığıyla piyasadan toplatılmıştır.

1979 senesinde Sevgiliye adlı albümünü çıkarmış ve bu albümde ilk defa kendi yazdıkları dışında Nazım Hikmet’in Hoş geldin şiirini besteleyip seslendirmiştir. Yine aynı yıl Bir Yıldız adlı şarkısıyla Eurovision ses yarışması Türkiye finallerine kalmış; fakat final gününden önce askere alınmıştır. 1984 senesinde Bulgaristan’da tertip edilen Altın Orfe Yarışması’nda Türkiye’yi temsil eden İlhan İrem herhangi bir derece başarısı gösterememiştir. Lakin kendisine Gazeteciler Özel Ödülü verilmiştir. İlhan İrem 1983 senesinde kendisinin rock senfonisi olarak adlandırdığı Pencere… Köprü… Ve Ötesi… albümlerini sırasıyla yayımlamıştır. 1985 senesinde Köprü adıyla bu üç albümün hikayesi çizgilerle anlatılmış olarak piyasaya sürülerek bu alanda bir ilk gerçekleştirilmiştir. 1986 senesinde Halley adlı şarkının kelimelerini yazmış, Melih Kibar aracılığıyla bestelenen şarkı Eurovision Şarkı Yarışmasında 9. Olmuş ve o güne kadarki en iyi dereceyi Türkiye’ye kazandırmıştır.


İlhan İrem’in Kitapları ve Aile Hayatı

İlhan İrem 8 Ağustos 1992 tarihinde Gülhane Parkında hemen hemen kırk bin insana konser vermiş ve o konserden sonra sahnelerden uzaklaşmıştır. 14 yıl ara verdiği sahne performansına 29 Eylül 2006 tarihinde İstanbul Açıkhava Tiyatrosundaki konserle dönüş yapmıştır. Bu 14 yıllık zamanda albüm çalışmalarına ara vermeden devam etmiştir. Müzik yaşamı yanında kitapları da bulunan İlhan İrem’in ilk kitabı 1985 tarihli öykü türündeki Pencere… Köprü… Ve Ötesi… adını taşır. Ardından 1987 senesinde denemelerden bir araya gelen Uzaklarda Biri Var yayınlanmıştır. İlk şiir kitabı Katastrof 1990 senesinde çıkmış, ikinci deneme kitabı Delirium 1994’te basılmıştır. 1998 senesinde Millenium- Sanalizasyon Fareleri ve Yarasalar ve Diğerleri denemeleri yayınlanmıştır. Senfonik şiir tadındaki Siyah Kuğunun Şarkısı 2007 çıkış tarihlidir. 2014 senesinde da bir başka deneme kitabı olan Güneş Ülkesinin Karanlık İnsanları yayınlanmıştır. Çeşitli gazetelerde köşe yazıları yazan İlhan İrem farklı zamanlarda resim sergileri de düzenlemektedir.

İlhan İrem 1 Ekim 1991 tarihinden bu yana Hansu İrem ile evlidir. Ortadoğu Teknik Üniversitesi Psikoloji bölümü mezunu olan Hansu İrem bunun yanı sıra İlhan İrem’in sanat yönetmenliği görevini yürütmekte, yakın günlerdeki albüm kapaklarının fotoğraflarını çekmekte ve şiir kitaplarındaki şiirlerin pek çoğunu kaleme almaktadır. İrem çiftinin çocukları yoktur. Sanatsal faaliyetleri sürdürmektedir.


 

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.