İhsan Gedik Kimdir? Biyografi Sayfası Sayfası

25.10.2021
585
İhsan Gedik Kimdir? Biyografi Sayfası Sayfası

İhsan Gedik Kimdir? Biyografisi, bölümünde İhsan Gedik Kimdir? Biyografisi sayfası ile karşınızdayız. İhsan Gedik Kimdir? Biyografisi detayları ile daha da iyi tanıyalım.

İhsan Gedik Kimdir? Biyografisi – Kaç Yaşında – Memleketi Neresi

İhsan Gedik

İhsan Gedik, 10 Haziran 1942 senesinde Samsun’un Bafra beldesinde dünyaya geldi. Yardımcı adam rollerinin aranan oyuncularından olan sanatçı daha çok Yılmaz Güney ve Cüneyt Arkın filmlerinde mafya tetikçisi, kötü adam rolleriyle sivrildi. 1960’lı senelerın sonu ve 1970’li senelerda en fazla iş yapan oyunculardan olan İhsan Gedik, sonraki senelerda bazı tv yapımlarında rol aldı.

İhsan Gedik’in yaşamında tüm sinema yıldızlarının oldukça önemi mevcuttur. Hepsinden ailesi gibi bahseder ama Fatma Girik ve Türkan Şoray’ın onun için özel bir yeri mevcuttur.

Türk Sineması’nın kötü adamı’ olarak anılan ve Yeşilçam’da 48 yılda 600 yakın sinema filminde rol alan 71 yaşındaki İhsan Gedik, rol teklifi gelmeyince, geçimini sağlamak maksadıyla oynadığı sinema filmlerinin tanıtım kapakları, fotoğraf kareleri ve Türk sinemasının önemli aktörlerinin kendisi için yazdığı kelimeleri 174 sayfalık ”Dünden Bugüne İhsan Gedik” adlı kitabında topladı.


Gedik, kitap satışından elde ettiği parayla geçimini sağladığını ve kızını üniversite okuttuğunu dile getirdi. Yeşilçam’da 600 yakın filmde Türk Sineması’nın önemli yıldızlarıyla kamera karşısına geçen ve ‘Sinemanın kötü adamı’ olarak bilinen İhsan Gedik, zor koşullarda yaşam mücadelesine sürdürmekte.
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.