Igor Ivanovich Sikorsky Kimdir? Biyografi Sayfası

27.10.2021
216
Igor Ivanovich Sikorsky Kimdir? Biyografi Sayfası

Igor Ivanovich Sikorsky Kimdir? Biyografi, bölümünde Igor Ivanovich Sikorsky Kimdir? Biyografi sayfası ile karşınızdayız. Igor Ivanovich Sikorsky Kimdir? Biyografi detayları ile daha da iyi tanıyalım.

Igor Ivanovich Sikorsky Kimdir? Biyografi – Kaç Yaşında – Memleketi Neresi

Igor Ivanovich Sikorsky

Igor Ivanovich Sikorsky, 25 Mayıs 1889 senesinde Kiev’de dünyaya geldi. Leonardo da Vinci’nin fotoğraflarınden ve Jules Verne’nin hikayelerinden büyülenerek, halen 12 yaşındayken lastik bant ile çalışan bir helikopter yaratmayı başardı.

Kız kardeşinin maddi desteğiyle aerodinamik üzerine eğitim görmek ve helikopterini oluşturacak aksamları satın almak için Paris’e gitti ve 1909’da üç silindirli 25 beygirlik bir Anzani motosiklet motoruyla Kiev’e geri dönerek ilk helikopterini inşa etti. Lakin, bu girişiminde başarılı olamadı.

1910 senesinin Şubat ayında, aynı motorları S-1 adlı ufak bir uçak üzerinde kullandı, fakat S-1 de hiçbir zaman havalanmayı başaramadı. S-2 ve ondan daha büyük olan S-3, yalnızca kısa bir süre için havalanabilse de, 50 beygirlik motoruyla S-5 1911 senesinin Mayıs ayında tam anlamıyla havalanmayı başardı. 100 beygirlik Argus motoruna sahip olan S-6 ise 1911 senesinin Kasım ayında uçmaya başladı.

Igor Sikorsky, 1912’de Petrograd’daki Russia Baltic Railroad Otomobil Fabrikası’nın baş mühendisi oldu. Ürettiği S-6-B için Rusya ordusundan ufak bir sipariş aldı ve dört motorlu büyük bir uçak üzerinde çalışmaya başladı. S-21 13 Mayıs 1913’te havalandığında, Igor Sikorsky dünyanın ilk dört motorlu uçak pilotu statüsüne kavuştu. Daha büyük bir model olan S-22, 1913’ün Aralık ayında yolcu taşımaya başladı. Bombardıman uçağı versiyonu da 1914’te faaliyete geçti ve 1915’te Rusya İmparatorluğu Hava Kuvvetleri ile savaşa katıldı. 1918’deki Bolşevik Devrimi sebebiyle hem pozisyonundan hem de vatanından ayrılmak zorunda kalan Igor Sikorsky, 1919’da New York’a yerleşti.

Roosevelt Field, Long Island yakınlarındaki bir çiftlikte kurulan ve hurdalıklara atılmış ordu malzeme ve aksamlarını toplayan Sikorsky, Aero Engineering Corporation’ın Amerika için ürettiği S-29A ilk uçuşunu 1924’te gerçekleştirdi. 1925’te, şirket Sikorsky Manufacturing Corporation adını aldı ve aralarında ileride geliştirilecek amfibi uçak ve deniz uçakları için örnek teşkil eden S-34’ün de olduğu birden fazla yeni dizaynı hayata geçirdi.

Sikorsky’nin helikopter kontrolleri üzerindeki kararlı çalışması, sonunda dünyaya sağlam, kullanışlı, çok yönlü bir uçuş aracı kazandırdı.

Igor Sikorsky, 26 Ekim 1972 tarihinde öldü.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.