İbrahim Kalın Kimdir? – Kaç yaşında? – Memleketi Neresi

16.09.2021
169
İbrahim Kalın Kimdir? – Kaç yaşında? – Memleketi Neresi

İbrahim Kalın Kimdir?, biyografi bölümümüzde İbrahim Kalın Kimdir? biyografisi ile karşınızdayız. İbrahim Kalın Kimdir? hemen siz değerli okurlarımıza geniş bir şekilde bahsedelim.. 

İbrahim Kalın Kimdir? – Kaç Yaşındadır – Memleketi Neresi

(1) (0)
Ad Soyad İbrahim Kalın
Meslek Siyasetçi
Yaşı 50 (1971-09-15)
Boyu
Burcu Başak
Göz Rengi Kahverengi
Eğitim Doktora
Eşi Neriman Kalın
Sevgilisi
Doğum Yeri İstanbul

İbrahim Kalın Kimdir? Biyografi

İbrahim Kalın, 15 Eylül 1971 tarihinde İstanbul’da dünyaya gelmiştir. Ailesi Erzurum kökenlidir.  Yüksek öğretim eğitimini İstanbul Üniversitesi Tarih Bölümü’nde bitirdiktan sonra, eğitim hayatına devam ederek yüksek lisans yapmaya karar vermiştir. 

Yüksek lisans yapmak için yurt dışını tercih eden Kalın, Malezya’ya gitmiştir. Doktora çalışmalarına 1996 senesinde başlamış ve Amerika Birleşik Devletleri’ndeki George Washington Üniversitesi’ne girmeyi başarmıştır.  

İslam Düşüncesi ve İslam-Batı ilişkileri ile alakalı derslerini yurt dışında College of the Holy Cross, Georgetown’da, yurt içinde de Bilkent Üniversitesi’nde vermiştir.  

İslam düşüncesi, İslam Felsefesi ve Felsefe alanında çok sayıda akademik çalışmaya imza atan Kalın, ‘Mulla Sadra’nın Bilgi Teorisi ve Anti-Subjektivist Bir Epistemolojinin İmkanı’ konusuna ise doktorası sırasında çalışmıştır.  

“İslamda Varlık Düşüncesi” ve “Bir Mürşidin Mektupları” adlı eserleri Türkçeye çevirmesinin bunun yanında, ünlü tarihçi Halil İnalcık’ın da “İstanbul: Bir İslam Şehri” adlı makalesini tercüme etmiştir.  

Siyaset Ekonomi ve Toplum Araştırmaları Vakfı (SETA) kurucu başkanlığını görevini 2005 ve 2009 senelerı içinde yapmış olan tarihçi, 2011 senesinde da Ahmet Yesevi Üniversitesi Mütevelli Heyeti Üyeliği’ne atanmıştır.  

2008 senesinde yayımlanmış olan İslam ve Batı isimli kitabı ile ‘Türkiye Yazarlar Birliği Fikir Ödülü’ne layık görülen yazar, yabancı ansiklopedik eserlere yönelik de katkı sağlamıştır.  

İbrahim Kalın’ın çalışmalarından olan “Akıl ve Erdem” 2014 senesinde, “Varlık ve İdrak” 2015 senesinde, “Ben, Öteki ve Ötesi: İslam-Batı İlişkileri Tarihine Giriş” ise 2016 senesinde yayımlanmıştır.  

Daha sonra siyasete tamamen atılan Kalın, 2009 senesinde Ahmet Davutoğlu’nun Dışişleri Bakanlığı görevine getirilmesinin sonrasında, ‘Dış Politikadan Sorumlu Başbakan Başdanışmanlığı’ görevine alınmıştır. Siyasi başarı üzerine dikkatleri de çekmeyi başaran siyasetçi, 2010 senesinin Ocak ayında ise Başbakanlık Kamu Diplomasisi Koordinatörlüğü’nün ilk Koordinatörü olarak kayıtlara geçmiştir.  

Daha sonra siyasi kariyerine 2012 senesinde ‘Başbakanlık Müsteşar Yardımcılığı’ görevi ile devam eden İbrahim Kalın, Recep Tayyip Erdoğan’ın Cumhurbaşkanı olmasının sonrasında ‘Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreter Yardımcısı’ görevine atanmıştır.  

11 Aralık 2014 tarihinde siyasi başarısı üzerine Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan aracılığıyla ‘Cumhurbaşkanlığı Sözcülüğü’ görevine getirilmiştir. 

Halk müziği ve sanatla da yakında zamandan alakalı olan siyaset insanı bunun bunun yanında ‘Seni Mene Vermez İse’ ve ‘Elif Bacı’ isimli eserlerin bestekarı olmuştur.  

Başak burcu detaylarına sahip olan İbrahim Kalın, 1992 senesinde Neriman Kalın ile dünya evine girmiş ve bu evlilikten 2 çocuk sahibi olmuştur.  

01 Aralık 2020 Salı 18:35
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.