Hüsnü Şenlendirici Kimdir Biyografi ve Hayatı

30.09.2021
390
Hüsnü Şenlendirici Kimdir Biyografi ve Hayatı

Hüsnü Şenlendirici Kimdir? Biyografi ve Hayatı, biyografi bölümünde Hüsnü Şenlendirici Kimdir? Biyografi ve Hayatı biyografisi ile sizlerleyiz. Hüsnü Şenlendirici Kimdir? Biyografi ve Hayatı , kaç yaşında, nereli hemen siz değerli okurlarımıza geniş bir şekilde bahsedelim.. 

Başlıklar

Hüsnü Şenlendirici Kimdir? Biyografi ve Hayatı – Kaç Yaşında – Memleketi Neresi

Hüsnü Şenlendirici Kimdir?Biyografi ve Hayatı

Hüsnü Şenlendirici Kimdir? Biyografi ve Hayatı

Hüsnü Şenlendirici Kimdir? Roman asıllı Türk klarnet virtüözü olan Hüsnü Şenlendirici, müzik geleneğinin olduğu bir aileden gelmektedir. Dedeleri klarnet çalarken, babası da trompet çalmaktadır. Küçüklükten beri müzikle iç içe olan Hüsnü Şenlendirici beş yaşında müziğe ile duyarak klarnet çalmaya başlamıştır. Çocukluğunu Anadolu’nun çeşitli kültürlerin müziksel yolculuğu ile geçirmiştir. Hüsnü Şenlendirici kaç yaşındadır? 12 Temmuz 1972 senesinde doğan, Hüsnü Şenlendirici 42 yaşındadır. 1988 senesinde İstanbul Teknik Üniversitesi Türk müziği Devlet Konservatuarı Çalgı Eğitimi bölümüne girmiş ve sonraki senelerda okulu bırakmıştır.

O senelerda “Magnetic Band” isimli grupla çalmaya başlamıştır. Aynı zamanda “Embrio” isimli bir grubunda albüm kaydında yer alarak turneye çıkar. Profesyonel müzik yaşamına devam eden Şenlendirici bir çok önemli festivale de katılır. Başta Türk müziği olmak üzere Türk pop ve caz müziğinin en önemli isimlerine de albüm kayıtlarında yanında olur. Muazzez Abacı, Bülent Ersoy, Müslüm Gürses, Cengiz Kurtoğlu, Serdar Ortaç gibi isimlerdir bunlar.

1996 senesindeyken askerden geldikten sonra New Yorklu acid jazz, funk topluluğu olan Broklyn Funk Essentials ile ortak bir albüm ve konser yapmak maksadıyla Türk müziğine özgü enstrümanlardan bir araya gelen Laço Tayfasını kurarlar. Hüsnü Şenlendirici nerelidir? İzmirlidir.

Türk müziğini yurtdışında tanıtmak maksadıyla bir grup kurar.” Hüsnü Şenlendirici ve Saz Arkadaşları” adlı grupla yurtiçi ve yurtdışında konserler verir. Ayrıca solo çalışmalarda yürüten Hüsnü Şenlendirici Senfoni Orkestrasına 2002 senesinde, TC Başbakanlık Tanıtma Fonu ve Kültür Bakanlığı katkılarıyla “Anadolu Güneşi” proje kapsamı içinde çalışmalar da gerçekleştirir. Ayrıca çeşitli dizi, film ve reklam müziklerine de katkı sağlar. Müzik yolculuğuna “Laço Tayta” ile yaptığı ikinci albümle devam eder ve “Hicaz Dolap” adıyla turneye çıkarlar. 2003 yazında Cemil Topuzlu Açıkhava sahnesinde Vassilis Saleas isimli ünlü Yunan klarnet ustasıyla verdiği konser kariyerinde önemli bir yer işgal eder.

Hüsnü Şenlendiricinin Müzik Hayatı

2005 sezonunda TRT 2 ‘de yayına giren “Dünyanın Türküsü” adlı programda sunuculuk yaparak TV dünyasına girmiş ve 2 Eylül 2005 tarihinde “Hüsn’ü Klarnet” isimli ilk solo albümünü çıkartır. Oldukça dolu bir müzik yaşamı olan Şenlendirici, Özcan Denizle Harbiye Açıkhava Tiyatrosunda konser verirler. Sertap Erener ile Bursa Festivali ile konser verir. Ferhat Göçer ile Atv’e Sarı Sıcak programını yaparlar.

Broklyn Funk Essentials ile tekrar buluşan Hüsnü Şenlendirici Babylon Alaçatı’da, Efes One Love Festival’de ve Bodrum Turkcell Antik Tiyatro’da birlikte konserler verirler. Daha sonra ise Amerika’ya gider ve burada Çingene müziğinin öncü gruplarından olan New York Gipsy All Stars grubu ile turneye çıkar. Amerika’nın birden fazla ilinde konser verirken bunun yanı sıra Berklee’de bir hafta süresine Türk Müziği ve makamları üzerine dersler verir.

27 Ekim 2011’de 15 parçalık Hüsn-ü Hicaz albümünü çıkartır. Albümdeki ı love you isimli parçaya klip çekmiştir. Kubilay Kasap’ın çektiği klibin teması dört element olarak belirlenmiştir. Daha sonrasında “Taksim Trio 2” isimli albümü İsmail Tunçbilek ve Aytaç Doğan ile kurdukları grupla albüm çıkartır. 2015 senesinde ise üçüncü solu albümünü Hüsn-ü Avareyi müzikseverlerin beğenisine sunar ve Avare isimli parçaya bir de klip çeker.

Albümleri

  • Brooklyn Funk Essentials / In The Buzzbag
  • Laço Tayfa / Bergama Gaydası
  • Laço Tayfa / Hicaz Dolap
  • Hüsn-ü Klarnet
  • Sunset Lounge EMI Arabia
  • Taksim Trio
  • Hüsnü Şenlendirici ve Trio Chios / Ege’nin İki Yanı
  • Hüsn-ü Hicaz
  • Taksim Trio 2
  • Hüsn-ü Avare

 

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.