Hüseyin Hatemi Kimdir? Biyografi Sayfası

29.10.2021
110
Hüseyin Hatemi Kimdir? Biyografi Sayfası

Hüseyin Hatemi Kimdir? Biyografi, bölümünde Hüseyin Hatemi Kimdir? Biyografi sayfası ile karşınızdayız. Hüseyin Hatemi Kimdir? Biyografi detayları ile daha da iyi tanıyalım.

Hüseyin Hatemi Kimdir? Biyografi – Kaç Yaşında – Memleketi Neresi

Hüseyin Hatemi

Hüseyin Hatemi, 12 Aralık 1938 senesinde İstanbul’da dünyaya geldi. Babası İran’lı Ali Asgar Hatemi bey, annesi Azerbaycan göçmeni Cemile hanımdır. İkiz kardeşi Hasan Hüsrev Hatemi İç Hastalıkları Profesörüdür. İstanbul Şişli Talat Paşa İlkokulundan sonra Şişli Ortaokuluna gitti. Atatürk Erkek Lisesi’nden 1956 senesinde mezun oldu.

Hüseyin Hatemi, 1960 senesinde İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesinden mezun oldu. 1961 senesinde İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi Medeni Hukuk kürsüsü kadrosuna atandı. 1968 senesinde “İslam hukuku ile mukayeseli olarak vakıf kurma işleri” konulu tezle doktor unvanını, Aynı üniversitede 1973 senesinde “hukuka ve ahlâka aykırılık kavramı” üzerine yaptığı çalışmayla doçent, 1981 senesinde “Medeni Hukukta tüzel kişilik” çalışmasıyla profesör oldu.


1985 senesinde sıkıyönetim zamanında üniversiteden uzaklaştırıldı. Bu zaman zarfında serbest avukatlık yaptı. 1990 senesinde tekrar üniversiteye döndü.

Çeşitli şiirleri İslam dergisinde yayımlandı. Hareket, Milli Gazete, Zaman, Yeni Gündem, Mavera, Şehir, Yeni Asya, Yeni Şafak gibi yayınlarda yazarlık ve köşe yazarlığı yaptı. İslam Hukuku ile ilgili dersler verdi

İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi Medeni Hukuk Ana Bilim Dalında Kürsü Başkanı olarak görev yaptı.

2006 senesinde yaş haddinden dolayı emekli olan Hüseyin Hatemi, Arapça, Farsça, Almanca ve Fransızca bilmektedir. İslam düşüncesi ve hukuk hususunda 40’a yakın telif ve çeviri kitabı mevcuttur.

Emekli olmasına rağmen, halen İstanbul’daki çeşitli üniversitelerin Hukuk, Siyasal Bilgiler ve İktisadi ve İdari Bilimler fakültelerinde dersler vermektedir. 2011 senesinde Okan Üniversitesinde Aile Hukuku ve Vakıflar ve Dernekler Hukuku dersleri vermeye başladı. 2011 senesinde İstanbul Ticaret Üniversitesine geçti.

Hüseyin Hatemi, 26 ağustos 1972 tarihinde avukat Kezban Hatemi ile evlendi. 1973 doğumlu Mehmet Ali adında bir oğlu mevcuttur.

Hüseyin Hatemi Kitapları (Bazıları)

2008 Hukuk Devleti Arayışları
2007 Şafak Yazıları Sevgi ve Küresel Namerdlik
2007 Batılılaşma
1989 Medine Düşünceleri İnsan Hakları
1987 Çağdaşlaşma Sorunu ve Toplum
İslâm Hukuku Dersleri
İnsanlık ve Sevgi Dini İslam
İlâhî Hikmette Kadın
Sis Yazıları
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.