Hüseyin Avni Baradan Kimdir? Biyografi Sayfası Sayfası

26.10.2021
280
Hüseyin Avni Baradan Kimdir? Biyografi Sayfası Sayfası

Hüseyin Avni Baradan Kimdir? Biyografisi, bölümünde Hüseyin Avni Baradan Kimdir? Biyografisi sayfası ile karşınızdayız. Hüseyin Avni Baradan Kimdir? Biyografisi detayları ile daha da iyi tanıyalım.

Hüseyin Avni Baradan Kimdir? Biyografisi – Kaç Yaşında – Memleketi Neresi

Hüseyin Baradan

Hüseyin Avni Baradan, 15 Haziran 1932 senesinde İzmir’de dünyaya geldi. En kaliteli kötü kalpli adam olarak bilinen Hüseyin Baradan; oğlunun ifadesine göre 450 filmde, kendisinin bir röportajında yaptığı açıklamasına göre de 467 filmde oynamış bir sanatçıdır.

Hüseyin Baradan, Gazetecilik ve foto muhabirliği ile başlayan çalışma yaşamında, Demokrat İzmir, Hürriyet, Ege Ekspres gazetelerinde çalıştı. İzmir’de bir lokantada otururken, rastlantı sonucu sinemaya başlayan (1950) Hüseyin Baradan, sinemada arada bir “kötü adam”, arada bir “arkadaş canlısı, tatlı dost” karakterlerini başarı ile canlandırmış bir sanatçıdır.

1970’lerde git gide artan seks filmleri furyasına uymayı benimsemeyen Hüseyin Baradan; eski mesleği foto muhabirliğine döndü. Bir süre de halkla ilişkiler alanında çalıştı. Ulusal Radyo Televizyon’un İzmir temsilciliğini yaptı. Ege-Koop basın ve halkla ilişkiler danışmanlığı yaparken, sigara yüzünden hastalanarak, 72 yaşında vefat etti.


Uzun süre sanat yaşamına sinema filmleriyle devam eden Hüseyin Baradan, yazdığı kitapta, bir dönem Lütfi Kopan ile Karakediler isimli bir ikili oluşturarak tiyatro yaptıklarını da anlatır.

Birçok ödül ve sürekli olarak basın kartı sahibi olan Hüseyin Baradan, İzmir Gazeteciler Cemiyeti ve Foto Muhabirleri Derneği üyesiydi.

Eşini kaybettikten sonra (2000) sağlık hususunda gençliğin bilinçlenmesi için de etkinlikler gösteren sanatçı; bir hastanenin onarımı için başlatılan kampanyaveya büyük destek vermişti. 1965 senesinde ilk kez başrol oynadığı Hüseyin Baradan-Çekilin Aradan filminin adı senelerca sinemaseverlerin diline dolanmış adeta bir özdeyiş gibi her yerde söylenir olmuştu.

Hüseyin Baradan, sanat yaşantısından arda kalan anılarını 1996 senesinde kitap haline de getirdi. Bu Gözler Neler Gördü adlı anı kitabı Ege-Koop yayınlarından çıkmıştı.
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.