Hun İmparatoru Attila Kimdir Hayatı ve Başarıları

30.09.2021
276
Hun İmparatoru Attila Kimdir Hayatı ve Başarıları

Hun İmparatoru Attila Kimdir? Hayatı ve Başarıları, biyografi bölümünde Hun İmparatoru Attila Kimdir? Hayatı ve Başarıları biyografisi ile sizlerleyiz. Hun İmparatoru Attila Kimdir? Hayatı ve Başarıları , kaç yaşında, nereli hemen siz değerli okurlarımıza geniş bir şekilde bahsedelim.. 

Hun İmparatoru Attila Kimdir? Hayatı ve Başarıları – Kaç Yaşında – Memleketi Neresi

Hun İmparatoru Attila Kimdir? Hayatı ve Başarıları

Hun İmparatorluğu’nun hükümdarı olan Attila, Avrupa kıtasının büyük bir bölümüne sahip olmuştur. Öyle hırslıydı ki; bütün dünyaya egemen olmak niyetindeydi. Bunu gerçekleştiremese de, tarihin tanımış olduğu en ünlü savaşçılardan birisi olmayı başarmıştır. Attila, sert ve acımasız bir kişiliğe sahip olmuştur. Bunun bunun yanında, bazı batı kaynaklarında Attila için “Tanrının Kırbacı” denilmektedir. Peki Attila hangi seneler içinde yaşamıştır? Attila hangi başarılara imza atmıştır? Soruların yanıtlarını biyografimiz içinde bulacaksınız.


Hun İmparatoru Attila Kimdir? Hayatı ve Başarıları

Attila 395 senesinde doğmuş olup, babasının adı Muncuk Han’dır. Amcası olan Rua, Attila’yı babası öldükten bir süre sonra bozkırda yalnız başına yaşarken bulup yanına almıştır. Attila; Vizigotlara karşı Roma İmparatorluğu ile ittifak yapmıştır. Durumlar bu şekilde idrak edince Attila bir süre Roma’ya o dönemin generali olan Flavius Aetius’un yanına gitmiştir. Tam her şey iyiye gidiyordu ki, amcası Rua’nın ölüm haberini aldı. Geri dönmek zorunda kalarak kardeşi olan Bleda ile birlikte Hun İmparatorluğu’nun ortak hükümdarı olmuştur. Kardeşi Bleda da 445 senesinde yaşamını yitirdi. Bundan böyle Hun İmparatorluğu’nun tek hükümdarı Attila olmuştur. Attila, aşık olduğu bir esir kızla evlendi. Bu evlilikten bir oğlu oldu fakat doğum sırasında eşi öldü.

Attila hükümdarlık süresi boyunca sürekli olarak olarak Batı ve Doğu Roma İmparatorluklarını istila etmiştir. Hatta bir çok Ota Çağ kaynaklarında da acımasızlığı ile tanınmaktadır. Bu acımasızlığı sebebiyle de Avrupa’da kendisine “Tanrının Kırbacı” adı verilmiştir. Bunun yanı sıra Alman efsanelerine göre de Attila’nın iyiliksever bir hükümdar olduğu söylenmektedir. Attila’nın sarayında da bir çok Alman hükümdarı yaşamaktaydı. Buradaki hikayelerde Attila’nın Etzel adında ve büyük otoriteye sahip olduğu ve barışsever fakat asilere karşı kılıç kuşanan biri olduğu söylenir. Hatta dönemin Avrupa Hun İmparatorluğu başkenti olan Etzelburg adının buradan geldiği söylenmektedir.

Sık sık seferler yapan Attila, Batı Roma İmparatorluğu üzerine sefer yapmaya hazırlanırken, Papa araya girdi ve fetih gerçekleşmedi. Sadece vergiye bağlanabildi. Attila, 453 senesinde evlenmiş olduğu son eşi aracılığıyla öldürülmüştür. Hatta mezarının da neresi olduğu bilinmemektedir. Bunun yanı sıra cenazesine katılanlar bile yerini bilmedikleri için öldürülmüştür. Lakin tarihçiler içinde Attila’nın mezarı ile alakalı Tuna Nehri yatağının kısa süreliğine değiştirilerek, kendisinin hazinesi ile birlikte oraya gömüldüğü ve sonrasında nehir yatağının eski haline çevirildiği söylemi yaygın hale gelmiştir. Tuna Nehri’nin kazılması bir çok ülke ile sınır olması sebebiyle büyük sorunlara yol açacağından, kazı çalışması da yapılamamaktadır.

Attila’nın görünümü ile de çok net şeyler bilinmemektedir. Sadece kendisini gören Priscus isimli tarihçinin dile getirdiklerinden ibarettir. Attila için göğsü ve kafası geniş, kısa boylu, burnu yassı, gözleri ufak ve bronz tenli biri olduğunu söylemiştir. Günümüzde Attila, Türk ve Macar toplumları için kahraman olarak, Avrupa toplumları içinse barbarların atası olarak anılmaktadır. Lakin Attila barbar değildir. Sebebi de Asya uygarlığı’nın Avrupa’ya gitmiş olan önemli öğelerinin tümünü Hunlar götürmüşlerdir.


 

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.