Hümeyra Kimdir Hümeyra kaç yaşında ve nereli

30.09.2021
441
Hümeyra Kimdir Hümeyra kaç yaşında ve nereli

Hümeyra Kimdir? Hümeyra kaç yaşında ve nereli?, biyografi bölümünde Hümeyra Kimdir? Hümeyra kaç yaşında ve nereli? biyografisi ile sizlerleyiz. Hümeyra Kimdir? Hümeyra kaç yaşında ve nereli? , kaç yaşında, nereli hemen siz değerli okurlarımıza geniş bir şekilde bahsedelim.. 

Başlıklar

Hümeyra Kimdir? Hümeyra kaç yaşında ve nereli? – Kaç Yaşında – Memleketi Neresi

Hümeyra Kimdir?

Hümeyra Kimdir? Hümeyra kaç yaşında ve nereli?

Yılların sanatçısı Hümeyra aynı zaman Türk müziğinin unutulmaz isimleri içinde bulunmaktadır. Hümeyra Akbay kimdir? Hümeyra Akbay nerelidir? Hümeyra hangi dizi ve filmlerde oynamıştır? Hümeyra ile ilgili tüm araştırma konusu olanları biyografimiz içinde bulacaksınız.

Gerçek adı Hümeyra Akbay olan Hümeyra söz yazarı, müzisyen, oyuncu ve Türk bestecidir. Hümeyra 15 Ekim 1947 tarihinde Ankara’da dünyaya gelmiştir. Hümeyra’nın ailesi onu Avusturyalı bir mürebbiye ile birlikte büyütmüşlerdir. Hümeyra çok ufak yaşlardan bu yana sanata yönlendirilmiştir. Henüz 5 yaşında iken bale eğitim hayatına başlatılan Hümeyra, öğrenimine Ankara Koleji’nde başlamıştır. Hümeyra Akbay, 10 yaşına geldiğinde babası vefat eder. Mecburen annesi ile birlikte İstanbul’a dönmek zorunda kalırlar.

Hümeyra lise çağına geldiğinde annesi onu dayısının yanına eğitim için Londra’ya gönderir. Londra’ya gelen Hümeyra hem okuyor hem de gitar çalarak beste yapmaya başlar. Hatta meydanlarda şarkılar söylemeye başlar. Lise öğrenimini de tamamlayan Hümeyra, 18 yaşına geldiğinde yeniden İstanbul’a döner. O dönemin Expres gazetesinde Cemiyet ve Beyoğlu muhabiri olarak çalışmaya başlar. Baleye ufak yaşlarda başlayan Hümeyra’nın yaşamı Melodi Plak şirketi ile çalışmaya başlaması ile değişir. Burada ilk kez plak tasarımları yapmak için grafiker olarak işe başlamıştır.

Hümeyra’nın Müzik Kariyeri

Melodi Plak’ta çalıştığı sırada dinlenirken gitar çalıp şarkı söylerdi. Bir gün patronu aracılığıyla görülerek keşfedilmiştir. Söylediği şarkı da kendi bestesi “Olmasaydı” idi. Yine bir gün “on para etmez” isimli şarkıyı söylerken patronuna yakalanır. Ve ne dinliyorsun sorusu ile karşılaşır. Hümeyra ise dinlemiyorum, ben dile getiriyorum cevabını verir. Patronu da hemen kendisine plak yapacağını söyler. Böylelikle ilk albüm olarak güzelliğin on para etmez bu bendeki aşk olmasa şarkısı plakları satışa çıkarılmıştır. Bu plaktan hemen sonra “Sessiz Gemi” ve “Kördüğüm” besteleri ile de 1969 senesinde Altın Plak ödülüne layık görülmüştür.

Hümeyra 1977 senesinde ilk albümü olan “Anlatamıyorum”u çıkartmıştır. Hümeyra Türkiye’nin yeni pop starı olarak anılmaya başlamıştır. 1971 senesinde Paris’e giden Hümeyra, Fransızca bir 45’lik çıkartmıştır. Lakin anlaşmış olduğu Philips, plağı satışa sunmaktan vazgeçmiştir. Ardından Emel Sayın’ın astsolistliğini yapan Hümeyra, Gönül Yazar ve Sevim Çağlayan’ın Bebek Belediyesi konserlerinde astsolistliğini yapmıştır. Hümeyra öte yandan albüm yapmaya sürdürmekte, diğer yandan da sinema ve tiyatro ile ilgilenmeye başlamıştır.

Hümeyra Akbay 1980 senesinde “Talihli Amele” isimli film ile sinemaya giriş yapmıştır. Hemen sonrasında bir Ömer Kavur filmi olan “Kırık Bir Aşk Hikayesi” isimli sinema filminde oynamıştır. Bu filmden hemen sonra da yönetmenliğini Atıf Yılmaz’ın yapmış olduğu “Asiye Nasıl Kurtulur?” isimli sinema filminde oynamıştır.

Hümeyra Filmleri ve Ödülleri

Hümeyra başarılı kariyerine devam ederken 1986 senesinde “Asiye Nasıl Kurtulur?” filmi ile Altın Portakal’da en iyi yardımcı kadın oyuncu ödülüne layık görülmüştür. Ardından “Ödüller kimin için” adındaki tiyatro oyunu ile birlikte Ankara Sanat Kurumu aracılığıyla en iyi kadın oyuncu ödülüne sahip olmuştur. Hümeyra o zamanda bir yönetmen olan Ömer Kavur ile ve ünlü aktör Fikret Hakan ile yaptığı evlilikler ile gündeme gelmiştir. 1990’lı senelera gelindiğinde Hümeyra ekranlardan kaybolmuştur. 2000’li senelerın başında ise dönemin sitcom dizisi olan Avrupa Yakası isimli televizyon dizisinde oynamaya karar vermiştir. Bunun yanı sıra Çağan Irmak’ın yönetmenliğini yapmış olduğu “Babam ve Oğlum” isimli sinema filmi ile yeniden ekranlara müthiş bir giriş yapmıştır.

Son zamanda de Fox TV ekranlarında yayınlanmakta olan Kadın isimli diziye muhteşem bir giriş yapmıştır. Hümeyra, her daim genç kuşaklar ile etkileşimde olmakta ve bu hareketinden bi hayli mutlu olduğunu belirtmektedir. Hümeyra Akbay, Çağan Irmak’ın yönetmenliğini yaptığı “Kabuslar Evi” ve “Ulak” isimli filmlerinde de oynamıştır. 2007 senesinde yapılan İstanbul Uluslararası Sinema ve Tarih Buluşması’nda Apollon Heykelciliği ödülüne layık görülmüştür. Hümeyra Akbay oynadığı “Ben Anadolu” isimli oyunda birden fazla karaktere can vermiştir. Ardından da yine 2007 senesinde İsmail Dümbüllü ödülünün sahibi olmuştur. “Babam ve Oğlum” filminde gösterdiği üstün performanstan dolayı Sinema Yazarları Derneği aracılığıyla da en iyi kadın oyuncu ödülünün sahibi olmuştur. Ardından dönemin show tv ekranlarında yayına giren “Melekler Korusun” isimli dizisinde de rol alan Hümeyra, 1999 senesinde Amerika’ya gitmiştir.

2 yıl kadar San Francisco’da yaşayan Hümeyra, bir caz piyanisti olan Jimmy Cicero ile evlenmiştir. Amerika’da kaldığı iki yılı da resim dersleri alarak değerlendiren Hümeyra, boşanarak dönemin “Üzgünüm Leyla” dizisinde oynamak için Türkiye’ye dönüş yapmıştır. Bir dönem de gece klübü işleten Hümeyra, bir dönem de butik işletmiştir.

Hümeyra’nın Albümleri

1977 Yılında Anlatamıyorum
1984 Yılında Benim Şarkılarım
1987 Yılında Yıllar Sonra
1990 Yılında Tutkulardan İntihar
1993 Yılında Bana Gel
1994 Yılında Sessiz Gemi
1997 Yılında Beyhude
2000 Yılında Eski 45’likler

Hümeyra’nın Oynadığı Dizi ve Filmler

2012 – Annem Uyurken (dizi)
2011 – 2013 – Muhteşem Yüzyıl dizisinde konuk oyuncu
2011 – Dedemin İnsanları
2009 – Melekler Korusun
2008 – Güneşin Oğlu
2008 – Ulak
2007 – Avrupa Yakası(dizi)
2007 – Sıla
2006 – Kabuslar Evi: Son Dans
2006 – Sınav
2006 – Kelebek Çıkmazı
2006 – Estağfirullah Yokuşu
2006 – Hatırla Sevgili
2005 – Babam ve Oğlum
2005 – Hayalimde hep sensin
2002 – Üzgünüm Leyla
1996 – 80. Adım
1995 – Bir Kadının Anatomisi
1993 – Yaz Yağmuru
1990 – Devlerin Ölümü
1991 – Kurt Kanunu
1987 – Köşe dönücü
1986 – Asiye Nasıl kurtulur?
1982 – Mine
1981 – Kırık Bir Aşk Hikayesi
1981 – Unutulanlar
1980 – Talihli Amele
1970 – Adsız Cengaver


 

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.