Hulusi Behçet Kimdir? Biyografi Sayfası

26.10.2021
219
Hulusi Behçet Kimdir? Biyografi Sayfası

Hulusi Behçet Kimdir? Biyografi, bölümünde Hulusi Behçet Kimdir? Biyografi sayfası ile karşınızdayız. Hulusi Behçet Kimdir? Biyografi detayları ile daha da iyi tanıyalım.

Hulusi Behçet Kimdir? Biyografi – Kaç Yaşında – Memleketi Neresi

Hulusi Behçet

Hulusi Behçet, 20 Şubat 1889 senesinde dünyaya geldi. 1937 senesinde, bir kan damarı enflamasyonu (vaskülit) hastalığı olan ve bugün kendi adıyla anılan Behçet hastalığını tarif eden ilk bilim adamı olmuştur. Zor bir çocukluk geçiren Hulusi Behçet çok genç yaşta annesini kaybetmiş ve büyükannesi aracılığıyla büyütülmüştür.

Babasının Şam’daki işleri sebebiyle ilk öğremini o dönemler Osmanlı İmparatorluğu’nda bulunan Şam’da tamamlamıştır. Fransızca, Almanca ve Latince öğrenmiştir. Tıp öğrenimini Gülhane Askerî Tıp Akademisi’nde almıştır zira o zamanlarda Osmanlı Devleti’nde sivil tıp eğitimi almak olabilecek değildir. 1910 senesindeki mezuniyetinden sonra 4 yıl boyunca dermatoloji ve cinsel yolla bulaşan hastalıklarda ihtisas yapmıştır.


I. Dünya Savaşı (1914-1918) sırasında Edirne’deki askerî hastanede dermatoloji ve zührevi hastalıklar uzmanı olarak çalışmıştır. Savaştan sonra (1918-1919 arası) tıbbi bilgisini geliştirmek amacı ile önce Budapeşte’ye sonra da Berlin’e gitmiştir. Birçok ünlü meslektaşı ile tanışma fırsatı bulmuştur.

Türkiye’ye döndükten sonra serbest çalışmaya başlamış; önce Hasköy Cinsel Hastalıkları Hastane’sinde (Haliç) başhekim olmuş, sonra Vakıf Gureba Hastanesi’ne geçmiştir. O zamanda İstanbul Tıp Fakültesi’nin bir parçası olan hastanede profesörlük de yapmıştır.

1923 senesinde ünlü bir diplomatın kızı olan Refika Davaz ile evlenen Hulusi Behçet’in bir kızı mevcuttur.

Hulusi Behçet, 8 Mart 1948 tarihinde öldü.

Hulusi Behçet’in Bilimsel Çalışmaları

1933’de eski Dar-ül Funun’dan İstanbul Üniversitesi yeni kurulmuştu. Bu reform zamanında İstanbul Üniversitesi’nde dermatoloji o zamanki adıyla Deri Hastalıkları ve Frengi Kliniğini kurmuş ve profesör seçilmiştir. Hulusi Behçet, Türk akademisinde profesör unvanını alan ilk kişidir. Mesleğinin ilk senelerından beri dermatoloji hususunda üretken bir bilim adamı olarak, bir çok ulusal ve ülkeler arası kongreye orijinal makalelerle katılmış ve bir çok bilimsel dergide makalesi yayınlanmıştır.

Ünlü Alman patolojicisi Prof. onun için : « Behçet dünya çapında ünlü bir bilim adamı ama Türkiye’de değil. » demiş ve eklemiştir: « o her zaman yurt dışında buluşlarını tanıtıyor; bunun için onu Türkiye’de bulamıyorsunuz. »

Behçet, yeni jenerasyonların eğitim hayatına yardımcı olmak için çok sayıda makaleyi Türkçe’ye çevirdi ve Kore gibi çok uzak ülkelerle ilişki kurmak için ülkeler arası derlemelerde orijinal olgu sunuları paylaşımı yaptı.

1922’den bu yana frengi üzerinde çalışmalar yaptı ve frenginin tanısı, nasıl tedavi edileceği, kalıtımsal özellikleri, serolojisi ve toplumsal yönleri üzerine bir çok ülkeler arası makale paylaşımı yaptı. Leishmaniasis(Oriental sore) 1923’den bu yana Dr. Behçet’in üzerinde çalıştığı bir diğer hastalıktı. Hakkında birden fazla makale paylaşımı yaptı ve diathermi ile nasıl tedavi edileceğinde başarılı oldu. Bir leishmania olgusunda, kabuk kaldırıldığında görünen “tırnak belirtisini” ilk defa tanımladı. Yayınlanmış eserlerinin bir kısmı parazitoz ile alakalıydi. 1923 senesinde Türkiye’deki “gale cereal – uyuz?” etkenlerini tanımladı.

O, bunun yanı sıra Türk tıbbının gelişiminde yayıncılıkta da öncüydü ve 1924’de Türkiye’deki “Turkish Archives of Dermatology and Syphilology” isimli ilk dermato-veneroloji dergisinin sorumlusuydu.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.