Hulusi Akar Kimdir? – Kaç yaşında? – Aslen nereli

13.09.2021
188
Hulusi Akar Kimdir? – Kaç yaşında? – Aslen nereli

Hulusi Akar Kimdir?, biyografi bölümümüzde Hulusi Akar Kimdir? başlığı ile karşınızdayız. Hulusi Akar Kimdir? hemen siz değerli okurlarımıza geniş bir şekilde bahsedelim.. 

Başlıklar

Hulusi Akar Kimdir? – Kaç Yaşındadır? – Memleketi Neresi

(0) (0)
Ad Soyad Hulusi Akar
Meslek Siyasetçi
Yaşı 69 (1952-03-12)
Boyu
Burcu Balık
Göz Rengi Kahverengi
Eğitim Lisans
Eşi Şule Akar
Sevgilisi
Doğum Yeri Kayseri

Hulusi Akar Kimdir? Biyografi

Hulusi Akar, 12 Mart 1952 tarihinde Kayseri’de dünyaya gelmiştir. Eğitimini 1972 senesinde Kara Harp Okulu ve 1973 senesinde ise Piyade Okulu’nda tamamlamıştır.  

1973 ve 1980 senelerı içinde çeşitli görevlerde bulunan Hulusi Akar, Trakya Hududunda, Kıbrıs Barış Harekatı sonrasında Kıbrıs’ta tespit edilen ara bölgede ve Kara Harp Okulu’nda Takım, Bölük Komutanlığı ve Bilgi İşlem Subaylığı da yapmıştır.  

Eğitimlerinin tamamını askeri okullarda tamamlamış ve 1982 senesinde Kara Harp Akademisi’nden, 1985 senesinde Silahlı Kuvvetler Akademisi’nden ve 1987 senesinde da Amerika Birleşik Devletleri Silahlı Kuvvetler Kurmay Koleji’nden mezun olmuştur.

Ayrıca çeşitli karargâh ve birliklerde de Harekât ve Eğitim Kısım Amirliği, İcra Subaylığı ve Şube Müdürlüğü gibi görevlerde yer almıştır.  

Genelkurmay Başkanlığı geçmişine sahip olan Akar, 1990 ve 1993 senelerı içinde Napoli / İtalya’daki Müttefik Kuvvetler Güney Bölge Komutanlığı Karargâhında İstihbarat Subaylığı vazifesini üstlenmiş ve Kara Harp Akademisinde Öğretim Elemanı olarak da yer almıştır.  

Napoli’deki görevinin sonrasında 1993 ve 1994 senelerı içinde K.K. Özel Kalem Müdürlüğü, Basın ve Halkla İlişkiler Şube Müdürlüğü yapmış, 1994 ve 1997 aralığında ise Genelkurmay Başkanlığı Özel Kalem Müdürlüğü görevinde yer almıştır.  

Bosna Hersek Türk Görev Komutanlığı’nın sonrasında 1998 senesinde da Tuğgeneralliğe git gide artan Hulusi Akar, 2000 yılına kadar bu görevi sürdürmüş ve 2002 senesinde da Tümgeneralliğe terfi etmiştir.  

2005 yılına kadar Tümgeneral rütbesi ile Kara Harp Okulu Komutanlığı görevinde yer almış, sonrasında 2007 yılına kadar da Kara Harp Akademisi Komutanlığı’na getirilmiştir.  

2007 senesinde Korgeneralliğe git gide artan Hulusi Akar, bu rütbesiyle Kara Kuvvetleri Lojistik Komutanlığı ve 3’üncü Kolordu Komutanlığı’nda yer almış, sonrasında 2011 senesinde da Orgeneralliğe terfi etmiştir.  

Yükselişinin sonrasında 2013 yılına kadar Genelkurmay 2’inci Başkanlığı’nda yer alarak Kara Kuvvetleri Komutanlığı’nı üstlenmiş, 18 Ağustos 2015 tarihinde ise ‘Genelkurmay Başkanı’ olmuştur.  

İç Güvenlik Harekâtındaki üstün başarıları sebebiyle Genelkurmay Başkanlığınca TSK Üstün Cesaret ve Feragat Madalyası almaveya layık görülmüştür. Ayrıca TSK Üstün Hizmet Madalyası ve TSK Şeref Madalyası ile de ödüllendirilmiştir.  

Askerlik yaşamı boyunca çok sayıda ödüle layık görülen ve çok iyi derecede İngilizce bilen Orgeneral Akar, Orta Doğu Teknik Üniversitesi, Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi ve Boğaziçi Üniversitesi’nde de çok sayıda akademik programlarda yer almıştır.  

10 Temmuz 2018 tarihinden bu yana Türkiye Cumhuriyeti Millî Savunma Bakanı görevini üstlenmektedir.

Hulusi Akar, Şule Akar ile olan evliliğinden de iki çocuk sahibi olmuştur.  

17 Aralık 2020 Perşembe 15:13
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.