Hulki Saner Kimdir? Biyografi Sayfası Sayfası

26.10.2021
141
Hulki Saner Kimdir? Biyografi Sayfası Sayfası

Hulki Saner Kimdir? Biyografisi, bölümünde Hulki Saner Kimdir? Biyografisi sayfası ile karşınızdayız. Hulki Saner Kimdir? Biyografisi detayları ile daha da iyi tanıyalım.

Hulki Saner Kimdir? Biyografisi – Kaç Yaşında – Memleketi Neresi

Hulki Saner

Hulki Saner, 24 Temmuz 1925 senesinde İstanbul’da dünyaya geldi. Kimya Fakültesi’ni bitirdikten sonra 1944 senesinde ABD’ye giderek, 1 yıl kimya ihtisası yaptı. Yurda dönüşünde İstanbul Belediye Konservatuvarı Şan Bölümü’ne girip mezun oldu.

Hulki Saner,  İstanbul Operası’nda ses sanatçısı olarak görev aldı ve besteler yaptı.”Tosca” operasında “Scardia” rolünü oynadı. 1956 senesinde,”Kalbimin Şarkısı” ve “Beş Hasta Var” filmlerine fon müzikler hazırlayarak sinemaya girdi.

Aynı yıl,”Sanat Film”i kurarak yapımcılığa geçti ve “Pusu” filmini yaptı. Daha sonra;”Arı Film”,”Bronz Film” ve son kez Saner Film şirketini kurdu.1958’de “Sevmek Günah Mı?” filmiyle yapımcılığının bunun yanında yönetmen de oldu.Çoğunlukla müzikal komedi filmlerini yönetti.

Türk Sineması’nın en fazla film çeken yönetmenlerinden biri olmasına karşın, belirli kalitenin üstüne çıkıp enteresan filmlere imzasını atamadı. Seyirciyi yalnızca güldüren ve vakit geçirten konulu filmleri yönetti. Yönettiği filmlerin çoğunun konusunu kendi yazan Hulki Saner, bazı filmlerinde kendisine de ufak roller verdi. Saner Film Şirketi olarak film sevkiyatcılığı da yaptı. Sadri Alışık’ın başrol oynadığı Turist Ömer filmleri ile büyük başarı elde etmiştir.
Hulki Saner, 20 Temmuz 2005 tarihinde 79 yaşında vefat etti.
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.