Hrant Dink Kimdir Biyografi ve Hayatı

30.09.2021
185
Hrant Dink Kimdir Biyografi ve Hayatı

Hrant Dink Kimdir? Biyografi ve Hayatı, biyografi bölümünde Hrant Dink Kimdir? Biyografi ve Hayatı biyografisi ile sizlerleyiz. Hrant Dink Kimdir? Biyografi ve Hayatı , kaç yaşında, nereli hemen siz değerli okurlarımıza geniş bir şekilde bahsedelim.. 

Hrant Dink Kimdir? Biyografi ve Hayatı – Kaç Yaşında – Memleketi Neresi

Hrant Dink Kimdir-Biyografi ve Hayatı

Ermeni asıllı Türk yazar ve gazeteci olan Hrant Dink 1954 senesinde Malatya’da dünyaya geldi ve ailesinin ayrılması sonrasında yetimhanede yetişti. Üniversitede Felsefe bölümünü okusa da bitirmeden ayrıldı ve gazetecilik ile uğraşmaya başladı. 2007 senesinde bir suikasta kurban giden Hrant Dink bu döneme kadar bir çok ödül almış ve gazetecilik yanında siyasi örgütlenmeler ile sivil toplum kuruluşlarında da görevler yapmıştır. Hrant Dink kimdir sorusu yaşadığı elim suikast ile çok sorulmaktadır.


Hrant Dink Kimdir? Biyografi ve Hayatı

15 Eylül 1954 senesinde Malatya’nın Çavuşoğlu köyünde dünyaya gözlerini açan Hrant Dink’in babası Malatya’nın Gürün beldesinde doğup büyümüştür. Annesi ise Sivas’ın Kangal beldesinde doğup büyümüştür. Çocukluk senelerını bu köyde geçiren gazeteci yazar 1961 senesinde ailesi ile İstanbul’a taşındı. Bu zamanda anne ve babasının ayrılması yüzünden iki kardeşi ile Ermeni Kilisesi Yetimhanesine yerleştirildiler.  Hrant Dink nerelidir sorusuna Malatya yanıtını versek de İstanbul’da büyüdüğünü de söylemek gerekir. Yetimhanede büyüyen Hrant Dink ilköğrenimini bu kiliseye bağlı olan okudu. Ortaokulunu Becziyan okulunda okuyan gazeteci liseyi Surp Haç Tıbrevank yatılı okulunda okudu. Lise zamanında yasadışı sol örgütlerde siyaset yapmaya başlayan Hrant Dink adının Ermeni cemaati ile ilişkilendirilmesini istemediği için Fırat olarak değiştirdi.

Lisenin son sınıfında solcu olması ve yasadışı faaliyetleri nedeni ile okuldan atılan gazeteci yazar İstanbul Üniversitesi Zooloji Bölümünü okuduğu senelerda Ermeni Varto aşiretinden Rakel Yağbasan ile evlendi. Zooloji Bölümünden mezun olmasının sonrasında aynı üniversitede Felsefe Bölümünde okumaya başladı. Hrant Dink kaç yaşındadır sorusu 1954 senesinde doğan gazeteci için çok sorulmaktadır. Üniversitede ikini bölümünü okuyan gazeteci mezun olmadan okulu bıraktı ve askere gitti.


Hrant Dink Kariyeri ve Ölümü

Askerlik dönüşünde kardeşleri ile kurmuş olduğu kitabevinin işletmesini sürdürdü. Ayrıca 1983 senesinde 21 yıllık hizmetinden sonra kapatılan Ermeni Kilisesi Vakfı sonrasında Tuzla Ermeni Çocuk Kampı’nı kurdu. Lakin bu kampında kapatılması ile Ermeni toplumu içindeki siyasi çalışmalarını hızlandırdı. Hrant Dink Malatyalı bir gazeteci olarak Marmara Gazetesinde yazmaya başladı. Burada Çutak adı ile Ermeni tarihi ile alakalı yazılar yapmakta ve çıkan kitaplar için inceleme yazıları yazmaktaydı. Hrant Dink ülkede yanlış tanındıklarını ve Patrikhane’nin içedönük olduğunu düşünerek Ermeni toplumunun anlatılmasını sağlamak maksadıyla bir gazete çıkartmaya başladı. 1996 senesinde yayın yaşamına başlayan Agos Gazetesi için kurucu olmanın yanında yönetmenliğini ve başyazarlığını da üstlendi.

Gazetede yazdığı Ermeni Cemiyetinin Patrikhane dışında sivil bir merkezinin olması yönündeki yazıları ile 1915 hadiseleri ile alakalı olarak soykırım sözcüğünü kullanmadan olayın daha yumuşak bir biçimde dile getirilmesini söyleyen yazıları yayımladı. Buna benzer yazıları ile Türklüğe hakaret suçundan 2005 senesinde 6 ay hapis cezası aldı.

Hrant Dink ne zaman ölmüştür sorusu onu bu biçimde tanıyanların çokça sorduğu bir sorudur. 2005 senesinde Türkiye İnsan Hakları Derneği’nin düşünce özgürlüğü ödülünü aldı. Bunun bunun yanında dünyaca tanınan Cesur Gazetecilik Ödülünü de 2005 senesinde aldı. Bunun bunun yanında 2007 yılına kadar bir çok değişik kurumdan düşünce özgürlüğü ve gazetecilik alanında ödüllerde aldı. 2007 senesinin 19 Ocak günü İstanbul Şişli Halaskargazi Caddesi’nde bulunan kurucusu olduğu Agos Gazetesinden çıktığı sırada arkasından yapılan silahlı saldırı neticesinde öldürüldü. Katil zanlıları kısa bir sürede yakalanan Hrant Dink Türkiye’deki Ermeni toplumunun sevdiği ve önemsediği bir isimdi. 2005 senesinde aldığı Türklüğü Aşağılamak suçundan sonra çok sayıda tehdit aldığını söyleyen Hrant Dink bu hususta savcılığa gitse bile bir sonuç alamadığını son yazısında belirtmişti.


 

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.