Hormuzd Rassam Kimdir? Biyografi Sayfası

26.10.2021
530
Hormuzd Rassam Kimdir? Biyografi Sayfası

Hormuzd Rassam Kimdir? Biyografi, bölümünde Hormuzd Rassam Kimdir? Biyografi sayfası ile karşınızdayız. Hormuzd Rassam Kimdir? Biyografi detayları ile daha da iyi tanıyalım.

Hormuzd Rassam Kimdir? Biyografi – Kaç Yaşında – Memleketi Neresi

Hormuzd Rassam

Hormuzd Rassam, 1826 senesinde Musul’da dünyaya geldi. Esasen Süryani’dir. Daha sonra İngiliz Vatandaşlığı’na geçmiş de olsa bilinen ilk Osmanlı ve ilk Ortadoğu’lu arkeolog olduğu kabul edilebilir.

1845-1847 senelerı içinde ünlü İngiliz Asur uygarlığı bilgini Austen Henry Layard’ın yardımcılığını yaptı ve Irak’ta Nimrud’daki Kalah kazısına katıldı. Oxford’da öğrenim gördükten sonra 1849-1851 senelerı içinde Ninive kazısında gene Layard’la çalıştı. Kısa bir süre sonra Layard politikaya atıldı. Rassam da 1852’de British Museum’a yapıt toplamak üzere kazılar yapmakla vazifelendirildi.

Ninive, Nimrud ve başka yerlerde yaptığı kazılarda önemli heykeller, steller ve yazılar çıkardı. 1853 senesinde Ninive’de Asurbanipal’in ünlü aslan avı kabartmasını, bundan hemen sonra da saray kütüphanesini buldu. Bu kütüphanede ele geçirilen yapıtlar içinde Gılgamış Destanı’nın büyük bölümüyle Asurbanipal’in krallığı sırasında tutulan yıllıkları içeren pişmiş topraktan prizma şekilinde bir yazıt da vardı. Bundan sonra Rassam birkaç yıl Aden ve Etiyopya’da İngiliz hükümeti adına diplomatik görevler aldı.


1876 senesinde yeniden British Museum’un Mezopotamya’daki kazılarını yönetti. 1878-1882 senelerı içindeki son çalışmalarında önemli sonuçlar elde etti. Musul’a 24 km uzaklıktaki Tel Balavat adlı höyükte kazı yaparak II. Şalmanezer’in sarayını buldu.Buradan çıkardığı bir çift tunç kapı kanadı bugün British Museum’daki en kıymetli yapıtlar içindedır. Rassam’ın Mezopotamya incelemelerina en büyük katkısı 1880’de bulduğu Kral Nabu-apal-iddin dönemine ait bir tablettir.Bunda, tabletin olduğu yerin Sippar kentindeki Güneş Tanrısı Şamaş’ın tapınağı olduğu yazılıdır. Bu olayı izleyen 18 ay içinde, Rassam tapınağın etrafındaki 170 oda ve 40-50 bin kadar üstü yazılı silindir vw tablet buldu.Silindirlerden birinde, Belşazar’ın babası ve Babil’in son kralı olan Nabunaid’in (MÖ 556-539) tapınakta bir kazı yaparak, 4,200 yıl önce Akad kralı Sargon’un oğlu Naram-Sin’in burada attığı ilk temeli bulduğu anlatılmaktaydı.

Hormuzd Rassam, 16 Eylül 1910 tarihinde Londra’da öldü.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.