Hıncal Uluç Kimdir? Biyografi Sayfası

28.10.2021
431
Hıncal Uluç Kimdir? Biyografi Sayfası

Hıncal Uluç Kimdir? Biyografi, bölümünde Hıncal Uluç Kimdir? Biyografi sayfası ile karşınızdayız. Hıncal Uluç Kimdir? Biyografi detayları ile daha da iyi tanıyalım.

Hıncal Uluç Kimdir? Biyografi – Kaç Yaşında – Memleketi Neresi

Hıncal Uluç

Hıncal Uluç, 1 Kasım 1939 senesinde Kilis’te dünyaya geldi. Babası Fuat Uluç, II. Dünya Savaşı sırasında Alman tanklarının manevra yaptığı Bulgar sınırında görevli olması sebebiyle, 3 yaşına kadar anneanne ve teyzesi aracılığıyla büyütülmüştür. Babası Çaldıran’a tayin olduğunda aile tekrar birleşmiştir. Ardından tayinler sebebiyle ilkokula Bandırma’da başlamış, sonra 1950 senesinde Kilis’te bitirmiştir. 1952 senesinde Antakya’da ortaokula başlamış, geri kalan eğitimini de Ankara Kurtuluş Lisesi’nde tamamlamıştır.

1980 yılına kadar Ankara’da kalan Hıncal Uluç,  önce ingilizce öğrenme hevesi yüzünden İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi’ne yazılmıştır. Bir sömestr sonunda tekrar Ankara’ya dönmüştür. Bir sene sonra da Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’ni elde etmiştir.

Bunun yanı sıra Demokrat Parti’den ayrılmış bir grubun kurduğu Hürriyet Partisi, Yenigün adıyla bir yayın organı kurmuş, başına da Cihat Baban’ı getirmiştir. Mehmet Ali Kışlalı desteği ile 17 yaşında, sıkıyönetim gereği altı sayfa çıkan gazetenin spor sayfasını hazırlamaya başlamıştır.

Böylelikle gazeteciliğe adım atmıştır. Oktay Kurtböke, Güneş Tecelli, Başkurt Okaygün, Kurthan Fişek, Güngör Sayarı, Ercan Tan gibi isimlerle birlikte çalışır. 1964 senesinde Kutlu Aktaş, Burhan Özfatura gibi dostlarıyla birlikte mezun olmuştur. Bir yıl sonra da Mamak Muhabere Okulu’nda iki yıl askerlik yapmıştır.


Hıncal Uluç, Askerden döndüğü 1967 senesinde, Mehmet Ali Kışlalı başta olmak üzere eski Yenigün ekibinin çıkardığı Yankı’da çalışmaya başlamıştır. Oktay Kurtböke de Cumhuriyet gazetesi yayın yönetmeni olduğu için Yankı ile paralel burada da haftada iki gün spor yazıları yazmaya başlamıştır, TRT kurulunca pazartesi günleri de yine Cumhuriyet’e tam sayfa tv sayfası yapmıştır.Hıncal Uluç, 1980 senesinde Gelişim Yayınları’nın sahibi Ercan Arıklı ile bir dergi çıkarmak üzere İstanbul’a gelmiştir. Ardından Zafer Mutlu’nun daveti ile 1990 senesinde Sabah’ta yazmaya başlamıştır.

Hıncal Uluç, 1994 senesinde uğradığı silahlı saldırı sonucu topuğundan vurulmuştur. 2004 senesinde Antalya Valisi Alaaddin Yüksel ile ilgili yazdığı yazı sebebiyle, 2008 senesinde 1 ay hapis ve 898 YTL cezaya çarptırılmıştır. Halen Sabah’ta yazarlık ve NTV’de yayına giren 90 Dakika programında yorumculuk yapmaktadır.


Hıncal Uluç, Defne Joy Foster’in ölümünden sonra ‘Bu nasıl bir mahalle baskısıdır?..’ isimli yazısı üzerine tazminat davası açıldı ve tazminata mahkum edildi.

Hıncal Uluç, kendi seçtiği şarkılardan bir araya gelen iki müzik albümü yayınlamıştır. 2008’de “Hıncal’ın Seçtikleri” ve 22 Ocak 2009 tarihinde “Hıncal’ın Seçtikleri 2” albümü yayınlanmıştır.

Türk pop müziğinin kuvvetli seslerinden Lale Akat, 1973 senesinde Ali Kocatepe’nin kurduğu 1 Numara Plak şirketinden ilk plağını çıkardığında, 45’liğin B yüzünde bulunan Jose Feliciano’nun “Once There Was A Love” adlı şarkısının Türkçe kelimelerini Hıncal Uluç yazmıştı. Şarkının Türkçe adı ise “Aşkımızdı O” olmuştu. Plağın A yüzünde ise Donna Hightower’ın “The World Today Is A Mess” adlı şarkısının Türkçe aranjmanı olan “Biz Böyleyiz” yer alıyordu. Onun Türkçe kelimelerini ise Ali Kocatepe yazmıştı. 1985 senesinde ise Özdemir Erdoğan ve Sezen Aksu düeti olan “Bir ufak aşk masalı” şarkısının söz yazarlığını Sezen Aksu ile birlikte yapmıştır.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.