Hilal Kaplan Kimdir? Biyografi Sayfası

29.10.2021
96
Hilal Kaplan Kimdir? Biyografi Sayfası

Hilal Kaplan Kimdir? Biyografi, bölümünde Hilal Kaplan Kimdir? Biyografi sayfası ile karşınızdayız. Hilal Kaplan Kimdir? Biyografi detayları ile daha da iyi tanıyalım.

Hilal Kaplan Kimdir? Biyografi – Kaç Yaşında – Memleketi Neresi

Hilal Kaplan

Hilal Kaplan, 15 Ağustos 1982 senesinde İstanbul’da dünyaya geldi. Esasen Çankırılıdır, anne- babası 1970’li senelerda İstanbul’a taşınan Hilal Kaplan, liseyi Anadolu lisesinde okuduktan sonra, Bilgi Üniversitesi Psikoloji bölümünden 2004 senesinde mezun oldu.

Boğaziçi Üniversitesi Sosyoloji Bölümünde 2006 senesinde yüksek lisans yapmaya başladı. ”Türkiye’nin Ölmeyen Babası üzerine: Atatürkçü Gençliğin İmkansız Yası” isimli yüksek lisans tezini tamamlayıp mezun oldu. Psikolog olarak çeşitli yerlerde görev yaptı.

Okulu devam ederken, hem okulunda hem de sivil toplum örgütlerinde siyasi faaliyetlerde bulundu.

2008’in Şubat ayında başörtüsü yasağının üniversitelerde kaldırılması arifesinde yayına giren birden fazla bildirinin açtığı tartışma ortamına Hilal Kaplan da iki başörtülü arkadaşı ile ‘Söz konusu özgürlükse hiçbir şey teferruat değildir: Biz halen özgür olmadık” başlığı ile yayına giren manifesto niteliğinde bir metinle dahil oldu.

Hâlen birden fazla sivil toplum inisiyatifinde gönüllü olarak çalışıyor, gelen talepler ışığında çeşitli kuruluş ve derneklerde ders veriyor. Daha önceleri, Yeni Şafak gazetesinde yazarlık yapan Hilal Kaplan, ardından Taraf Gazetesi’nde yazmaya başladı.

Hilal Kaplan, 2007 senesinde Sosyolog ve Taraf Gazetesi yazarı Suheyb Öğüt ile evlendi.

2013 senesinde barış süreci kapsamı içinde, Ege Bölgesinden Akil insanlar listesine seçildi.

Hilal Kaplan Kitapları

2008 Henüz Özgür Olmadık & Başı Açık Kalbi Kırık Hikayeler(Havva Yılmaz ve Neslihan Akbulut ile)
2011 Türkiye’nin Ölmeyen Babası: Atatürkçü Gençliğin İmkansız Yası
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.