Hideki Yukawa Kimdir? Biyografi Sayfası

27.10.2021
462
Hideki Yukawa Kimdir? Biyografi Sayfası

Hideki Yukawa Kimdir? Biyografi, bölümünde Hideki Yukawa Kimdir? Biyografi sayfası ile karşınızdayız. Hideki Yukawa Kimdir? Biyografi detayları ile daha da iyi tanıyalım.

Hideki Yukawa Kimdir? Biyografi – Kaç Yaşında – Memleketi Neresi

Hideki Yukawa

Hideki Yukava (Yukawa Hideki), 23 Ocak 1907 senesinde Tokyo’da dünyaya geldi. Kyoto Imperial University mezuniyeti sonrasında teorik fizikle, özellikle elementer parçacıklar konusu ile ilgilenmeye başlamıştır. 1933 senesinde Osaka Üniversitesine Doçent olarak başlamıştır.

II. Dünya Savaşından sonra ABD’de kalan ilk japon öğretim üyelerinden biri. 1955′te Japonya’ya döndü ve Kyoto Üniversitesi’nde yeniden ders vermeye başladı. 1935′te mezonlar teorisini ortaya atmıştır. Bu proton ve nötronlar arası ilişkiye ait bir teoriydi.

İki yüklü parçacık içindeki elektromanyetik etkileşimin gizli foton parçacıkları içindeki değiş-tokuşun bir sonucu olarak kabul edilmesini göz önüne alan Yukawa, nükleonlar içindeki nükleer etkileşimin bu ara kuvanton nükleonları yani mezonlar içindeki değiş-tokuştan dünyaya geldiğunu varsaydı.


Heisenberg bağıntılarına dayanarak ve nükleer etkili olduğu uzaklık değerini (çekirdek boyutlarının büyüklüğü düzeyinde, hemen hemen 10-15 metre) daha 1935′te bu kuvantonların kütlesini kütlesini ve yaşam zamanını hesaplayabileceği veriler buldu. Yukawa’nın tamamen kuramsal olan öngörüsü bir yıl sonra doğrulandı. Anderson ve Blackett kozmik ışınları çözümlerken mezonu (veya pionu) deneysel yoldan buldular.

Yukava 1940 senesinde Kyoto Üniversitesi’nde profesör olmuştur. 1940 senesinde Japon Akademisi İmparatorluk Ödülü ‘nü almıştır. Mezonlar ve alanların kuvantal kuramı üstüne çalışmaları ona 1949 senesinde Nobel Fizik Ödülü’nü kazandırdı. Ayrıca bu sene Columbia Üniversitesi’ne geçmiştir. 1953 senesinde Yukawa Institute for Theoretical Physics kurumunun ilk başkanı olmuştur. University of Paris aracılığıyla onursal doktora unvanı verilmiştir.

Royal Society of Edinburgh, Indian Academy of Sciences, International Academy of Philosophy and Sciences ve Pontificia Academia Scientiarum aracılığıyla onur üyesi olarak seçilmiştir. 1955 senesinde 10 arkadaşı ile birlikte nükleer silahlanma zıtı olan Russell-Einstein Manifestosunu imzalamıştır.

Hideki Yukava,  8 Eylül 1981 tarihinde Kyoto’ta öldü.

Ödülleri

1940 İmparatorluk Ödülü
1941 Akademik Noma Ödülü
1949 Nobel Fizik Ödülü
1963 Yabancı Üyesi Royal London Derneği
1964 Lomonosov Altın Madalyası
1967 Almanya Federal Cumhuriyeti, Liyakat Madalyası
1967 Papalık Bilimler Akademisi Madalyası
1977 Büyük Rising Sun  Order Cordon

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.