Hermann Minkowski Kimdir? Biyografi Sayfası

26.10.2021
362
Hermann Minkowski Kimdir? Biyografi Sayfası

Hermann Minkowski Kimdir? Biyografi, bölümünde Hermann Minkowski Kimdir? Biyografi sayfası ile karşınızdayız. Hermann Minkowski Kimdir? Biyografi detayları ile daha da iyi tanıyalım.

Hermann Minkowski Kimdir? Biyografi – Kaç Yaşında – Memleketi Neresi

Minkowski

Hermann Minkowski, 1864 senesinde Litvanya’da dünyaya geldi. 1896-1902 senelerı içinde Zürih Federal Politeknik Okulunda ve ölünceye kadar da Göttingen Üniversitesinde profesörlük yaptı. 1882 senesinde, tam katsayılı ikinci dereceden şekiller kuramının temelleri üstüne inceleme yazısıyla Fen Akademisinin büyük matematik ödülünü aldı.

Euclid (Öklid) olmayan geometriyle karıştırılmaması gereken bir sayılar geometrisi kurarak sayılar kuramına bazı geometrik kavramlar getirdi. Sonunda özel bir metrikle donatılmış dört boyutlu özel bir uzaya başvurarak, Einstein’in kısıtlı bağlılık kuramının, bugün klasik sayılan geometrik bir yorumunu verdi. Buna Minkowski uzay zamanı denir. Sayılar geometrisi, 1896 senesinde basıldı. 1907 senesinde “Diophantus Yaklaşımları” adlı eseri paylaşımı yaptı. “Çalışmalar” adlı yapıtı da 1911 senesinde çıktı. Analizin bir çok dalında Minkowski eşitsizliği kullanılır.


Hermann Minkowski, 1909 senesinde Göttingen’de öldü.
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.