Henry Walter Bates Kimdir? Biyografi Sayfası

27.10.2021
485
Henry Walter Bates Kimdir? Biyografi Sayfası

Henry Walter Bates Kimdir? Biyografi, bölümünde Henry Walter Bates Kimdir? Biyografi sayfası ile karşınızdayız. Henry Walter Bates Kimdir? Biyografi detayları ile daha da iyi tanıyalım.

Henry Walter Bates Kimdir? Biyografi – Kaç Yaşında – Memleketi Neresi

Henry Walter Bates Kimdir

Henry Walter Bates, 8 Şubat 1825 senesinde dünyaya geldi İngiliz Entomologtur. Tüm olumsuz neticelerine rağmen Brezilya’daki Amazon macerası onun için bir dönüm noktasıdır.

4 yıllık bu arazi çalışması Wallace’a, Tropiklerdeki farklı doğal habitatları tanımlayan ilk Batılı doğa bilimci olma unvanını kazandırmış; dahası Darwin’den bağımsız olarak, türlerin köken almasında doğal seçilimin önemini anlamasına ve bunu teorileştirmesine vesile olmuştur.

Wallace, 1854-1862 senelerı içinde Malay takımadalarına tertip edilen bir arazi çalışmasına katılmış ve edindiği izlenimleri bir dosya halinde İngiltere’ye, Darwin’e göndermiştir. Beri yandan Malay takımadalarında yaptığı bu çalışmaların neticesini, 1869 senesinde “Malay Takımadaları (Malay Archipelago)” adlı eserinde yayınlamıştır. Bu eser, bir çok bilim tarihi araştırmacısı aracılığıyla 19. yüzyılın en önemli bilimsel seyahat kitabı olarak kabul görmektedir.

Wallace’ın bir teorisi de Avustralya memelileri ile alakalıdir. İlk kez, evrimsel açıdan Avustralya’ya ait memeli türlerinin, Asya’dakilere nazaran daha ilkel olduklarına dikkat çekmiş; bunun nedenini ise Avustralya kıtasının, Asya kıtasından erken ayrılmasına bağlamıştır. 1855’de, şimdilerde de Wallace Çizgisi (Wallace’s Line) adıyla bilinen hayali bir hat iddia ederek Avustralya ve Asya’nın zoooğrafik bölgelerini ayırmıştır.

13 Kasım 1913 tarihinde Old Orchard’da öldü.

23 Haziran 1923 tarihinde, Royal Society’nin başkanı Sir Charles S. Sherrington aracılığıyla, South Kensington (Londra) Doğa Tarihi Müzesinin şeref salonuna portresi konuldu.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.