Henry Miller Kimdir? Biyografi Sayfası

29.10.2021
157
Henry Miller Kimdir? Biyografi Sayfası

Henry Miller Kimdir? Biyografi, bölümünde Henry Miller Kimdir? Biyografi sayfası ile karşınızdayız. Henry Miller Kimdir? Biyografi detayları ile daha da iyi tanıyalım.

Henry Miller Kimdir? Biyografi – Kaç Yaşında – Memleketi Neresi

Henry Miller

Henry Valentine Miller, 26 Aralık 1891 senesinde New York’ta dünyaya geldi. Alman göçmeni katolik bir ailenin çocuğu olarak dünyaya gözlerini açan Henry Miller’in babası terzi Heinrich Miller, annesi ise Louise Marie Neiting’di. Çocukluğu Brooklyn’de geçti. Gençliğinde çeşitli işlerde çalıştı ve kısa bir süre New York Şehir Üniversitesi’nde okudu.

1928 ve 1929 senelerında ikinci karısı June Edith Smith (June Miller) ile birlikte birkaç ay Paris’te geçirdi. 1930 senesinde tek başına Paris’e taşındı ve II. Dünya Savaşı patlak verene kadar burada yaşadı. Bu zamanda meteliksiz bir biçimde dostlarından geçinerek avare bir hayat sürdü. Anais Nin, Alfred Perles, ve Lawrence Durrell gibi yazarlarla dostluk kurdu. 1931 senesinin sonbaharında Alfred Perlés vasıtasıyla Chicago Tribune’un Paris baskısında bir iş buldu. Sevgilisi Anais Nin’in desteğiyle 1934 senesinde ilk kitabı Yengeç Dönencesini (Tropic of Cancer) yayımladı. Ardından Kara İlkbahar (Black Spring) (1936) ve Oğlak Dönencesini (Tropic of Capricorn) (1939) yazdı. Kitapları ABD’de müstehcen olduğu için yasaklandı. Lakin elden ele ulaştırılan kitapları ona belli bir ün kazandırdı.

1940’da ABD’ye döndü ve California’da Big Sur’a yerleşti. ABD’nin kültürel değerlerine ve ahlâkî tavrına göğüs geren çalışmalarına sürdü. Hayatının son senelerını Pacific Palisades’de geçirdi.

Yengeç Dönencesi’nin 1961 senesinde ABD’de yayımlanması bir müstehcenlik davasına yol açtı. 1964 senesinde ABD Yüksek Mahkemesi kitabın bir edebiyat çalışması olduğuna karar verdi. Bu olay cinsel devrimin kilometre taşlarından biriydi. Kitabın basılmasını savunan avukat Elmer Gertz ve Miller sonraki senelerda yakın arkadaş oldular.

Henry Miller, 7 Haziran 1982 tarihinde öldü.

Edebiyat çalışmalarının yanında Miller bir ressam ve amatör bir piyanistti.


Türkçede Yayınlanmış Eserleri

Yengeç Dönencesi
Kara İlkbahar
Oğlak Dönencesi
Hatırlamayı Hatırlamak
Merdivenin Dibindeki Gülümseyiş
Seksus
Pleksus
Clichy’de Sakin Günler
Big Sur ve Hieronymus Bosch’un Portakalları
Rimbaud veya Büyük İsyan
Neksus
Cennette Bir Şeytan
Uykusuzluk
Çılgın Üçlü
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.