Haydar El İbadi Biyografisi

Haydar El İbadi Biyografisi

21 Nisan 2019 0 Yazar: Biyografi

Haydar El İbadi kimdir? Haydar El İbadi biyografisi, Haydar El İbadi sevgilisi veya eşi kimdir? Burcu nedir? Boyu, kilosu kaç, Haydar El İbadi memleketi, Haydar El İbadi kaç yaşında, Göz ve saç rengi nedir ve diğer tüm bilinmeyenler ile detaylı bilgiler sitemizde.. Biyografisi.org sitesi Haydar El İbadi hakkında ki tüm bilgileri açık kaynak yayınlardan derleyerek okunabilir bir metin haline getirerek siz okuyucularımıza sunmaktadır. Haydar El İbadi biyografisinde eksiklik veya hata olduğunu düşünüyorsanız lütfen konu altındaki yorum bölümünden bizlere katkınızı yapın.

Haydar El İbadi doğum tarihi: ??.??.1952
Haydar El İbadi burcu:
Haydar El İbadi mesleği: Başbakan
Irak Başbakanı

 

Haydar El İbadi, 1952 yılında Irak’ın baş şehri Bağdat’ta Kerrade semtinde doğmuştur. Babası, Bağdat Sinir Hastalıkları Hastanesi müdürlüğü ve Irak Sağlık Bakanlığı Genel Müfettişliği görevlerinde bulundu; ancak 1979’da 42 kişilik uzman doktorlar listesinde yer almasına rağmen Baas Partisi’ne üye olmamasından dolayı emekliye sevk edildi. Haydar El İbadi, ilk ve orta öğrenimini Bağdat’ta tamamladıktan sonra Bağdat Teknoloji Üniversitesi, Fen Fakültesi’nde elektrik mühendisliği öğrenimi gördü, 1975 yılında mezun oldu. Ardından 1980 yılında, İngiltere’de Manchester Üniversitesinde Elektrik ve Elektronik Mühendisliği alanında yüksek lisans ve doktora yaptı.

Bir Şii Müslüman olarak, Saddam Hüseyin döneminde Londra’da sürgünde yaşamıştır.

1967 yılında 15 yaşındayken Dava Partisi’ne katılan Haydar el-İbadi, 1977 yılında Dava Partisi’nin Londra temsilciliğini yaptı. 1979 ylında partinin liderlik kuruluna seçilen Haydar el-İbadi, 1980 yılında partinin merkezi Beyrut’ta bulunan Ortadoğu bürosunun başkanlığına atandı; ancak Londra’da yaşamasından dolayı bu görevi başkasına devretti.

Haydar el-İbadi, ABD’nin Irak’a girerek Baas rejimini devirmesinden sonra 11 Mayıs 2003 ile 28 Haziran 2004 tarihleri arasında Irak Devlet Başkanlığı statüsünde olan Paul Bremer başkanlığındaki Geçici Koalisyon Yönetimi’nde danışman kurulu üyeliği yaptı. Sonra Amerika tarafından atanan İyad Allavi hükümetinde de 1 Eylül 2003 tarihinde Haberleşme Bakanı olarak atandı. Bakanlığı döneminde yolsuzluk iddialarıyla karşılaşan İbadi, Saddam döneminde görev alan bürokratların ve Sünni çalışanların devlet kademelerinden uzaklaştırılması politikasını destekledi.

2005-2006 yılları arasında ilk seçilmiş hükümetin Irak Başbakanı Celal Talabani için bir danışman olarak görev yaptı. 2005 yılında Irak Parlamentosu üyesi seçildi ve Ekonomi, Yatırım ve İmar meclis komitesi başkanlığında bulundu.

2005 yılından beri milletvekili olan Haydar el-İbadi, aynı yıl Irak Meclisi Ekonomi ve Yatırım Komisyonu başkanlığına seçilmiş, 2006 yılında da Dava Partisi tarafından başbakanlığa aday gösterilen kişiler arasında yer almıştı.

2009-2012 yılları arasında Irak Petrol Konferanslarına katılarak Irak Petrol Danışma Komitesinin aktif bir üyesi oldu. 2014 yılında, Şii siyasi partileri tarafından Başbakanlık görevine alternatif bir aday olarak aday gösterildi.

Haydar El İbadi, 7 Mart 2010 tarihinde yapılan genel seçimlerde Bağdat’ı temsilen Irak Parlamentosu üyesi olarak yeniden seçildi. 2013 yılında, Finans Komitesi başkanlığı ve 2013 Irak bütçesinin tahsisi üzerine meclisteki anlaşmazlığın merkezinde yer aldı.

Dava Partisinin siyasi büro sorumlusu ve sözcüsü olarak da görev yapan Haydar el-İbadi, Irak Cumhurbaşkanı Fuad Masum tarafından hükumeti kurmakla görevlendirildiğinde Meclis Başkan Yardımcılığı yapıyordu. Irak Cumhurbaşkanı Fuad Masum tarafından 11 Ağustos 2014 tarihinde Irak Başbakanlığı için aday gösterildi. 8 Eylül 2014 tarihinde Irak Başbakanı olarak atandı.

ABD Başkanı Barack Obama, Irak’ta Haydar el-İbadi’nin yeni hükumeti kurmakla görevlendirilmesini memnuniyetle karşıladıklarını belirtti.
Haydar El İbadi

evden eve nakliyat evden eve nakliyat istanbul nakliyat istanbul evden eve nakliyat nakliyat nakliyat firmaları nakliye evden eve nakliyat Artvin araç kiralama