Hayat Tamircisi Hasan Zeyd Kızıl Kimdir?

26.10.2021
218
Hayat Tamircisi Hasan Zeyd Kızıl Kimdir?

Hayat Tamircisi Hasan Zeyd Kızıl Kimdir?, biyografi sitemizde, Hayat Tamircisi Hasan Zeyd Kızıl Kimdir? başlığı altında makale bir araya getirdik. Hayat Tamircisi Hasan Zeyd Kızıl Kimdir? biyografisi yazımızda…

Hayat Tamircisi Hasan Zeyd Kızıl Kimdir?

Kanal D ekranlarında yayına giren Hayat Tamircisi programını sunan Hasan Kızıl kimdir ve nerelidir? Kaç yaşındadır? Ona neden Hayat Tamircisi diyorlar. İşte Hasan Kızıl’ın yaşamı!

Herkese Merhabalarlar. Bu yazımızda siz değerli okurlarımıza Hayat Tamircisi lakabı ile bilinen Hasan Kızıl’dan söz edeceğiz. Onun ile ilgili siz değerli okurlarımıza bilgiler sunacağız. Ona neden böyle bir lakap takıldı, dilerseniz öyküsünü anlatmaya bi hayli hızlı bir biçimde hemen başlayalım…

Hasan Kızıl’ın aslında tam adı Hasan Zeyd Kızıl’dır. Hasan Zeyd Kızıl 22 Haziran 1995’te Mardin’in Kızıltepe beldesinde dünyaya geldi. Ortaokulu Boyaklı Köyü’nde bitirdi. Liseyi de Kızıltepe’de okudu.

Üniversite sınavına bile, bir kediyi ve bir köpeği veterinere götürdüğü için iki sene yetişemeyip kaçıran Hasan Kızıl’ın iyilik hareketinin öyküsü,
bir kış gecesi, misafirlerinin arabasının motoruna sıkışan bir kediyi kurtarma gayreti ile başladı.

Aslını söylemek gerekirse içindeki iyilik aşkı hep vardı. Lisedeyken askerler ve özel güvenlikçiler için ısıtmalı bot, görme engelliler için navigasyonlu baston yaptı fakat o dönemler uğraştığı şeyler okuduğu okulunda tam anlaşılmadı.

İlk yürütecini, Mardin’de bir restoranın önünden geçerken gördüğü, ayakları tutmayan yavru bir kedi için yaptı.
Zamanla özellikle engelli hayvanların hayatlarını iyileştirmek istediğini fark etti.

Önceleri evindeki oyuncakların parçalarıyla hayvanlara yürüteçler yapmaya başladı fakat oyuncaklarda bir süre sonra bitti.
Sonra hurdalardan bulduğu eşyaları parçalayıp yürüyemeyen hayvanlara bu eşyalardan yürüteçler tasarladı.
Eski bisikletler, bebek arabaları, borular, dönüştürebileceği ne var ne yoksa topluyordu.

Zaman geçtikçe sosyal platformdan da ona, bir sürü insan etrafındaki engelli hayvanlara yürüteç yapması için yardım mesajları atmaya başladı.
Artık topladığı hurdalar bile yetmemeye başlamıştı.

Zamanla aslında yardıma muhtaç çok fazla engelli hayvan olduğunun farkına vardı ve yurt dışında engelli hayvanlar için yapılan protez ve yürüteçleri araştırmaya başladı. Daha sonra onun bu muaazzam çabasını gören hayırsever insanlar ve firmaların da desteğiyle hayvanlar için protezler de yapmaya ve uzman bireylerden destek almaya başladı ve neticede ona ‘Hayat Tamircisi‘ lakabı takıldı.

Şu anda aldığı destekler sonrasında artık 3D yazıcı ile daha profesyonel yürüteçler yapabiliyor.Toplamda şimdiye kadar 500’den fazla hayvanın önüne geçerini kaldırdı. Yaptığı çalışmalarla bir çok ödüle layık görüldü. Kendisi ile alakalı bir belgesel çekildi.

İyilik hikayesi 3. sınıf Türkçe ders kitaplarında okutulan Hasan Kızıl,
,belki bilenleriniz olur, TEDx konuşmasıyla da tanınmıştı.
Baran adındaki bir inekle olan ilişkisini ve yağmur isimli tatlı arkadaşı ile olan anılarını anlatan Hasan Kızıl, engelli hayvanlar için yürüteç projeleriyle de adından o video ile söz ettirmişti. Ayrıca Kim Milyoner Olmak İster yarışmasına da katılmıştır.

Hasan Kızıl son haftalarda çalışmalarıyla hayvanlardan sonra insanlara da faydalar sağlamaya başladı. Bir anneye mekanik el yaptı. Devamı da inşallah destek gördükçe devam edecek. Neden böyle dile getirdim, Çünkü kendisi şu anda Kanal D ekranlarında bir program yapıyor. Veteriner hekim Esra Şenol’da kendisine eşlik ediyor.

Hayat Tamircisi programı, Mart ayı içinde Kanal D’de başladı. Program haftada bir yeni bölüm olarak ekranlarda kendisine yer buluyor.

Unutmayalım. İzlemek de bir destektir. Biz izlersek o da daha fazla hayvana ve insana yardım edebilir.
Çevrenizde gördüğünüz engelli hayvanları ve yardıma gereksinimi olan insanları da İnstagram hesabından ona yazabilirsiniz.
Bir YouTube kanalı da olduğunu buradan hatırlatayım.

Kendisine programında, çalışmalarında başarılar ve yaptığı iyiliklerden ötürü teşekkür ediyoruz.
Ali Semerkandi hazretlerinin de dediği gibi ‘Niyet hayır akıbet hayır’

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.