Hatice Nüzhet Gökdoğan Kimdir? Biyografi Sayfası

26.10.2021
591
Hatice Nüzhet Gökdoğan Kimdir? Biyografi Sayfası

Hatice Nüzhet Gökdoğan Kimdir? Biyografi, bölümünde Hatice Nüzhet Gökdoğan Kimdir? Biyografi sayfası ile karşınızdayız. Hatice Nüzhet Gökdoğan Kimdir? Biyografi detayları ile daha da iyi tanıyalım.

Hatice Nüzhet Gökdoğan Kimdir? Biyografi – Kaç Yaşında – Memleketi Neresi

Hatice Nüzhet Gökdoğan

Prof. Dr. Hatice Nüzhet Gökdoğan, 1910 senesinde İstanbul’da dünyaya gözlerini açtı. Babası Atatürk’ün silah dostlarından tümgeneral Mehmet Zihni Toydemir. Yatılı olarak okuduğu Erenköy Kız Lisesi’nden 1928 senesinde mezun olduktan sonra devlet kursu kazanarak matematik-fizik lisansı yapmak üzere Fransa’ya gönderildi. Lyon Kız Lisesi’nde Fransızca öğrendikten sonra Erkek Lisesi kısmına geçerek matematik ağırlıklı bir öğrenim gördü. 1932’de Lyon Üniversitesi’nde matematik lisansını bitirdi.

1933 senesinde Paris Üniversitesi’nde fizik öğrenimi görmeye başladı ve Paris Gözlemevi’nde staj yaptı. Yıl sonu sınavlarının sonrasında yurda döndü.


İstanbul Üniversitesi Fen Fakültesi’nde Astronomi Enstitüsü’ne ilk Türk doçenti olarak atandı. Üniversite bahçesine gözlemevi kurulması çalışmalarına katıldı.

1936 senesinde Yüksek Mühendis Mektebi’ne (İstanbul Teknik Üniversitesi) müderris muavini olarak atandı ve bu kurumun ilk kadın çalışanı oldu. 1946 yılına kadar matematik doçenti olarak görevini sürdürdü.

1937’de İstanbul Üniversitesi Fen Fakültesi’nde doktora tezini bitirdi. Bu tez, fakülte kayıtlarında “bir” numaralı tez olarak kayıtlıdır. 1940 senesinde doçent, 1948 senesinde profesör ünvanını aldı.

Yüksek Mühendislik Mektebi’nde iken tanıştığı Mukbil Gökdağan ile 1938 senesinde evlendi. Evliliğinde nbir kızı ve bir de oğlu oldu.

Türk Matematik Derneği’nin (1948), 1949 senesinde Türk Kadınlar Derneği’nin kurucuları içinde yer aldı. Çeşitli zamanlarda Türk Kadınlar Derneği’nin başkanlığını yürüttü. 1954 senesinde birkaç astronom ile birlikte kurduğu Türk Astronomi Dernği’nin başkanlığını 20 yıl boyunca sürdürdü.

23 Haziran 1954 tarihinde İstanbul Üniversitesi Fen Fakültesi dekanlığına seçildi. Türkiye’nin ilk kadın dekan olarak 2 yıl bu görevi sürdürdü. 1958 senesinden bu yana 22 yıl Astronomi Kürsüsü başkanlığı yaptı. Aralık 1971’de Astronomi kürsüsünde Türk ve Balkan astronomların katıldığı Keppler Sempozyumu’nu düzenledi. 1978’de ikinci kez dekan seçildi. 1980’de dekanlık ve bölüm başkanlığı görevlerini sürdürmekte iken emekli oldu. Akademik yaşamı boyunca 6 ders kitabı çevirdi; 3 ders kitabı yazdı; 13 bilimsel makalesi yayınlandı.

TÜBİTAK Ulusal Gözlemevi’nin kurulmasında ilk adımların atılışında rol oynadı.

Hatice Nüzhet Gökdoğan, 24 Nisan 2003 tarihinde yaşamını yitirdi. Cenazesi, Zincirlikuyu Mezarlığı’nda toprağa verildi.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.