Hasret Gültekin Kimdir? Biyografi Sayfası Sayfası

29.10.2021
311
Hasret Gültekin Kimdir? Biyografi Sayfası Sayfası

Hasret Gültekin Kimdir? Biyografisi, bölümünde Hasret Gültekin Kimdir? Biyografisi sayfası ile karşınızdayız. Hasret Gültekin Kimdir? Biyografisi detayları ile daha da iyi tanıyalım.

Hasret Gültekin Kimdir? Biyografisi – Kaç Yaşında – Memleketi Neresi

Hasret Gültekin

Hasret Gültekin, 1 Mayıs 1971 senesinde Sivas’ın İmranlı kazasına bağlı Han köyünde, Süleyman ve Hacıhanım Gültekin’in (Nazire ve Güler’den sonra) üçüncü çocuğu olarak dünyaya geldi. Altı yaşında saz çalmaya başladı.

On bir yaşında sahneye çıktı. Kadıköy Anadolu Lisesi’nden ikinci sınıfta ayrıldı. 1987 senesinde, ilk çalışması “Gün Olaydı” adıyla Diyar Müzik Yapım aracılığıyla yayımlandı. İlk resitalini Kadıköy Moda Sineması’nda 1987 senesinde verdi.

1989 senesinde, “Gece ile Gündüz Arasında” adlı ikinci çalışması Saltuk Müzik Yapım aracılığıyla yayımlandı. 29 Ekim 1989 senesinde Hollanda Kültür Bakanlığı’nın daveti üzerine, “Genç Türküler” festivalinde Birsel Acar’la birlikte Türkiye’yi temsil etti. 1990 senesinde aynı ülkede “Türk Haftası” etkinliklerine bir çok sanatçı ile birlikte katıldı. Müzik yönetmenliğini üstüne aldığı resmi olarak ilk defa Kürtçe müzik yasağını delen “Newroz” adlı kaset, 1990’da önce enstrümantal olarak, sonra da Nilüfer Akbal ve Rıza Akkoç’un katılımıyla gerçekleştirildi. 1990 senesinde, Şivan Perwer’in (Türkiye’de, resmi olarak Kürtçe müzik yasağını kaldıran) “Krivo” adlı karma kasetinin yayına girmesina öncülük etti ve süpervizörlüğünü yaptı. 1991 senesinde, “Rüzgarın Kanatlarında” adlı üçüncü çalışması Nepa Müzik Yapım aracılığıyla yayımlandı. 1991 senesinde Yeter Fırtına ile evlendi. Türkiye’nin dört bir yanında konserler verdi. Birçok Avrupa ülkesinde festivalllere katıldı ve konserler verdi. Aydınlık Gazetesi için; Ankara, İzmir ve İstanbul’da ProsEchos Grubu ile birlikte resitaller verdi. 2 Temmuz 1993’de, Sivas’ta Madımak Oteli’nde 35 insanla birlikte katledildi. 13 Eylül 1993’de oğlu, Roni Hasret Gültekin dünyaya gözlerini açtı.


Hasret Gültekin’in müzik yönetmenliğini ve müziklerini yaptığı kasetler dizini

1988 Abuzer Karakoç, Hüseyin Aydın, Ali Ekber Eren’in de olduğu “BİTMEYEN TÜRKÜLER-Dostlar Muhabbeti”.
1990 Gani Nar’ın seslendirdiği Kürtçe “JİYAN”.
1990 Abuzer Karakoç’un seslendirdiği ve Avrupa’da yayımlanan “Alvar Deyişleri”.
1990 Emekçi’nin seslendirdiği “Gül’e Barut Serdin mi?”
1990 Nurşani’nin türkülerinden bir araya gelen kaseti.
1990 Lütfü Gültekin’in seslendirdiği “Karanlıkta Vurdular”.
1991 “NEWROZ 2” isimli, Kürtçe sözlü türkülerden bir araya gelen kaset.
1992 Arif Sağ, Emekçi, Mehmet Koç, Emre Saltık, Talip fiahin, İhsan Güvercin’in de olduğu “Türküler Yalan Söylemez” isimli kasette üç eser seslendirdi.
1992 Ahmet Arif’in şiirlerini besteleyen sanatçılar olarak, Cem Karaca, Ahmet Kaya, Sadık Gürbüz, Esin Afşar, Rahmi Saltuk’la birlikte, Ahmed Arif’in anısına çıkan kasette yer aldı.
Bir çok sanatçının kasetlerinde bağlama, cura ve şelpesiyle yer aldı.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.