Hasan Tahsin

Hasan Tahsin

15 Temmuz 2015 1 Yazar: Biyografi

Hasan tahsin 1888 yılnda selanik’te doğmuştur. İlköğretimini Atatürk’ün de okuduğu şemsi paşa mektebinde başladı. Daha sonra selanik feyziye mektep’inde tamamlamıştır. Hasan tahsin, daha sonra ittihat ve terakki tarafından burs almayı başarmıştır. Paris sorbone üniversitesi’nde aldığı burs sayesinde siyasal bilimler eğitimini görmüştür.

Paris’te yaşadığı dönemler de ittilat ve terakki fıkrası’nda teşkilat’ı mahsus’da görev alan hasan tahsin buxton kardeşler ve ingiliz isihbaratına bilgi vermesi gerkçesi ile tarafına suikast düzenlerek saldırı yapılmıştır.

Bunun üzerine 10 yıl ceza alan hasan tahsin 1916 yılında serbest bırakılmıştır. Yurda tekrar döndükten sonra geçirmiş olduğu verem hastağlı nedeni ile hasan tahsin isviçre’ye gitti.

1918 yılında izmir’e yerleşmiş ve orada hasan tahsin hatıra adına bir şirket kurmuştur. Daha sonra insan hakları gazatesi yayınlamaya başlamıştır. Hasan tahsin aynı zamanda gazetelerde yazılar da yazmaya başlamıştır. Yazmış olduğu yazılarında ise vatanpeder hasan tahsin adını kullanmıştır. Daha doğrusu bu ismi kullanmayı tercih etmiştir.

Hasan tahsin türkiye’de kadınların haklarını erkekler kadar kullanabileceklerini savunmuş ve türkiye ‘de kadınlarında insan haklarının en az erkekler kadar kullanabileceğini savunan ilk türk erkektir.

Hasan Tahsin Resimleri

istanbul escort bayan