Hasan Saltık kimdir, Hasan Saltık kaç yaşında?

07.11.2021
134
Hasan Saltık kimdir, Hasan Saltık kaç yaşında?

Hasan Saltık kimdir, biyografi bölümünde Hasan Saltık biyografi sayfası ile karşınızdayız. Hasan Saltık kaç yaşında?, Hasan Saltık memleketi neresi, Hasan Saltık facebook, Hasan Saltık nereli, Hasan Saltık instagram, Hasan Saltık ile ilgili kısaca her şey bu sayfada.. Hasan Saltık kimdir? başlığımızın detayları..

Hasan Saltık Kimdir – Hasan Saltık Biyografi

1964 Tunceli’Hozat doğumlu ünlü yapımcı Hasan Saltık,ilköğrenimi Tunceli’de, ortaöğrenimini ise İstanbul’da bitirdi. İstanbul Devlet Konservatuvarı’nda başladığı obua eğitimini ekonomik kuvvetlikler sebebiyle yarım bırakarak Suadiye Lisesi’ne sürdü.

Amcasının oğlu Rahmi Saltuk’un plak şirketinde dört yıl çalıştıktan sonra 1992 senesinde Kalan Müzik’i kurdu. Unutulmaya yüz tutmuş arşivlik kayıtlarını elinde bulunduran koleksiyonerlerden ve eski müzisyen ailelerinden derlediği etnomüzikolojik çalışmalar için de önem taşıyan eserleri “Kalan Müzik” etiketi altında paylaşımı yaptı.

Çeşitli yörelerin ulusal ve ülkeler arası arşivlerde; özellikle şahısların ellerinde saklanmış veya unutulmuş kendi dillerinde müzik emsallarini içeren albümler paylaşımı yaptı.

Bizzat o yörelerde yaşayan sanatçılar aracılığıyla kendi arkaik dil ve lehçelerinde seslendirdikleri müzik eserlerinin derlenmesi için araştırmacılara destek verdi, yapılmalarına ön-ayak oldu.

Pomak göçmenlerinden Tahtacı Türkmenlerine, Sadettin Kaynak’tan, Münir Nurettin Selçuk’a, Hacı Taşan’’dan, Hisarlı Ahmet’e, Hafız Yaşar’dan Muharrem Ertaş’a; Neşet Ertaş’tan Neyzen Tevfik’e, Malatyalı Fahri’den Âşık Veysel’e uzanan bir arşiv malzemesini paylaşımı yaptı.

Türkiye’nin zengin kültür potansiyelini görülmektedirmaya dönük dokuz yüzü aşkın proje gerçekleştirdi. Projeleriyle Anadolu kültür mirasının, ülkeler arası festivaller yoluyla dünyaya açılmasına, dünyanın en prestijli arşiv ve kütüphanelerinde dinleyicilerle ve akademisyenlerle buluşmasına imkân sağladı. 1998’de kemancı Cihat Aşkın’ın ‘Minyatürler’iyle Klasik Batı Müziği alanına yöneldi.

Hasan Saltık geçirdiği Kalp krizi sebebiyle yaşamını yitirdi.

biyografi

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.