Hasan Mezarcı kimdir, Hasan Mezarcı kaç yaşında?

05.11.2021
117
Hasan Mezarcı kimdir, Hasan Mezarcı kaç yaşında?

Hasan Mezarcı kimdir, biyografi bölümünde Hasan Mezarcı biyografi sayfası ile karşınızdayız. Hasan Mezarcı kaç yaşında?, Hasan Mezarcı memleketi neresi, Hasan Mezarcı facebook, Hasan Mezarcı nereli, Hasan Mezarcı instagram, Hasan Mezarcı ile ilgili kısaca her şey bu sayfada.. Hasan Mezarcı kimdir? başlığımızın detayları..

Hasan Mezarcı Kimdir – Hasan Mezarcı Biyografi

1954  Düzce doğumlu Hasan Mezarcı’nın  anne ve babası sekiz aylıkken boşandı. İlkokuldan sonra Düzce Merkez Kur’an Kursu’nda hafızlığını yaptı ve İmam-Hatip Okulu‘na girdi. İmam-Hatip’i bitirdikten sonra Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’ni kazandı. İlahiyat okurken medrese tahsili de aldı. Hasan Mezarcı, öğrencilik senelerında müezzinlik ve imamlık yaptıktan sonraki senelerda Diyanet İşleri Başkanlığı’nda ve Tarım Bakanlığı‘nda memurluk yaptı. Müftülüğe Ağrı’nın Eleşkirt beldesinde başladı. Askerliğini yaparken yedek subay olarak, Adana 6. Kolordu Komutanlığı’nda Basın ve Halkla İlişkiler subayı vazifesinde bulundu. Askerlik görevi bittikten sonra Sakarya’nın Akyazı beldesine müftü olarak atandı.Daha sonra da İstanbul’un Ümraniye beldesinde tayin edildi. Akyazı’da 5, Ümraniye’de ise 3,5 yıl görev yaptı. 

Müftülük yaptığı bölgeden 6 Kasım 1991 tarihinde İstanbul’dan Refah Partisi milletvekili adayı olarak seçimlere girdi ve seçildi. 6 Kasım 1991 – 24 Aralık 1995 tarihleri içinde 19.dönem milletvekili olarak Türkiye Büyük Millet Meclisinde görev yaptı. Hasan Mezarcı yakın tarihle açıklamaları ile partisinden ihraç edildi. Daha sonra hapis cezasına çarptırıldı. Cezaevindeyken psikolojik ve biyokimyasal işkenceye maruz kalarak ruh sağlığını yitirdiği iddia edildi. 1997 senesinde çıktığı cezaevinde yatarken Allah aracılığıyla peygamber ilan edildiğini altını çizerek kendisini Mesih ilan etti.

Hasan Mezarcı, hapishaneden çıktıktan sonra Almanya‘ya göç etti. Üç yıl aradan sonra televizyonlarda kendisi bu sefer kulağında küpeleri, bileklerinde bilezikleri, boynunda kolyesi, sarıya boyattığı uzun saçları, elinde bastonu, tepeden tırnağa altın sarısı entarisi ile görüldü.

Reha Muhtar onunla bir röportaj yaptı. Ankara 5. Asliye Ceza Mahkemesi’nin ‘Atatürk‘ün manevi şahsiyetine hakaret’ suçundan kesinleşmiş 1 yıl hapis cezası alan Mezarcı, hemen hemen 3 yıl yaşadığı Almanya‘dan 9 Nisan 2001 tarihinde Türkiye‘ye dönünce cezasını çekmesi için gönderildiği Edirne’nin İpsala Kapalı Cezaevi’nde de 3 ay yattı. Daha sonra Ceza İnfaz Kanunu hükümlerine göre cezasını tamamlayarak 6 Mayıs 2002′de tahliye oldu.

Almanya’da yaşamakta olan Hasan Mezarcı, Havarileri olduğunu iddia ettiği cemaati ile faaliyetlerini internet e-kitaplar yayınlanmaktadır.

Hasan Mezarcı, 1989 senesinde Şule Mezarcı ile evlendi. (çocukları : Furkan Mezarcı (d.1991), Dilara Mezarcı (d.1994), Yasir Mezarcı,)

Hasan Mezarcı 2017 senesinde Esin Tatlı ile evlendi.

biyografi

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.