Harun Tekin Kimdir? Biyografi Sayfası Sayfası

27.10.2021
145
Harun Tekin Kimdir? Biyografi Sayfası Sayfası

Harun Tekin Kimdir? Biyografisi, bölümünde Harun Tekin Kimdir? Biyografisi sayfası ile karşınızdayız. Harun Tekin Kimdir? Biyografisi detayları ile daha da iyi tanıyalım.

Harun Tekin Kimdir? Biyografisi – Kaç Yaşında – Memleketi Neresi

Harun Tekin

Harun Tekin, 28 Haziran 1977 senesinde Ankara’da dünyaya geldi. 1988 senesinde eğitime başladığı Alman Lisesi’nde Kerem Kabadayı ile tanışarak 1990 senesinde kurdukları Decision grubu ile Mor ve Ötesi’nin temellerini birlikte oluşturdular.

Harun Tekin 1991 senesinde grubun tarzının belirlenmesi ile gitar çalmaya başladı. Decision 1995’te Mor ve Ötesi olarak kurulduğunda, Derin Esmer’in teşvik ve yardımları ile şarkı söylemeye başladı.

Mor ve Ötesi ile 1996 senesinin Haziran ayında Şehir adlı albümünü çıkaran Harun Tekin, aynı yılın Ekim ayında Boğaziçi Üniversitesi’ndeki felsefe öğrenimine başlamıştır.

Yıllar geçtikçe Harun Tekin için müzik daha ön plana çıksa da, dersin kendisinden fazla konularıyla ilgilenmesi ve akademik okumalardan sıkılmaması, üniversitede başarılı olmasını sağlamıştır.


Harun Tekin, 1999’da çıkardığı Bırak Zaman Aksın albümü’nün sonrasında Marmara Depremi sonrası Açık Radyo Deprem İletişim Merkezi’nde çalıştı. Bu zamanda iki yayın dönemi boyunca programcı olarak yer aldı. Ayrıca 1999 senesinin Nisan ayında kendisine gönderilen e-maillere yanıt vermek için okulunu dondurarak ertesi sene eğitim hayatına sürdü.

2001 yılı Harun Tekin’in fiziksel olarak en fazla zorlandığı yıl oldu. Gül Kendine albümü yaşamının her alanını amansızca kapladı. Bir yandan Boğaziçi Üniversitesi’ndeki felsefe ve psikoloji eğitiminin son yılını yaşarken, öte yandan da grubun tarihindeki en yoğun dönemlerinden birine tanık oldu. Eylül ayında Boğaziçi Üniversitesi’nden mezun oldu. Mor ve Ötesi ile katıldığı Eurovision’da “Deli” isimli şarkıyla 7. oldu.

2010 senesinde Erdal Beşikçioğlu’nun başrolde oynadığı popüler dizi Behzat Ç. de Alp kişiliğini canlandıran Harun Tekin, yine 2014 senesinde Erdal Beşikçioğlu’nun oynadığı Lakin Müzeyyen Bu Derin Bir Tutku adlı sinema filminde Barış kişiliğini canlandırmıştır.
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.