Harun Kolçak Kimdir? Biyografi Sayfası

28.10.2021
134
Harun Kolçak Kimdir? Biyografi Sayfası

Harun Kolçak Kimdir? Biyografi, bölümünde Harun Kolçak Kimdir? Biyografi sayfası ile karşınızdayız. Harun Kolçak Kimdir? Biyografi detayları ile daha da iyi tanıyalım.

Harun Kolçak Kimdir? Biyografi – Kaç Yaşında – Memleketi Neresi

Harun Kolçak Kimdir Biyografi

Harun Kolçak, 15 Temmuz 1955 senesinde İstanbul’da dünyaya geldi.Ünlü sanatçı Eşref Kolçak’ın oğludur. Saint Benoit Fransız Lisesi’nde okuyan Harun Kolçak, müzik çalışmalarına lise senelerında bas gitar çalarak başladı. İçinde ki müzik aşkı sebebiyle eğitimini yarıda bırakarak yalnızca bu alanda çalışmalara yöneldi.

Türkiye’de rock müziğin babası olarak anılan, Erkin Koray ile tanıştıktan sonra ilk profesyonel müzik çalışmalarını yapmaya başlayan Harun Kolçak 1978 senesinde Rıza Silahlıpoda Ritm 68 orkestrasına bas gitarist olarak katıldı.
Askerlik sonrasında caz müziğe yönelerek; Aydın Esen, Neşet Ruacan – Nükhet Ruacan ve Erol Pekcan gibi ünlü caz müzik sanatçıları ile birlikte çalıştı. Daha sonra ünlü müzisyen ve besteci Onno Tunç’tan teklif alan Harun Kolçak, uzun yıllar Onno Tunç Orkestrası’nda bas gitarist, vokalist ve solist olarak çalıştı. Ayrıca bu sürede Sezen Aksu ile tanıştı.

1991 senesinde Onno Tunç ile birlikte Beni Affet albümünü çıkardı. Albümde bulunan şarkılarının çoğunun söz yazarlığını da kendisi yapan Harun Kolçak, Sezen Aksu ve Leyla Tuna gibi isimlerden de şarkı kelimeleri aldı. Bilhassa bu albümde bulunan Gir Kanıma parçası en fazla tutulan parçalarından biri oldu. Aynı yıl Emel Müftüoğlu’da Faka Bastın adlı albümünde Harun Kolçak’tan 2 adet beste aldı.

Onno Tunç orkestrası dağıldıktan sonra İskender Paydaş ile çalışmaya başladı. 1993 senesinde En Büyük Aşk adlı albümünü birlikte çıkardılar. 1994 senesinde ise Bendeniz ile ”Biz” adlı tekli şarkı yaptılar. Ayrıca Bendeniz’in Bendeniz II adlı albümüne geri vokalistlik de yapan Harun Kolçak,. Emel Müftüoğlu’nun Korkuyorum adlı şarkısını bestesini yaptı.

Harun Kolçak, yaptığu albümlerde bulun şarkıların birçoğunun beste ve müziklerini kendi yapmış olup, bir çok ünlü sanatçıveya kendi bestelerinden vermiştir.

Zerrin Özer ve Aşkın Nur Yengi ile birlikte yaptığı düetler ile Kuşadası Altın Güvercin ve Antalya Akdeniz Akdeniz adlı şarkı yarışmalarında ödüller aldı.

1996 senesinde 13 ülkenin katıldığı Litvanya’da tertip edilen  Müzikos Festivalis 96 adlı yarışmada En İyi İkinci Şarkıcı seçildi.

Harun Kolçak, 2012-2013 zamanında Pis Yedili adlı komedi dizisinde Hurşit Hoca karakterini oynadı.

2014 senesinde prostat kanseri hastalığına yakalanan Harun Kolçak, 2016 senesinde gördüğü uzun süreli tedaviler ve ameliyatlar ile hastalıktan kurtulmuştu. Lakin tekrar eden prostat kanseri hastalığından dolayı, 19 Temmuz 2017 tarihinde İstanbul Maslak’ta buluna Acıbadem Hastanesi’nde yaşamını yitirdi.

Harun Kolçak Albümleri

2012 Yeniden Doğuyorum
2007 Aşk Beni Hep Değiştirecek – Tekli
2006 Müzisyen
2000 Yaşasın
1998 Teslim Oldum
1995 Yanımda Kal
1994 Biz (Bendeniz ile birlikte) – Tekli
1993 En Büyük Aşk
1991 Beni Affet

2012-2013 Pis Yedili – Hurşit Hoca
2008 İçimdeki Yabancı – Seni Seviyom
2006 Yalancı Yabancı
2002 Kurşun Asker
2002 Reyting Hamdi
1999 Aile Bağları

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.