Haluk Levent Kimdir? Biyografi Sayfası Sayfası

30.10.2021
285
Haluk Levent Kimdir? Biyografi Sayfası Sayfası

Haluk Levent Kimdir? Biyografisi, bölümünde Haluk Levent Kimdir? Biyografisi sayfası ile karşınızdayız. Haluk Levent Kimdir? Biyografisi detayları ile daha da iyi tanıyalım.

Haluk Levent Kimdir? Biyografisi – Kaç Yaşında – Memleketi Neresi

Haluk Levent

Haluk Levent, 26 Kasım 1968 senesinde Adana’nın Yüreğir beldesinde dünyaya geldi. İlkokulu Sabancı İlk Öğretim Okulu’nda okudu.

Adana Atatürk Lisesi’nden mezun oldu. Sonra sırasıyla Karadeniz Teknik Üniversitesi Orman Mühendisliği,Ankara Üniversitesi Kastamonu Meslek Yüksek Okulu Bilgisayar Programcılığı, Orta Doğu Teknik Üniversitesi Fizik Bölümü ve Ankara Üniversitesi Muhasebe bölümünde kısa zamanlar öğrencilik yaptı.

Haluk Levent, Üniversite giriş sınavlarını kazanıyordu ama eğitimini kararlı bir biçimde ilerletemiyordu. Bu durumda ailesinin maddi sıkıntıları da önemli bir rol oynuyordu.


Sınavlarla geçen bu seneler içinde ticaretle uğraşan Haluk Levent, başarısız bir ticaret adamı olarak Adana’dan ayrıldı ve kendini yollara verdi. İlk albümünün “Yollarda” adını alması da bugünlerdeki tecrübelerin sebebidir. Birçok şehirde dolaşıp şarkı dile getirdi. Kimi zaman hasta bir kız çocuğu için sokak sokak dolaşıp şarkı söyleyerek para toplamaya çalıştı. Bu çabaların kimilerinde başarılı oldu.

1992 senesinde İstanbul’a geldi. Ortaköy’de çeşitli barlarda çalıştı. Yıldıray Gürgen ile tanıştı.Bunun yanında Serdar Öztop ve Akın Eldes gibi kaliteli müzisyenlerle çalışıp albümlerinin değerinin artmasını sağladı 1990’da başladığı albüm çalışmaları zahmetli ve senedirıcı üç yılın sonrasında meyvesini verdi. 1993 Temmuz’unda “Yollarda” albümünü çıkarttı. Bu albüm bunun yanı sıra Anadolu Rock müziğinin meydana geldiği 70’lerden sonra ikinci yükseliş döneminin ilk eserlerindendi. Aynı yıl Moğollar da 20 yıl aradan sonraki ilk albümünü çıkartmıştır. “Yollarda” hiç beklenmedik bir biçimde hemen hemen ikiyüzbinlik satış rakamına ulaştı. Bu, Türkiye Müzik piyasasında açılan yeni bir kulvarın sonrasında milyonları sürükleyeceğine dair ilk işaret gibiydi.

İlk albümün sonrasında 1995 Ekim’inde “Bir Gece Vakti” bir milyona ulaşan satış rakamıyla müzik gündemine bomba gibi düştü. Yine 1996’nın hemen sonunda “Arkadaş” albümü piyasaya çıktı. Bu albümle sanatçı, Anadolu Rock müziğin müzikal anlamda en başarılı emsallarinden birine imza atmıştır. Sanatçı “Arkadaş” albümü için “Bu albümle dünya standartlarını yakaladım” demektedir.

1997’nin Ağustos ayında cezaevine girdi. Yaklaşık on senedir kurtulamadığı ticari bir dava yüzünden 9 ay cezaevinde kaldı. Cezaevindeyken uzun saçlarını kesip Akkuyu’ya, yapılması düşünülen Nükleer santral projesinin protesto gösterilerine yolladı. Cezaevine girmeden önce oluşturmuş olduğu kayıtlarla “Mektup” albümünü çıkarttı. “Mektup” içeriden dışarıya yazılmıştı ve dışarıda bu “Mektup”u yüz binlerce kişi okudu. İçerde boş durmadı “Kedi Köprüsü” adlı ilk kitabını yazdı. Gözleri kör eden ışıklardan kurtulmuş ve her ne kadar yüz bin mektup almış olsa da sonunda kendisine kalmıştı. Bu “kendinelik” bir kitapla somutlaştı.

Cezaevinden çıktıktan sonra yeni albümünü hazırlamak için çok az bir vakti vardı. Çünkü 18 aylık askerlik görevi bekliyordu. Bu koşullar altında 1998 Eylül’ünde “Yine Ayrılık” albümünü çıkarttı ve askere gitti. O askerdeyken bedelli askerlik çıktı. Anlamlı bir talihsizlik oldu. Askerdeyken Türkiye’nin önceden hiç gitmemiş olduğu yerlerinde konserler verdi. Bütün Doğu ve Güneydoğu Anadolu’da konserler verdi. 1999 depreminin sonrasında İzmit’te kurulan Çadır kentlerde bizzat çalışıp çadırlar kurdu. Depremzedeler yararına konserler verdi. Askerdeyken izin günlerinin hepsini stüdyoda geçirdi. 2000’in hemen başında “ www.leyla.com ”u çıkarttı. Gittikçe dijitalleşen bir dünya çapında duyguların da dijitalleştiğinden dem vuruyor, “Kamyoncunun Türküsü” şarkısıyla Susurluk’a gönderme yapıyordu.

Askerlik görevinin sonrasında sırasıyla 2001 Şubat’ında “Kral Çıplak”, 2002 Ekim’inde “Bir Erkeğin Günlüğü” , 2004 Eylül’ünde “Aç Pencereni” 2005 Nisan’ında “Annemin Türküleri” adlı albümlerini piyasaya sürdü. Ayrıca ikinci deneme kitabı olan “Moritos’un Düşleri” ni yayımladı.

Sanat yaşamının yirmi birinci yılına (2011) başlayan sanatçı, bu geçen yirmi bir yıl boyunca yurtiçinde ve yurtdışında hemen hemen on binlerce konsere çıktı. 21 yılda hemen hemen olarak on bin gün olduğunu varsayarsak, buradan Haluk Levent’in bu 21 yıl içinde her gün hemen hemen iki konser verdiği sonucunu çıkarabiliriz. Türkiye’de en fazla konser veren sanatçıların başında gelen Haluk Levent, bu konserlerin çok önemli bir bölümünden para almamış, konserin gelirini gereksinimi olan hastalara vakfetmiştir. Yardımsever Rock’çı tanımının yakıştırılması bu nedentendir.

Aynı zamanda Çevre Sorunlarına karşı hassaslığıyla ön plana çıkan sanatçı, aşağı yukarı her albümünde çevre bilincini aşılama yolunda şarkılara yer verdi. Türkiye’nin değişik bölgelerinde çevre katili projeler aleyhine davalar açtı ve açılan davalara müdahil oldu. Mersin’in Kazanlı beldesindeki Caretta Caretta Kaplumbağalarının soyunun tükenmemesi için protesto gösterilerinde bulundu.

Kısa sanat yaşamına on üç albüm, yüz binlerce konser, iki kitap, yüzlerce ödül, yardım konserleri, iki tane rekor konser (on iki saatlik), onlarca çevre davası sığdıran Haluk Levent, yürüdüğü yolda olgun ve emin adımlar atmaya sürdürmekte. Neslin Yonarlar ile evli olup Ela ismide bir kız çocuğuna sahiptir.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.