Halit Kıvanç Kimdir? Biyografi Sayfası

28.10.2021
305
Halit Kıvanç Kimdir? Biyografi Sayfası

Halit Kıvanç Kimdir? Biyografi, bölümünde Halit Kıvanç Kimdir? Biyografi sayfası ile karşınızdayız. Halit Kıvanç Kimdir? Biyografi detayları ile daha da iyi tanıyalım.

Halit Kıvanç Kimdir? Biyografi – Kaç Yaşında – Memleketi Neresi

Halit Kıvanç

Halit Kıvanç, 18 Şubat 1926 senesinde İstanbul’da dünyaya geldi. Türkiye’nin en ünlü ve en uzun süre çalışmış sunucularındandır. Yazar ve müzisyen Ümit Kıvanç’ın babasıdır. Aynı zamanda efsane futbolcu Pele ile ilk röportajı yapan gazetecidir.

Halit Kıvanç, Orta öğretimini Pertevniyal Lisesi’nde, yüksek öğrenimini İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde bitirdi. 3 ay kadar hakimlik yaptı. Milliyet,Tercüman, Hürriyet, Güneş başta olmak üzere çeşitli gazete ve dergilerde yazar ve yönetici olarak üst düzey görevler aldı. 1953’te Alp Zirek ve Halit Talayer ile birlikte memleketimizin ilk günlük spor gazetesi Türkiye Spor’u çıkardı.

Bir yıla yakın ünlü yayın kuruluşu BBC de çalışan Halit Kıvanç, Ülkemizde Radyo ve TV yayıncılığının gelişmesinde önemli katkıları oldu.ç, TV’nin bir çok yayınında ilklerin adamı oldu. Olimpiyatlar ve büyük ülkeler arası karşılaşmalarda sunucu olarak görev aldı. Dünya kupasını televizyondan sunan ilk Türk spikerdir. 10 Dünya Kupası finallerini Radyo ve Tv de sunmuştur.

Sunuculukta 50 yılını 2005’te bir jübile ile kutlayan Kıvanç, Türkiye Gazeteciler Cemiyeti,TSYD ve diğer kuruluşların gerçekleştirdiği yarışmalarda 200’ün üzerinde ödül aldı. 1983 senesinde Cumhurbaşkanlığı Kupası maçıyla maç spikerliğine veda etti.

Yazar, spiker, sanat adamı olarak kabul gören Halit Kıvanç, Türk halkına temiz bir Türkçe ile saygın ve eğitici çalışmaları ile hizmet vermesinden dolayı Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi aracılığıyla Kariyer Dalında büyük ödüle layık görüldü.

Kıvanç, halen NTV televizyonunda pazar günleri Halit Kıvanç’la Ustalar ve Ntv Radyo’da Pazar sabahları 10.30’da Mikrofonda Halit Kıvanç adlı programları sunuyor. Koyu bir Fenerbahçe taraftarı olan Halit Kıvanç halen FB TV’de yayına giren “Efsanenin yeni 100 yılı” isimli söyleşi programını sağlamaktadır.

Aydın Engin ile yaptığı söyleşi Bir Koltukta Kaç Karpuz: Halit Kıvanç Kitabı adlı kitapta toplanarak İş Bankası Kültür Yayınları aracılığıyla piyasaya sunulmuştur. Halit Kıvanç, bunun bunun yanında 2006 senesinde Türkiye İş Bankası aracılığıyla yayımlanan Ağlama Palyaço Makyajın Bozulur adlı kitabın da yazarıdır. Halit Kıvanç, sanatçı Müjdat Gezen ile yaptığı söyleşiyi kaleme aldığı kitapta, sanatçının yaşamını acı ve tatlı yanlarıyla ifade etmektedir.

Halit Kıvanç Kitapları


1959 Ve Allah Gazeteciyi Yarattı
1968 Kazulet Hanımın Minisi. (Altan Erbulak ile)
1977 Mikrofonunu Kordonuna Göre Uzat
1977 Beckenbauer Futbol Okulu. (Çeviri)
1978 Gülmece Güldürmece
1979 Ve Karşınızda Halit Kıvanç
1982 Gelin Yarışalım
1982 Halit Kıvanç Anlatıyor Üç Yüz Otuz Üç Fıkra
1983 Gool Diye Diye
1998 Hadi Anlat Bakalım Anılar 1
1998 Bulutlarla Yarışan Kadın, Halit Kıvanç Sabiha Gökçen’le söyleşiyor.
1999 Çok Affedersiniz Ama…
2002 Telesafir Bizde TV Böyle Başladı.
2002 Kupaların Kupası Dünya Kupası 1930’dan 2002’ye.
2004 Futbol! Bir Aşk…
2006 Ağlama Palyaço Makyajın Bozulur Müjdat Gezen Kitabı
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.