HALİT FAHRİ OZANSOY

HALİT FAHRİ OZANSOY

19 Ağustos 2015 0 Yazar: Biyografi

istanbul’da doğdu. Halit fahri ozansoy’un gerçek ismi aslında mehmet halit’dir. Halit farhi’inin babası ise mehmet farhi paşa’dır.Mehmet fahri paşa yaşadığı dönem boyunca tıp,tiyatro ve şiir gibi pek çok konuda eserler bırakmıştır. Annesi ise zehra hanımdır henüz yedi yaşındayken annesini dönemin yaygın hastalığı olan veremden kaybeden halit fahri ilköğretim hayatına ise mahalle mekteplerinde başlamıştır.

Tefeyyüz mekteb’ine başlayan halit fahri daha sonra bakırköy rüşdiyesi’nde devam etti.V e eğitimini orada tamamladı. Mekteb-i sultani’ye okuluna başlayan halit fahri daha sonra geçirdiği bir rahatsızlık sonucu okuluna ara vermek zorunda kaldı ve filibe’de bulunan amcasının yanına gitti.
Amcasının yanına giderek orada 15 ay sürecek olan kaplıca tedavisine başladı.Bu süre den sonra ise okuluna geri döndü. Okula geri döndükten sonra okul müdürü olan tevfik fikret sayesinde edebiyata olan sevgiside giderek arttı.
Daha okula devam ederken çeşitli dergilerde yazılar yazarak kendini geliştirdi Okulunu bitirdikten sonra da hayatının her döneminde edebiyat ile ilgilendi ve çeşitli dergiler çıkartarak yazılarını yaymladı. Halit farhi ozansoy daha sonra cumuriyet dönemi yazarları arasına girdi. Halit fahri ozansoy 3

istanbul escort bayan