Halit Akçatepe Kimdir Biyografisi ve Hayatı

30.09.2021
255
Halit Akçatepe Kimdir Biyografisi ve Hayatı

Halit Akçatepe Kimdir? Biyografisi ve Hayatı, biyografi bölümünde Halit Akçatepe Kimdir? Biyografisi ve Hayatı biyografisi ile sizlerleyiz. Halit Akçatepe Kimdir? Biyografisi ve Hayatı , kaç yaşında, nereli hemen siz değerli okurlarımıza geniş bir şekilde bahsedelim.. 

Başlıklar

Halit Akçatepe Kimdir? Biyografisi ve Hayatı – Kaç Yaşında – Memleketi Neresi

Halit Akçatepe Kimdir-Biyografisi ve Hayatı

Yeşilçam sinemasında özel bir yeri olan Halit Akçatepe kimdir sorusu yeni nesil gençlerin kendisini ilk kez filmlerinde gördükten sonra sordukları sorulardan biridir. 1938 senesinde doğmuş olan Halit Akçatepe Ordulu ve ardından ailesi ile İstanbul’a gitmişlerdir. Yine Yeşilçam’ın usta isimleri içinde bulunan Sıtkı Akçatepe’nin oğludur. Annesi Leman Akçatepe de bir çok Yeşilçam filminde çeşitli rollerde karşımıza çıkmış kıymetli bir sanatçıdır. Sanatçı kendisi ile yapılan söyleşilerde oyunculuk ile alakalı hiçbir eğitim almadığından söz etmiştir.


Halit Akçatepe Kimdir? Biyografisi ve Hayatı

Oyunculuğa ise babasının aracılığıyla ufak yaşlarda başlamıştır. Henüz daha ilkokul eğitim hayatına başlamadan filmlerde oynamaya başlamıştır. Oyuncu olan babasına bir yönetmen arkadaşı filminde bir çocuk rolünde oynatmak üzere oyuncuya ihtiyaç duyduğundan bahsetmiştir. Babası Sıtkı Akçatepe de oğlunu alıp setin yolunu tutarak Halit Akçatepe’nin ilk filminde oynamasını sağlamıştır. Daha sonra okula başlayan Halit Akçatepe, babasının da yardımı ile oyunculuk çalışmalarına devam etmiştir.

İstanbul tiyatrosunun çocuk ekibine katılan Halit Akçatepe, lise eğitimi için Saint Benoit Lisesine kaydolmuştur. Lise senelerında tiyatroya ağırlık veren Halit Akçatepe, Yeşil Sahnede sahnelenen oyunlarda roller almıştır. Liseden sonra tiyatroya devam ederken üniversite eğitimi için Edebiyat bölümüne kaydolan Halit Akçatepe, tiyatrocu olmak istediğine karar verdikten sonra okulu bırakarak oyunculuğa ağrılık vermeye başlamıştır.


Halit Akçatepe Ve Yeşilçam Filmleri

Türkiye’de herkes aracılığıyla tanınan ve bir çok hayranı olan Halit Akçatepe nerelidir ve oyunculuğa nasıl başlamıştır soruları insanlar aracılığıyla araştırma konusu olmuştur. Ailesi Ordulu olan Halit Akçatepe, lise eğitimi sırasında amatör olarak tiyatro ile ilgilendikten sonra okuldan mezun olunca profesyonel oyunculuk için Oda Tiyatrolarında çalışmaya başladı. Burada 16 farklı oyunda başrol oynayan Halit Akçatepe, ardından ünlü Dostlar Tiyatrosuna da katılmıştır.

Tiyatro yaparken sinema oyunculuğu ile alakalı çalışmalara da başlayan Halit Akçatepe önceleri bir çok filmde yan rollerde yer aldı. Daha sonra kendisini Yeşilçam’da tanıtan film olan 1960 yapımı Ah Nerede Vah Nerede’de rol aldı. Bu yapımda usta Yeşilçam oyuncularından Tarık Akan ile çalıştı. Bu filmden sonra Yeşilçam filmlerinde aranan oyuncu halini aldı. Bu filmin sonrasında yine Tarık Akan ile birlikte Yeşilçam’ın ünlü dram filmi Canım Kardeşimde oynadı. Emel Sayın’ın başrolünde olduğu Mavi Boncuk filmindeki bir çok ünlü isim içinde yer aldı.

Hayranlarının kendisini en fazla tanıdığı film ise ünlü Hababam Sınıfı serisidir. Usta kalem Rıfat Ilgaz’ın aynı başlıklı kitap serilerinden bir araya getirilen Hababam Sınıfı filmleri tüm Türkiye’de beğeni ile takip edildi. Bu serinin filmlerinde Güdük Necmi kişiliğine can veren Halit Akçatepe, bu filmlerde babası Sıtkı Akçatepe ile birlikte oynamıştır. Hababam sınıfı film serisindeki rol dostları ile ardından bir çok yapımda birlikte olmuştur.

Halit Akçatepe’nin Özel Hayatı

Halit Akçatepe’nin oyunculuğunun yanında özel yaşamı da araştırma konusu olmuştur. Sanatçı iki kez evlenmiştir. İlk evliliğini 1963 senesinde Tülin Hanım ile yapmıştır. 1981 senesinde ayrılan Tülin ve Halit Akçatepe çiftinin iki kızı olmuştur. İlerleyen zamanlarda yeniden evlenmeyi düşünen Halit Akçatepe, 1999 senesinde Rezzan Hanım ile dünya evine girdi. 10 senelik bir evlilik yaşayan ve bir kızları olan Akçatepe çifti, 2009 senesinde ayrılmışlardır. Sanatçının takipçilerini üzen bir soru Halit Akçatepe ne zaman ölmüştür sorusudur. Geçirdiği hastalıktan dolayı fizik tedavi alan usta oyuncu 31 Mart 2017’de vefat etmiştir. Sanatçının vefatının nedeni olarak doktorları solunum yetmezliğini göstermişlerdir. 2 Nisan’da cenaze merasimi yapılan Halit Akçatepe ardından defin işlemleri Karacaahmet’te yapılmıştır.


 

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.