Halil Kumova Kimdir Ve Nereli?

26.10.2021
137
Halil Kumova Kimdir Ve Nereli?

Halil Kumova Kimdir Ve Nereli?, biyografi sitemizde, Halil Kumova Kimdir Ve Nereli? başlığı altında makale bir araya getirdik. Halil Kumova Kimdir Ve Nereli? biyografisi yazımızda…

Halil Kumova Kimdir Ve Nereli?

Oyuncu Halil Kumova kim ve nereli? Kaç yaşındadır? Bugüne kadar kaç dizi ve filmde oynadı? Tüm bu suallerin cevabı biyografi yazımızda.

Halil Kumova 23 mart 1956 tarihinde Bursa’da dünyaya gözlerini açtı. Esasen de Bursa’lıdır. Lise senelerından bu yana tiyatro oyunlarında yer almaya başladı.
Daha sonra Bursa Devlet Tiyatrosunda oyunculuk eğitimleri aldı ve uzun bir süre bu tiyatro bünyesinde oyunculuk yaptı. Lakin ailesi oyuncu olmasına o dönem karşı çıktı ve kara yollarında onun işe girmesini sağladı.

1998 senesinde karayollarından emekli oldu.Tekrar tiyatroya dönüş yaptı.
1974 senesinde profesyonel oyunculuğa başlayan Halil Kumova şuana dek 130’un üzerinde tiyatro, dizi ve filmde yer aldı.
Efsane, Hürrem Sultan, Hayat Bilgisi, Sil baştan, Aşk ve Ceza, Karadayı, Not Defteri,Yunus Emre, Payitaht Abdulhamit gibi birden çok önemli dizide yer aldı.

Hiçbir Yerde, Son Osmanlı Yandım Ali, 120, Hazan Mevsimi, Destere, Kirpi, Adalet Oyunu, Bozkırda Bir Çiçek, Deli Deli Olma, Harbi Define, Toprağa Uzanan Eller, Parfümün Serüveni gibi saymakla bitmeyecek birden çok sinema filminde yer aldı.

Verilen her tür rolü başarı ile canlandıran usta oyuncu şimdilerde Beyaz TV ekranlarında yayına giren Baharı Beklerken dizisinde
Sedat Baba kişiliğine hayat vermektedir.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.