Halil Bezmen Kimdir Biyografi ve Hayatı

30.09.2021
346
Halil Bezmen Kimdir Biyografi ve Hayatı

Halil Bezmen Kimdir? Biyografi ve Hayatı, biyografi bölümünde Halil Bezmen Kimdir? Biyografi ve Hayatı biyografisi ile sizlerleyiz. Halil Bezmen Kimdir? Biyografi ve Hayatı , kaç yaşında, nereli hemen siz değerli okurlarımıza geniş bir şekilde bahsedelim.. 

Halil Bezmen Kimdir? Biyografi ve Hayatı – Kaç Yaşında – Memleketi Neresi

Halil Bezmen Kimdir-Biyografi ve Hayatı
Halil Bezmen Kimdir-Biyografi ve Hayatı

Yazar ve iş adamı olan Halil Bezmen kimdir? Halil Bezmen, 1949 senesinde İstanbul’da dünyaya gelmiştir. Ailesi Sefarad kökenlidir. Nazım, Turgut ve Necdet adında üç kardeşi daha bulunan Halil Bezmen; ilkokul öğrenimini bitirdiktan sonra İsviçre’ye gitmiş ve kalan tüm eğitimlerine burada devam etmiştir.

Lisans eğitimini Zürih Teknik Üniversitesi’nde Makine Mühendisliği Bölümü’nden mezun olarak tamamlamıştır. Almanca, İtalyanca, İngilizce ve Fransızca dillerini ana dili gibi bilmektedir. Halil Bezmen; üniversite eğitimini bitirdiktan sonra ailesinin yanına İstanbul’a dönüş yapmıştır. Türkiye’nin en eski sanayi işletmesi olarak anılan ve 1929 senesinde babası aracılığıyla kurulmuş olan Mensucat Santral fabrikasında bakım ustası olarak çalışmaya başlayan Halil Bezmen, 10 yıl sonra bu şirkette genel müdür olmuştur. 1975 yılına gelindiğinde babası bütün işleri kendisine devretmiştir.

Halil Bezmen Kimdir?

Halil Bezmen; bunun üzerine daha yüksek yatırımlar yaparak ileri teknikler uygulamaya başlamıştır. O senelerda sahip olduğu şirket ile Türkiye’deki en büyük 10 aile şirketi içinde yerini almıştır. Lakin babası olan Fuat Bezmen; medyada oğlunun şirketi iyi yönetemediğine dair yorumlar yapmış ve bundan dolayı baba oğulun araları açılmıştır. 2011 senesinde vefat eden Fuat Bezmen; ölene kadarki zamanda oğluyla küs kalmıştır.

1993 senesinde İSKİ’ye yapılan yüksek fiyatlı klor satışı sebebiyle Halil Bezmen’e dava açılmıştır. Halil Bezmen ’in normalde fiyatının 2.500 TL olan kloru, 13.595 TL fiyatına İSKİ’ye sattığı ortaya çıkmıştır. Duruşmaya çıktığında evet devleti kazıkladım diyen Halil Bezmen, İSKİ’de çalışan kimseye rüşvet vermediğini de açıklamıştır. Duruşma sonrasında da ortadan kaybolmuştur. İSKİ davasından beraat ettikten sonra 1994 senesinde Türkiye’den kaçmıştır.

Lakin mevcut Santral Holding şirketinin ve diğer şirketlerine ait olan 2,5 trilyon değerindeki vergi borcunu da ödememiştir. Bir süre Amerika Manhattan’da yaşamını ilerleten Halil Bezmen; bir süre sonra tarihi eser kaçakçılığına da karışmıştır. Bu davada elindeki eserlerin tarihi eser olmadığını belirtmiş ve beraat etmiştir.

2002 yılına gelindiğinde Amerika’da tutuklanan Halil Bezmen 9 ay hapiste kalmıştır. Türkiye’nin yapmış olduğu talep üzerine 2003 senesinde Türkiye’ye iade edilmiştir. Yaklaşık iki hafta kadar Kartal Cezaevi’nde tutulduktan sonra 3 ayrı davadan tahliye olmuş ve 2003 senesinde serbest bırakılmıştır. Halil Bezmen, bu hadiselerin üzerine vergi affı talep etmiştir. Hayali ihracattan kaynaklanmış olan 1,5 milyar liralık vergi borcunu ödemiştir. 2007 senesinde da emekli olmuştur.

Ardından bir çok kitap yazarak piyasaya sürmeye başlamıştır. Bebek’teki evinde oturmaktadır. Selma Türkeş ile evli olan Halil Bezmen; 1999 senesinde boşanmıştır. Alara adında bir kızı ve Ahmet adında bir oğlu bulunmaktadır. Ardından Betül Mardin’in asistanı olan Rengin Suar ile 2006 senesinde dünya evine girmiştir. Artık Halil Bezmen; bir iş adamı değil yazar olarak anılmak istemiştir. En son Ayvalık’taki evinde yaşayan Halil Bezmen, hala daha kitap yazmaya sürdürmektedir.

Halil Bezmen’in Kitapları

 • 2015 – İsyan ve Aşk
 • 2014 – Mustafa Kemal’e Aşklanmak
 • 2013 – Prens Sabahaddin’in Saklı Hayatları
 • 2012 – Barbaros! Sevgilim…
 • 2012 – Hayatını Boynunda Taşıyan Adam
 • 2011 – Estergon Kalesi
 • 2009 – Kendime İtiraflarım
 • 2008 – Vahşi Aşk Öyküleri
 • 2007 – Sıfır Vakfı
 • 2006 – Neden? Halil Bezmen
 • 2004 – Memo’nun Olağanüstü Maceraları

 

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.