Halide Nusret Zorlutuna Kimdir? Biyografi Sayfası

28.10.2021
436
Halide Nusret Zorlutuna Kimdir? Biyografi Sayfası

Halide Nusret Zorlutuna Kimdir? Biyografi, bölümünde Halide Nusret Zorlutuna Kimdir? Biyografi sayfası ile karşınızdayız. Halide Nusret Zorlutuna Kimdir? Biyografi detayları ile daha da iyi tanıyalım.

Halide Nusret Zorlutuna Kimdir? Biyografi – Kaç Yaşında – Memleketi Neresi

Halide Nusret Zorlutuna

Halide Nusret Zorlutuna, 1901 senesinde İstanbul’da dünyaya geldi. Babası Erzurumlu Zorluoğullarından gazeteci Mehmet Selim, ardındanki adı ile Avnullah Kâzımî Beydir. Ünlü gazeteci Süleyman Tevfik Özzorluoğlu ise amcasıdır.

Halide Nusret‘in babası Avnullah Kazimi Bey, 1908 senesinde “Fedekeran-i Millet Cemiyeti” adlı bir siyasi parti kurup muhalefete başladığı için İttihat ve Terakki Partisi yönetimi aracılığıyla senelerca sürgün ve zindan yaşamı yaşamak zorunda bırakılmıştı.

Halide Nusret Zorlutuna, bu yüzden çocukluğunda babasını çok az görebildi. Avnullah Bey bir süre siyasetten çekilmeyi kabul edip Kerkük’te mutasarrıf olarak vazifelendirildiğinde ailecek Kerkük’e gittiler. Halide Nusret, bu sürede özel hocalardan ders alarak Arap ve İran dillerindeki bilgisini geliştirdi. Kerkük’teki çocukluk senelerını Bir Devrin Romanı adlı anı kitabında aktardı.


Ailesi, I. Dünya Savaşı’nın başladığı sırada İstanbul’a dönünce Halide Hanım Erenköy Kız Lisesi’ne sürdü. Bu okulda orta tahsilini yapmakta iken babasını kaybetti. Babasının ölümü üzerine yazdığı “Ağlayan Kahkahalar” adlı yazısı 1917 senesinde Talebe Defteri adlı derginin müsabakasında birinci olup yayımlanınca edebiyat dünyasına adım atmış oldu.

Halide Nusret Zorlutuna, Lise öğrenimini bitirdiktan sonra bir süre İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı bölümünde eğitim gördü. Ekonomik koşullar sebebiyle çalışmak zorunluluğu doğunca Darülmuallimat sınavlarına girdi ve öğretmen olma hakkını elde etti. Öğretmenlik mesleğini çok sevdi ve kendisinin öğretmen olmak için yaratıldığı inancını her zaman açıkladı. İstanbul’da öğretmenlik yaparken öte yandan İstanbul Darülfünun’da Tarih Bölümü’ne sürdü, özel olarak İngilizce öğrendi.

Halide Nusret Zorlutuna, 1924’te Edirne Muallim Mektebi’nde başladığı öğretmenlik görevini sırasıyla Kırklareli, Kars, Ardahan, Urfa, Karaman,İstanbul ve Ankara gibi yurdun çeşitli yerlerindeki liselerde senelerca sürdürdü. 1926 senesinde süvari yarbayı Aziz Vecihi Zorlutuna ile evlendi. 1930’da oğlu Ergün, 1938’de kızı Emine dünyaya gözlerini açtı. Çok beğenerek yaptığı öğretmenlik görevinden 1957’de Ankara Kız Teknik Öğretmen Okulu’nda çalışmaktayken kendi isteğiyle emekliye ayrıldı. Öğretmenlikle alakalı anılarını “Benim Küçük Dostlarım” adlı kitabında topladı.

Halide Nusret, Küller adlı ilk romanını 19 yaşında iken kaleme almıştı. Milli Mecmua, Türk Kadını, Kadınlar Dünyası, Aydabir, Salon Mecmuası, Çınaraltı, Çağrı, Hilâl, Defne, Hisar, Ayşe, Töre,Türk Edebiyatı dergilerinde ve Vakit, Zafer, Kudret, Haber, Yeni İstanbul, Sabah, Hürriyet gazetelerinde yazılar yayımladı. 1923’te paylaşımı yaptığı Hanım Mektupları adlı eseri ile edebiyat dünyasında ilgi uyandırdı.

Şiir yazmaya mütareke senelerında başladı. Kurtuluş Savaşı’nın etkisi ve heyecanı ile milli edebiyat akımına katıldı. Milli duygularla kaleme aldığı ”Git Bahar” adlı şiiri tanınmasını sağladı. Milli edebiyat akımı içinde değerlendirilen şiirlerinde hececi anlayışa bağlı kaldı. Ünlü şair Yahya Kemal Beyatlı’nın şiirlerini ezberlediği ender şairlerden birisi olarak bilinir.

Halide Nusret’in sahnelenmemiş fakat basılmış piyesleri de mevcuttur. Bazılarının adları şunlardan oluşmaktadır: Hatırsaymaz Kaymakam, Peçe ve Kafes, Rüzgârdaki Yaprak, Suçlu Kim?, Asıl Aşk, Ali Usta’nın Torunları, Gecekondu Gülleri.

Halide Nusret, genç yaşlarından bu yana sosyal kuruluşlarda ve hayır cemiyetlerinde çalıştı. Türk Kadınlar Birliği, Türk Ocakları, Halkevleri, Muallimler Birliği, Yardım Sevenler Derneği, , Söroptomistler, Çocuk Haklarını Müdafaa Cemiyeti ve Çocuk Esirgeme Kurumu (Himaye-i Etfal Cemiyeti) yönetim kurullarında uzun yıllar hizmet verdi. 1959’da Türk Anneler Derneği’ni kuruluşuna öncülük etti. Türk Dil Kurumu’nun da kurucu üyelerindendi.

1975 yılı Birleşmiş Milletler aracılığıyla “kadın yılı” olarak ilan edildiğinde “Kadının Sosyal Hayatını İnceleme ve Araştırma Derneği” aracılığıyla tertip edilen sergi ve toplantıda Halide Nusret’e “Ümmü’l-Muharrirat” (kadın yazarların annesi) unvanı verildi. 1983 senesinde ise Basın Yayın Genel Müdürlüğü ile Türk Basın Birliği aracılığıyla “Basın Mesleği’nde 50 Yıl Şerefli Hizmet” belgesiyle plaket verildi.

Halide Nusret Zorlutuna, 10 Haziran 1984 tarihinde İstanbul’da yaşamını yitirdi.


Halide Nusret Zorlutuna’nın Bazı Eserleri

Şiirleri

1930 Geceden Taşan Dertler
1943 Yayla Türküsü
1950 Yurdumun Dört Bucağı
1967 Ellerim Bomboş
Git Bahar
Sevmek

Romanları

1921 Küller
1922 Sisli Geceler
1933 Gül’ün Babası Kim
1966 Aşk ve Zafer
1974 Aydınlık Kapı
1971 Büyükanne

Hikâye

1945 Beyaz Selvi

Hatıra

1948 Benim Küçük Dostlarım
1978 Bir Devrin Romanı

Mektup

1923 Hanım Mektupları

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.