Haldun Dormen Kimdir Biyografi ve Hayatı

30.09.2021
169
Haldun Dormen Kimdir Biyografi ve Hayatı

Haldun Dormen Kimdir? Biyografi ve Hayatı, biyografi bölümünde Haldun Dormen Kimdir? Biyografi ve Hayatı biyografisi ile sizlerleyiz. Haldun Dormen Kimdir? Biyografi ve Hayatı , kaç yaşında, nereli hemen siz değerli okurlarımıza geniş bir şekilde bahsedelim.. 

Haldun Dormen Kimdir? Biyografi ve Hayatı – Kaç Yaşında – Memleketi Neresi

Haldun Dormen Kimdir-Biyografi ve Hayatı

Başarılı tiyatro oyuncusu, tiyatro yazarı, tiyatro yönetmeni ve sinema yönetmeni olan Haldun Dormen 1928 senesinde Mersinde doğmuş ve ufak yaşta İstanbul’a gelerek yaşamını burada sürdürmüştür. Sayısız tiyatro oyunu yazıp oynayan usta isim bir çok sineme filminde de yazar ve yönetmenlik yapmıştır. Dormen kimdir sorusu onu ekranlarda gören bir çok birinin merakını çekmektedir. Devlet sanatçısı unvanı alan usta tiyatrocu Türk tiyatrosu ve sinemasının en önemli isimlerinden biri olma özelliğini taşır.


Haldun Dormen Kimdir? Biyografi ve Hayatı

5 Nisan 1928 senesinde doğan Haldun Dormen’in babası Kıbrıs doğumlu bir iş adamıdır. Dedesi Manavgatlı olsa da Kıbrıs’a yerleşmiş ve burada doğan babası sonradan Mersin’e Yerleşmiştir. Annesi ise İstanbul’da yaşamakta olan bir paşa kızıdır. Mersinde doğmasına rağmen daha bir yaşındayken ailesi ile İstanbul’a yerleşmiş ve burada yaşamıştır. İlköğrenimini İstanbul’da yapan usta tiyatrocu lise için Galatasaray Lisesini tercih etmiştir. Burada öğrenim görürken Robert Kolejine geçiş yapan usta tiyatrocu liseyi bu okulda bitirerek mezun olmuştur. Tiyatro merakını da bu sürede edinen Haldun Dormen ilk kez Galatasaray Lisesinde okul tiyatrosunda sahneye çıkmıştır. Üniversiteyi yurtdışında Yale Üniversitesi’nde okumuş ve burada da sahneye çıkmıştır. Üniversiteyi bitirdiği 1954 senesinde ülkemize dönerek sahneye adımını atmaya başlar.


Haldun Dormen Sanat Yaşamı

Haldun Dormen Mersinli olmasına rağmen İstanbul’da geçirdiği yaşamı ile daha çok buranın kültürünü edinmiştir. Üniversiteyi bitirip ülkesine dönen usta oyuncu Muhsin Ertuğrul’un yönettiği Cinayet Var oyunu ile Küçük Sahne’de yer aldı. Bundan sonrada Muhsin Ertuğrul ile devam ederek Cep Tiyatrosunda oyunlarda sahne aldı. 1957 senesinde Dormen Tiyatrosunu kuran usta oyuncu Cep Tiyatrosunda birlikte olduğu Nisa-Metin Serezli ve Erol Günaydın gibi isimler ile çalışmayı sürdürdü. 1961 senesinde ülkemizdeki ilk müzikali sahneye koymayı başardılar. Tiyatro yanında sinema ile de ilgilenen Haldun Dormen yeni başlamakta olan bu sanat dalında 1966 senesinde ilk filmini yönetti. Bozuk Düzen adlı bu ilk filmi 3.Antalya Film Festivalinde birincilik aldı. Sonraki senede Güzel Bir Gün isim ile en iyi komedi filmi ödülünü almayı başardı.


Haldun Dormen Kariyeri

Haldun Dormen kaç yaşındadır sorusu özellikle dolu sanat yaşamı görülünce sorulmaktadır. 1928 doğumlu sanatçı 1972 senesinde Ses Tiyatrosunda çalışmalarını ilerleten Dorman Tiyatrosu 1977 senesinde televizyonun etkisi ile kapanmak zorunda kaldı. Bu yıldan sonra televizyonda yer almaya başlayan usta tiyatrocu Gazetecilik kariyeri de yaparak Milliyet Gazetesinde senelerca çalıştı. 1984 senesinde yeniden tiyatro oyunlarını sahnelemeye başladığı Dormen Tiyatrosu 2001 yılına kadar bir çok oyunu sahneledi. Bu seneden sonra ekonomik krizler ile yine kapanmak zorunda kaldı. Bu seneye kadar tiyatro, televizyon ve sinemada aktif çalışmalarını ilerleten oyuncu bir çok ödül alarak Türk Tiyatrosunun en önemli ismi olmayı başardı. 2000 sonrasında bazı televizyon dizilerinde rol alan usta oyuncu bazı diziler içinde çalışmalar yürüttü.

Haldun Dormen nerelidir sorusu Mersin doğumlu olmasına rağmen çocukluğundan beri büyüdüğü İstanbul olarak da yanıtlanabilir. Ülkemizde çok izlenilen 11 tiyatro oyununun yazarı olan Haldun Dormen İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuarı’nda Tiyatro Bölümünde hocalık yaparak derslerde verdi. Bilimsel eğitim hususundaki çalışmaları ile Hacettepe Üniversitesi aracılığıyla Onursal Bilim Doktoru unvanını aldı. Türkiye’deki en önemli tiyatro ödüllerinden birisi olan Afife Jale Ödülleri’nin kurulumunda önemli rol üstlendi. Çalışmaları ve anılarını çeşitli kitaplarda toplayan Haldun Dormen 1998 senesinde Devlet Sanatçısı unvanında sahibi oldu. Ülkemizde tiyatro, sinema ve televizyon alanlarında başarılı sanat çalışmaları yapmanın yanında bir çok ünlü ismin yetişmesini de sağlayarak bu alanlara büyük bir katkılar yapmıştır.


 

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.