Hakkı Bulut Kimdir? Biyografi Sayfası Sayfası

28.10.2021
198
Hakkı Bulut Kimdir? Biyografi Sayfası Sayfası

Hakkı Bulut Kimdir? Biyografisi, bölümünde Hakkı Bulut Kimdir? Biyografisi sayfası ile karşınızdayız. Hakkı Bulut Kimdir? Biyografisi detayları ile daha da iyi tanıyalım.

Hakkı Bulut Kimdir? Biyografisi – Kaç Yaşında – Memleketi Neresi

Hakkı Bulut

Hakkı Bulut, 3 Şubat 1945 senesinde Tunceli’nin Mazgirt ilçesi, Altarla köyünde dünyaya geldi. İlk okul 5’e kadar dünyaya geldiğu köyde, Orta 1 Tunceli, orta 2 Mazgirt ardından Adana’ya göçtü ve orta 3’ü Ceyhan’da bitirdi. Adana Erkek Lisesi mezunu ardından dışarıdan Adana Öğretmen Okulunu bitirdi.


Hakkı Bulut, Öğretmenliğe başladığı bu senelerda babasının saz çalmasının etkisi ve müziğe ufak yaşta olan ilgisi sebebiyle müzikle de uğraştı.

Hakkı Bulut, 1969 senesinde Adana’da yapılan Altın Ses müsabakasında 1. olarak ilk plak çalışmasına başladı. İlk beste ve güftesi olan İkimiz bir fidanız isimli eserini okudu. Bu eseri 2 yıl sonra müsaade vererek birden çok sanatçının seslendirmesine olanak tanıdı. (örneğin: Tülay Özer, Kamuran Akkor)

Sanatçımız bu senelerda yaptığı başta Ben Buyum, Falcı, Ben Köylüyüm, Dokunmayın Dünyama gibi eserlerle bugünkü arabesk müziğinin ilk temellerini 1969 senelerında atanlardan biri olarak bu güne kadar 55k Albüm, 800 eser, 6 Altın Plak, 1 Altın CD, Ben Tövbemi Geri Aldım, Son Mektup isimli Long Play çalışması ile Altın Long Play ödülünü aldı.

1988 senelerında ise arabesk arabesk müzikteki bazı olumsuzlukları eleştirenler, Kültür Bakanlığınca ve ülkede yarattığı olumlu olumsuzlukları incelenmek amacı ile Kültür Bakanlığının tertiplediği kongrede konuşmacı olarak bulunan Hakkı Bulut’tan arabesk bir parça (örnek olması amacı ile) istendi. Sanatçı “Seven Kıskanır” isimli şarkısını bakanlığa sundu. Büyük beğeni ve ilgi gören bu eserle ilk kez TRT’nin kapıları resmi olarak Hakkı Bulut’a açıldı. Bu şarkı TRT ekranlarında halka ve A.T.M. de (Atatürk Kültür Merkezi) basına sunuldu.

Halk müziği motifleri üzerine temel kuran sanatçının müziği 39 yılda ne bir benzeri nede bir taklidi olabilecek olmamış, ülkenin müziğinde bir ilk kez çıkmış beste, güfte ve sesi ile sürdürmektedir.Halkın büyük bir kesimi aracılığıyla tanınsa da Anadolu’da öğretmenlik yaptığı seneler ve İstanbul’dan uzakta kalışı nedeni ile kaset ve eserleri dinlenirken, medyadan hep uzak kalmanın sıkıntılarını da yaşamamış değildir. Bütün beste ve güfteleri kendisine ait olan sanatçı 12 sinema filminde de oynamıştır.

Hakkı Bulut, En son 12 Şubat 2013 tarihinde “Senden Vazgeçmem” adlı 59. albümünü piyasaya çıkardı.
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.