Hakan Şükür Kimdir? Biyografi Sayfası

24.10.2021
159
Hakan Şükür Kimdir? Biyografi Sayfası

Hakan Şükür Kimdir? Biyografi, bölümünde Hakan Şükür Kimdir? Biyografi sayfası ile karşınızdayız. Hakan Şükür Kimdir? Biyografi detayları ile daha da iyi tanıyalım.

Hakan Şükür Kimdir? Biyografi – Kaç Yaşında – Memleketi Neresi

Hakan Şükür

Hakan Şükür, 1 Eylül 1971 senesinde Sakarya’nın Sapanca beldesinde dünyaya geldi. Ailesi Kosova Piriştine’de göç eden Arnavut kökenli bir aileydi. İlk öğrenimini Ahmet Akkoç İlköğretim Okulu’nda bitirdi.

Bu sıralarda okulun basketbol takımında oynayan Hakan Şükür, babası Sermet Şükür’ün de etkisiyle futbola on yaşında, doğup büyüdüğü şehrin takımı olan Sakaryaspor’un altyapısında başladı. Burada çeşitli mevkilerde 1990 senesine kadar top koşturan Hakan Şükür, buradan ayrılmasının sonrasında 2 sene formasını taşıyacağı 1. Lig takımlarından Bursaspor’a transfer oldu.

Hakan Şükür, 1992 senesinde Galatasaray’a transfer olmasıyla yaşamı değişti. Burada çok başarılı bir performans sergileyen Şükür, 1995 senesinde İtalya’nın Torino takımına transfer oldu fakat burada aradığını bulamadı ve 4 ay sonra yine Galatasaray’a döndü.

15 Ağust 1995 tarihinde Esra Elbirlik ile evlendi. Nikah şahitliğini ise Fetullah Gülen yapmıştı. Lakin 4 ay sonra boşandı.
Hakan Şükür, 1998 senesinde FIFA aracılığıyla Dünya’nın en iyi golcüsü seçildi.
Hakan Şükür, 1999 senesinde Beyda Sertbaş ile ikinci evliliğini gerçekleştirdi. Nikah şahitleri ise Fatih Terim ve Mustafa Denizli oldular. 2002 senesinde Zeynep Sude adında bir kızı ve 2006 senesinde Ömer Hakan adına bir oğlu oldu.
2000 senesinde Galatarasarayda UEFA kupası ve Süper Kupa’yı kaldıran Hakan Şükür, ardından İnter’e transfer oldu. 2002 senesinde ise kiralık olarak oynadığı Parma takımında İtalya Kupası sevinci yaşadı.
2002 senesinde ise Dünya Kuapası 3. lük maçında 9. saniyede attığı gol ile ‘Dünya Kupaları tarihinde atılan en bi hayli hızlı gol’üne imza attı. 
2002-2003 sezonun da Blacburn Rovers takımında forma giydikten sonra, 2003 senesinde Galatasaray’a dönen Hakan Şükür, 2008 senesinde futbol yaşamını sonlandırdı.
Hakan Şükür, futbolu bırakmasının sonrasında, Sakaryaspor’da iken aynı takımda oynadığı Bülent Uygun ile birlikte enerji ve gıda sektörlerine girdi. İkili, Enda Grup ile birlikte, Ankara’da üç adet restoranın açılışını yaptı. Bunun bunun yanında Albe Enerji ile ortak olarak kurulan HBA Enerji Üretim, Gıda, Turizm ve İnşaat adlı şirket ile ikili, başta enerji olmak üzere çeşitli sektörlerde yer aldı. 2009 senesinde TRT 1 kanalında yayına giren Stadyum programında TV yorumculuğu yaptı. Milletvekili seçildikten sonra 2012 yılı Ocak ayında Lig TV’de yorumculuk yapmaya başladı.

Hakan Şükür, 2011 senesinde televizyonu bırakarak siyasete girmeye karar verdi ve 12 Haziran seçimlerinin sonrasında Recep Tayyip Erdoğan’ın Genel Başkanı olduğu Adalet ve Kalkınma Partisi’nden İstanbul 3. bölge milletvekili seçildi.

Hakan Şükür, 16 Aralık 2013 günü elemanı olduğu partisinden istifa etmesinin sonrasında bağımsız milletvekili olarak Siyasi yaşamına sürdürmektedir.
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.