Hakan Peker Kimdir? Biyografi Sayfası Sayfası

29.10.2021
155
Hakan Peker Kimdir? Biyografi Sayfası Sayfası

Hakan Peker Kimdir? Biyografisi, bölümünde Hakan Peker Kimdir? Biyografisi sayfası ile karşınızdayız. Hakan Peker Kimdir? Biyografisi detayları ile daha da iyi tanıyalım.

Hakan Peker Kimdir? Biyografisi – Kaç Yaşında – Memleketi Neresi

Hakan Peker

Hakan Peker, 5 Şubat 1961 senesinde İstanbul’da dünyaya geldi. Sanat yaşamına Seyyal Taner ve Deniz Erkanat’ın dansçısı olarak başlayan Hakan Peker, 1981 senesinde Türkiye Dans Yarışması’nda birinci oldu. TRT’nin eğlence programlarında ve çeşitli yurtiçi ve yurtdışı konser organizasyonlarında yer aldı.

Nisan 1989 tarihinde ilk albümü piyasaya çıktı. Bir Efsane ismini taşıyan albümle aynı ismi taşıyan çıkış şarkısı hit oldu. 1990 senesinde çıkardığı Camdan Cama adlı albümüyse sanatçıya istediği başarıyı ve ünü getirdi. (“Camdan Cama” şarkısı aynı yıl Sinan Özen aracılığıyla da seslendirilmişti.)

Albümlerinden kazandığı başarıların sonrasında Peker Müzik adlı plak şirketini kuran sanatçı bir yanda Hey Corç, Amma Velakin gibi kariyerini sağlamlaştırdığı albümlerini çıkarırken diğer yanda Türkçe sözlü popüler müziğe yeni isimlerin kazandırılmasını sağladı. Burak Kut’un, Zafer Peker’in, Özlem Tekin’in, Ali Güven’in ve Erhan Güleryüz’in ilk albümleri Peker Müzik’ten çıktı.

1995 senesinde çıkardığı Ateşini Yolla albümündeki klip şarkılarının yönetmenliklerini de üstlenen Peker, 1998 senesinde Dünden Bugüne Hakan Peker adlı toplama albümünde hit şarkılarının yeni düzenlemelerine yer verdi. “Bir Efsaneydi” şarkısı bu albümle bir kez daha kez hit oldu. “Karam” şarkısıyla iyi bir çıkış yapan İlla ki”yi, 2001 senesinde sanatçının dinlemekten hoşlandığı Türk sanat müziği şarkılarından bir araya gelen Canım İstedi adlı özel albüm izledi.

2003 senesinde Aşk Bana Lazım adlı stüdyo albümünü, 2004 senesinde Taş Gibi adlı kariyerinin ilk teklisini piyasaya süren Peker, sırasıyla 2004 senesinde Yak Beni, 2006 senesinde Gece Gözlüm ve 2011 senesinde 2011 Karamela adlı çalışmalarıyla müzik yolculuğunu sürdürdü.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.