Hakan Aysev Kimdir? Biyografi Sayfası

28.10.2021
406
Hakan Aysev Kimdir? Biyografi Sayfası

Hakan Aysev Kimdir? Biyografi, bölümünde Hakan Aysev Kimdir? Biyografi sayfası ile karşınızdayız. Hakan Aysev Kimdir? Biyografi detayları ile daha da iyi tanıyalım.

Hakan Aysev Kimdir? Biyografi – Kaç Yaşında – Memleketi Neresi

Hakan Aysev

Hakan Aysev, 1968 senesinde Ankara’da dünyaya geldi. Hakan Aysev,  Eğitimine 1981 senesinde Ankara Devlet Konservatuvarı’nda başladı. 1987’de 6. Belvedere Şan Yarışması’nda En İyi Genç Şarkıcı ödülünü alarak final konserine katıldı. 1988’de mezun olduktan sonra Viyana’ya gitti ve Mozart’ın Cosi fan tutte Operasındaki Ferrando rolü ile Avusturya, Hollanda ve Almanya’da turneye çıktı.

Hakan Aysev, 1989 senesinin temmuz ayında Salzburg Festivali kapsamı içinde Haydn’ın Acis ve Galatea, Offenbach’ın Les Bavardes operalarında başrolü seslendirdi. Eylül ayında Viyana Devlet Operası’na giren sanatçı , aynı yıl aralık ayında R.Strauss’un Rosenkavalier operasındaki tenor rolü ile sahneye ilk kez çıktı. 1990 senesinde Viyana Devlet Operasının kadrolu sanatçısı oldu. Bunun yanı sıra Luciano Pavarotti’nin ögrencisi oldu. Zaten Luciano Pavarotti’ye benzediği için Türk Pavarotti olarak anılmaktadır. 1991 senesinde Koblenz Devlet Operasına katıldı ve bir çok eserde rol aldı.

1992’de Katia Ricciarelli ile opera-gala konseri verdi. 1995-1997 senelerı içinde Darmstadt Devlet Operasında majör rolleri üstlendi. 1997’nin Mart ayında Norveç’te Rigoletto, Ağustosta Fransa’daCarmen operalarında sahneye çıktı. Sanatçı şimdiye kadar Düsseldorf, Texas, Basel, Bern, Heilderberg operalarında da misafir sanatçı olarak yer aldı. Ayrıca 1997’de Verdi/Requiem’in CD kaydını yaptı.

1998’de Frankfurt’ta ikinci CD kaydını yaptı. Fransa’da Wozzec operasında yer aldı. Basel’de Othello operasında yer aldı.Bulutsuzluk Özlemi ile rock-opera konserini gercekleştirdi. 1999’da Nilüferile sahneye çıkan Aysev, bunun bunun yanında Tiflis Senfoni Orkestrası eşliğinde Ağrı Dağı Efsanesi’nde rol aldı. 5. ve 6. Bilkent Anadolu Müzik Festivali’ne solist olarak katıldı. 2000-2002 senelerında İzmir Devlet Opera ve Balesi’nde Müdür ve Genel Sanat Yönetmenliği yaptı.

2005 senesinde Buenos Aires Teatro Colon’da König Kandaules operasında başrol oynadı. Barcelona Senfoni Orkestrası eşliğinde Beethoven’ın 9. Senfoni’sini seslendirdi.

Hakan Aysev halen İstanbul Opera ve Balesi sanatçısı olarak gorevini sürdürmektedir. 2007 senesinde Show TV’de yayına giren Şarkı Söylemek Lazım adlı yarışmada Serap Ezgü’nün koçluğunu üstlenmiştir. Ayrıca 2008 senesinden bu yana Haliç Üniversitesi’nde öğretim görevlisidir.

Web Sitesi: hakanaysev.com
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.