Hadise Açıkgöz Kimdir? Biyografi Sayfası Sayfası

27.10.2021
132
Hadise Açıkgöz Kimdir? Biyografi Sayfası Sayfası

Hadise Açıkgöz Kimdir? Biyografisi, bölümünde Hadise Açıkgöz Kimdir? Biyografisi sayfası ile karşınızdayız. Hadise Açıkgöz Kimdir? Biyografisi detayları ile daha da iyi tanıyalım.

Hadise Açıkgöz Kimdir? Biyografisi – Kaç Yaşında – Memleketi Neresi

Hadise

Hadise Açıkgöz, 22 Ekim 1985 senesinde Belçika’nın Anvers ilindeki Mol kasabasında dünyaya geldi. Hadise’nin ailesi Kafkasya kökenlidir ve Sivas’ta yaşıyorlar.  Kendisi, on bir yaşına geldiğinde anne ve babasının evliliklerini sonlandırdı.

Hadise, 18 yaşına geldiğinde Idol yarışmalarının Belçika ayağı olan Idool 2003’e katıldı. Yarışma neticesinde ilk ona giremedi fakat altı ay sonra bir albüm teklifi aldı. Teklifi kabul etmesinin sonrasında albüm çalışmalarına başladı.


Hadise, 2 Brains Records şirketi ile albüm anlaşması imzaladıktan sonra Yves Gaillard ile çalışarak ilk şarkısı “Sweat”‘i hazırladı ve 1 Kasım 2004’te single olarak piyasaya sürdü. Şarkı, Belçika’nın resmi listeleri Ultratop’ta 19 numaraya kadar yükseldi. Mayıs 2005’te ikinci single’ı “Stir Me Up”‘ı yayımladı ve ilk klibini de bu şarkıya çekti. Şarkı aracılığıyla adı Türk basınında yer aldı. Ekim 2005’te üçüncü single’ı Milk Chocolate Girl’ü piyasaya sürdü. Şarkı, Ultratop listesinde 13 numaraya kadar yükseldi ve Hadise’nin listede en fazla kalan single’ı oldu. Kasım 2005’e gelindiğinde ilk stüdyo albümü Sweat’i yayımladı. Albümde bulunan “Ain’t No Love Lost” ve “Bad Boy” şarkılarını single olarak da piyasaya sürdü. Bunlardan “Bad Boy”, Ultratop’ta 22 numaraya kadar yükseldi.

Şarkıcı, Eylül 2007’de ikinci stüdyo albümünün ilk single çalışması “A Good Kiss”‘i yayımladı ve klibini İstanbul’da çekti. Şubat 2008’de albümün ikinci single’ı “My Body” yayımlandı. Şarkının klibi Şenol Korkmaz yönetmenliğinde çekildi. Haziran 2008’de yayımlanan Serdar Ortaç albümü Nefes’te bulunan “Düşman” şarkısında düet şarkıcısı olarak görev aldı. Aynı ay içinde ikinci stüdyo albümü Hadise’yi piyasaya sürdü. Albümdeki on şarkının kelimelerini Yves Gaillard ile birlikte yazdı. Bunun bunun yanında “A Good Kiss” şarkısının Türkçesi olan ve Sezen Aksu aracılığıyla yazılan “Deli Oğlan”‘ı da albüme ekledi. Ağustos 2008’de, MTV Avrupa Müzik Ödülleri’nde En İyi Türk Şarkıcı kategorisinde aday olarak gösterildi fakat ödülü Emre Aydın kazandı.

Hadise’nin Eurovision Şarkı Yarışması’nda Türkiye temsil edebileceğine dair ilk haberler 2007 senesinin sonlarında çıktı. Ekim 2008’de şarkıcının 2009 Eurovision Şarkı Yarışması’nda Türkiye’yi temsil edeceği bilgisi verildi. 31 Aralık 2008’de, Sinan Akçıl ve Stefaan Fernande ile birlikte yarışma için oluşturduğu “Düm Tek Tek” şarkısını ilk kez TRT’de seslendirdi. Şarkısını tanıtmak maksadıyla Yunanistan, Malta, Romanya, Bosna Hersek ve Bulgaristan gibi ülkeleri dolaştı. Bu arada çeşitli sağlık poblemleri geçirdi. 16 Mayıs 2009’da Rusya’nın başkenti Moskova’da tertip edilen yarışmada Azerbaycan, Belçika, Fransa, İsviçre ve Birleşik Krallık’tan tam puan aldı; toplamda 177 puana ulaşarak, Norveç, İzlanda ve Azerbaycan’ın sonrasında dördüncü oldu.Hadise, Mayıs 2009’un ikinci haftasında, üçüncü stüdyo albümünü Fast Life’ı Türkiye dışındaki ülkelerde piyasaya sürdü. Albüm, Endonezya Müzik Listeleri’nde zirveye, Belçika Müzik Listeleri’nde 16 numara yükseldi. “Fast Life” şarkısı ise albümün ilk klibi olarak yayımlandı; Balkan Müzik Ödülleri’nden Balkanlar’da Türkiye’den En İyi Şarkı kategorisinde ödül aldı.Hadise, Haziran 2009’da, dördüncü stüdyo albümü Kahraman’ı yayımladı. Albümün yapımcılığını üstlenen Sinan Akçıl, yedi şarkının yazımında ve bestelenmesinde de görev aldı. Şarkıcı, albümü kişisel bir albüm olarak nitelendirdi.  Albümün ilk klibini “Evlenmeliyiz” şarkısına Emir Khalilzadeh yönetmenliğinde çekti. Ardından ikinci klibi Şenol Korkmaz yönetmenliğinde “Kahraman” şarkısına çekti. 2009 yılı sonunda açıklanan istatistik sonuçlarına göre, yılın en popüler ünlüleri listesinin zirvesinde yer aldı.

Hadise, Türkiye’de Nisan 2006’dan beri Runltd. menejerlik şirketi ve Süheyl Atay ile çalışmaktadır. Türkiye’deki ilk konserini ise, İzmir Loop Kulübü’nde aynı tarihlerde verdi. 2006 senesinde sürekli olarak Türkiye’ye gelen Hadise başta Beyaz Show olmak üzere birden fazla program ve etkinliklerde yer aldı. Bunun yanı sıra hayranı olduğu Tarkan’la sahneye çıkma fırsatı da yakaladı. Maxim, Esquire, Tempo ve Aktüel dergilerine kapak oldu.

Serdar Ortaç’ın 2008 yazında piyasaya çıkan Nefes albümünde bulunan “Düşman” adlı şarkıda Ortaç’la düet yaptı. Christina Aguilera, Brandy ve Beyoncé gibi isimleri örnek aldığını söyleyen Hadise, müziğinde etkilendiği sanatçılar içinde Prince, Janet Jackson, Tina Turner, Alicia Keys, Toni Braxton, Jamiroquai ve U2’yu saymaktadır. Şarkılarında klasik müzik, rock, soul ve dünya müziklerini harmanlamaya çalıştığını belirtmektedir.

Hadise, iyi derecede Felemenkçe, Fransızca, Almanca, Türkçe ve İngilizce bilmektedir. Belçika’nın Hasselt şehrinde pazarlama üzerine lisans yapan Hadise, tüm boş zamanlarını müziğe ayırdığını ve genelde söz yazıp beste yaptığını beyan etmektedir.

Hadise, Acun Medya’nın projesi ile 2011 Ekim ayından bu yana Show TV’de yayımlanan , sonrasında Star TV’ye geçen ses yarışması O Ses Türkiye’nin jüriliğini yapmıştır.

Albümleri
Sweat (2005)
Hadise (2008)
Fast Life (2009)
Kahraman (2009)
Aşk Kaç Beden Giyer? (2011)
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.