Güneri Civaoğlu Kimdir

30.09.2021
187
Güneri Civaoğlu Kimdir

Güneri Civaoğlu Kimdir?, biyografi bölümünde Güneri Civaoğlu Kimdir? biyografisi ile sizlerleyiz. Güneri Civaoğlu Kimdir? , kaç yaşında, nereli hemen siz değerli okurlarımıza geniş bir şekilde bahsedelim.. 

Başlıklar

Güneri Civaoğlu Kimdir? – Kaç Yaşında – Memleketi Neresi

Güneri Civaoğlu Kimdir

TV ekranlarının kültür ve sanat ekseninde yayın yapmakta olan ve senelerdır beğeni ile takip edilen Şeffaf Oda programının proje tasarımcısı ve sunucusu Güneri Civaoğlu kimdir? ve Güneri Civaoğlu nerelidir? Soruları programın yakında zamandan takipçilerinin en fazla merak ettiği konuların başında gelmektedir. Bu yazımızda bu sorulara yanıt vermeye çalışacağız.

Güneri Cıvaoğlu 30 Temmuz 1939 senesinde Ankara’da doğmuştur, bundan dolayı Ankaralıdır. Babası üst düzey bankacıdır. Annesi ise ev hanımıdır. Baba aracılığıyla köken olarak Urfa Viranşehirlidir. Babasının babası Doktor Nadir Paşa, emekli olduktan sonra İstanbul’a göç etmiş ve Maçka’dan bir ev alarak buraya yerleşmiştir. Babasının babası görevi sebebiyle Osmanlı Vilayetleri’nde ve Anadolu’nun çeşitli yerlerinde görev yapmıştır.

Babasının aktardığına göre Viranşehir’de dedelerinin arazilerinin içinden bir akarsu geçmekte imiş. Bu akarsuyun adı Civa Deresi’ymiş. Bundan dolayı aile efradı Civazade lakabı ile anılmaktaymış. Soyadı kanunu çıktıktan sonra zade yasaklanınca aile Civaoğlu soyadını almış. Annesi Boşnak’tır. Padişah Abdülhamit büyük dedelerini Bosna’dan getirterek Kılıçali’ye yerleştirmiş. Annesinin babası ise sarayda muhafız alayının başınaymış.

Güneri Civaoğlu 1969 senesinde Canan Akdur ile yaşamını birleştirmiştir. Hiç çocuğu olmamıştır.

Güneri Civaoğlu’nun Mesleki Kariyeri

Güneri Civaoğlu Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi mezunudur ve avukattır. İstanbul Barosu’na kayıtlıdır. Hukuk Fakültesi’nden mezun olduktan sonra Fransa’ya Strasbourg Üniversitesi’ne iktisat üzerine doktora yapmaya gitmiştir. Bu üniversitede bir süre eğitim aldıktan sonra eğitimini tamamlamadan ülkesine geri dönmüştür. Gazeteciliğe öğrencilik senelerında 1961’de Tanin Gazetesi ‘n de başlamıştır. Daha sonra Derya Dergisi’nin yazı işleri müdürlüğünde bulunmuştur. Yeni İstanbul ve Akis Dergisi’nde muhabirlik olarak çalışmıştır. TRT’nin kuruluş senelerında sabah haberlerini hazırlayan ekibin başında görev almıştır. Bunun yanında Avrupa Konseyi nezdinde TRT temsilcisi olarak görev yaptı.

Güneri Civaoğlu’nun çalıştığı gazeteler, gazetelerde çalıştığı seneler ve üstüne aldığı görevler şu biçimdedir:

  • 1975-1982 senelerı içinde Tercüman Gazetesi Genel Yayın Yönetmenliği,
  • 1982-1986 senelerı içinde Güneş Gazetesi kurucu ortağı ve Genel Yayın Yönetmenliği
  • 1986-1996 senelerı içinde Sabah Gazetesi köşe yazarlığı,
  • 1996’dan sonra Milliyet Gazetesi’ne geçmiştir. O zamandan beri de Milliyet Gazetesi’nde başyazar olarak çalışmalarını sürdürmektedir.

Güneri Civaoğlu Tercüman ve Güneş gazetelerinde genel yayın müdürlüğü yaptığı zamanlarda günlük siyasi yazılar da kaleme almıştır.

Güneri Civaoğlu’nun çalıştığı TV kanalları ve çalışma senelerı ise şu biçimdedir:

  • 1991-1993 senelerı içinde Show TV Genel Müdürlüğü,
  • 1993-1996 senelerı arası ATV
  • 1996-2012 senelerı arası Kanal D
  • 2012-2013 senelerı içinde FOX
  • 2013-2016 senelerı içinde Tv8
  • 2016 – CNN Türk

Güneri Civaoğlu Kanal D’de çalıştığı zamanda siyasi hadiseleri yorumladı. Durum adlı programı hazırladı ve sundu. Halihazırda her Pazar birbirinden kıymetli ve özel konukları ile CNN Türk’te Güneri Civaoğlu ile Şeffaf Oda programında ekrana gelmektedir. Şeffaf Oda ilk kez 2004 senesinde Kanal D’de yayınlanmaya başlanmıştır. 2012’de Fox’a geçmiştir. 2013’de tv8’e transfer olduktan sonra 3 yıl bu kanalda yayın yaşamını sürdürmüş ve ardından 2016 senesinde CNN Türk’e geçmiştir. Halen CNN Türk’te her hafta birbirinden özel ve kıymetli konukları ile bir Pazar klasiği olarak yayınını sürdürmektedir.

Güneri Civaoğlu Kaç Yaşındadır?

Güner Civaoğlu Bilgi Üniversitesi’nde iletişim ve gazetecilik konularında ders vermektedir. Bu konularda senelerdır edindiği engin tecrübelerini ve tecrübelerini genç nesil ile dersler aracılığıyla paylaşmaktadır.  Dolayısıyla medyanın duayen gazetecisi Güneri Civaoğlu kaç yaşındadır? Sorusu mesleki kariyerini gazetecilik, dergicilik ve televizyonculuk olmak üzere bi hayli geniş ve başarılı bir yelpazede geçiren Güneri Civaoğlu ile ilgili en fazla araştırılan sorudur. 1939 doğumlu olan duayen gazeteci mesleki kariyerindeki çizgiyi koruyarak çalışmalarını halen sürdürmektedir.


 

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.